Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szczecin: Kto nie chce prywatnego ZOZ-u

Redakcja MM
Redakcja MM
– Przejęcie przychodni, to decyzja samych pracowników, do której zarząd województwa odniósł się pozytywnie, biorąc pod uwagę interes województwa i pacjentów – mówi rzecznik marszałka, Gabriela Wiatr o przekształceniach w ZOZ przy ulicy Energetyków.
– Przejęcie przychodni, to decyzja samych pracowników, do której zarząd województwa odniósł się pozytywnie, biorąc pod uwagę interes województwa i pacjentów – mówi rzecznik marszałka, Gabriela Wiatr o przekształceniach w ZOZ przy ulicy Energetyków. Marcin Bi
Jedna z najstarszych leczniczych placówek w naszym mieście, publiczny ZOZ przy ul. Energetyków, będzie zlikwidowany.

W jego miejscu powstanie prywatny ZOZ. SLD zapowiada powiadomienie do prokuratury.

– Czy działalność dyrekcji przychodni może świadczyć o próbie wyprowadzenia pienię dzy do prywatnej spółki? – pyta Dariusz Wieczorek, szef zachodniopomorskiej SLD, radny sejmiku i wyjaśnia powód pytania: – Pan marszałek zapewniał, że remonty związane będą jedynie z bieżącym utrzymaniem placówki. Okazuje się jednak, że zakres remontu jest większy i obejmuje laboratoria, gabinety, wymieniane są okna i drzwi. Prace za państwowe pieniądze na rzecz przyszłego właściciela?

Wieczorek wysłał w tej sprawie pismo do przewodniczącego sejmiku, Marka Tałasiewicza.

Ewa Koś, radna sejmiku, skierowała pismo do komisji rewizyjnej o zbadanie procedury likwidacji przychodni „pod szyldem prywatyzacji na rzecz spółki pracowniczej bez jednoczesnego zabezpieczenia interesów pracowników i pacjentów”. Zapowiedziała też skierowanie do prokuratury doniesienia na działania dyrekcji PSP ZOZ na szkodę pracowników, pacjentów oraz mienia wojewódzkiego.

Dyrektor ZOZ-u, Karol Wasilewski, jest na urlopie. Żaden z jego zastępców nie chce odpowiedzieć na pytania w sprawie zarzutów SLD i radnej. Kilkanaście dni temu w jednym z wywiadów mówił o koniecznych remontach ze względów bezpieczeństwa, które nakazowo wydała straż pożarna.

– Nie byliśmy na kontroli w przychodni Portowej i nie wydawaliśmy żadnych decyzji – stwierdza jednoznacznie kpt. Piotr Tuzimek z Komendy Miejskiej Straży Pożarnej.

Pracownicy przychodni przekonywali na sejmiku, że utworzona przez nich spółka pracownicza zapewni dobrą przyszłość przechodni oraz zapewni pracę wszystkim pracownikom. Ewa Koś ma wątpliwości:

– Uchwała sejmiku powołuje się na artykuł Kodeksu Pracy o przejęciu pracowników likwidowanego zakładu przez nowego pracodawcę, ale jednocześnie dodano do niej inny zapis, który nie daje pracownikom żadnej ochrony i gwarancji przyszłego zatrudnienia.

– Jesteśmy świadomi swojej decyzji – to opinia Izabeli Zęgoty ze Związku Zawodowego Pielęgniarek i Po łożnych.

Proces trwa

Sejmik uchwalił likwidację przychodni Portowej przy ul. Energetyków. Proces likwidacji zacznie się 1 sierpnia i zakoń czy się 31 marca przyszłego roku. Przychodnia będzie jeszcze działać do 2 listopada br. Jej działalność ma przejąć firma prywatna, spółka pracownicza.

Moje Miasto Szczecin www.mmszczecin.pl on Facebook

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto