18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szczecin: Baltic Neopolis Orchestra zaprasza na "Muzeum Muzyki Wielu Kultur" [ZDJĘCIA]

Patryk Młynek
Szczecin: "Muzeum Muzyki Wielu Kultur" [ZDJĘCIA]
Szczecin: "Muzeum Muzyki Wielu Kultur" [ZDJĘCIA] Materiały prasowe
Szczecin: Baltic Neopolis Orchestra zaprasza na koncert "Muzeum Muzyki Wielu Kultur", który odbędzie się już w najbliższy piątek (23.08.2013) o godz. 19, na Dziedzińcu Muzeum Narodowego w Szczecinie.

Szczecin: Baltic Neopolis Orchestra zaprasza na "Muzeum Muzyki Wielu Kultur"

Po udanym koncercie węgierskim, Baltic Neopolis Orchestra zaprasza na kolejną muzyczną eksplorację w ramach projektu „Muzeum Muzyki Wielu Kultur”. Tym razem na Dziedzińcu Muzeum Narodowego w Szczecinie zabrzmi muzyka czeska. Pojawią się również wspaniali goście: sopranistka Barbara Tritt, wiolonczelista Petr Nouzovský, kompozytor Jiří Lukeš i prof. Henryk Tritt jako gościnny koncertmistrz Orkiestry. Koncert odbędzie się wyjątkowo w piątek, 23 sierpnia, o godz. 19.

Petr Nouzovský to jeden z najbardziej utalentowanych wiolonczelistów młodego czeskiego pokolenia. Studiował w Pradze, Dreźnie i Madrycie, a występował na scenach całego świata: w Moskwie, St. Petersburgu, Bolzano, Istambule, Los Angeles i Buenos Aires. Jego debiutancki koncert miał miejsce w 2005 roku podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Praska Wiosna. Dorobek artystyczny Petra to udział w nagraniu 12 płyt, a roczny grafik zakłada ponad 100 koncertów w całej Europie. Gra na wiolonczeli Jean Baptiste Vuillaume z roku 1835. Podczas koncertu Petr Nouzovský wykona m.in. partie solo w kompozycji „Flux” Jiří Lukeša na wiolonczelę i orkiestrę smyczkową – napisanej specjalnie z okazji koncertu.

Kolejnym zaproszonym gościem będzie utalentowana sopranistka – Barbara Tritt. Ukończyła studia na Wydziale wokalno-aktorskim Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy u prof. Katarzyny Nowak-Stańczyk oraz na Wydziale Instrumentalnym Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, filia w Szczecinie, w klasie fletu st. wykł. Grzegorza Olkiewicza. Barbarę Tritt usłyszymy w „Pieśni do księżyca” z najsłynniejszej opery Antonína Dvořáka – „Rusałki”.

Gościnnym koncertmistrzem Baltic Neopolis Orchestra będzie prof. Henryk Tritt. Pracował jako koncertmistrz i solista Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia i Telewizji w Poznaniu, następnie na stanowiskach koncertmistrzów Orkiestry Teatru Wielkiego w Poznaniu, Orkiestry Kameralnej „Camerata Nova” w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, Orkiestry Symfonicznej w Bienne i Międzynarodowej Orkiestry Kameralnej „Tempo Giusto” w Bern w Szwajcarii. Obecnie prowadzi klasę skrzypiec w Akademii Sztuki w Szczecinie oraz w Akademii im. J. I. Paderewskiego w Poznaniu.

W programie koncertu usłyszymy wspomnianego już Antonína Dvořáka, jak również Josefa Myslivečka – jednego z najbardziej oklaskiwanych czeskich kompozytorów klasycyzmu, autora licznych, najczęściej opartych na greckich mitach, oper. Nie zabraknie również czeskich twórców muzyki współczesnej: Karla Pexidra, Jiří Lukeša oraz Eduarda Doušy.

Po koncercie niespodzianka. Pozostaniemy w atmosferze czeskiej muzyki. Jiří Lukeš poprowadzi krótki wykład dotyczący czeskiej muzyki współczesnej, technik wykonawczych, by później wspólnie z Petrem wykonać kilka utworów w duecie wiolonczela – akordeon. Jiří, oprócz komponowania, jest również niekonwencjonalnym akordeonistą.

Muzeum Muzyki Wielu Kultur to projekt mający na celu wzmocnienie współpracy pomiędzy utalentowanymi artystami z krajów Grupy Wyszehradzkiej (Polska, Czechy, Słowacja, Węgry) poprzez wspólną interpretację wykonawczą współczesnej muzyki i popularyzację dzieł kompozytorów ze wspomnianych krajów. Projekt obejmuje cztery koncerty: polski, węgierski, czeski i słowacki. Koncerty współfinansują: Urząd Marszałkowski oraz Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki. Ostatni koncert w ramach projektu – słowacki, odbędzie się 7 września.

Szczecin: Baltic Neopolis Orchestra zaprasza na "Muzeum Muzyki Wielu Kultur"

Muzeum Muzyki Wielu Kultur. Koncert czeski.
23 sierpnia 2013 (piątek)
Godzina 19.00
Dziedziniec Muzeum Narodowego w Szczecinie
ul. Staromłyńska 27 (wejście od Pl. Żołnierza Polskiego)

Wykonawcy:
Barbara Tritt (sopran)
Petr Nouzovský (wiolonczela)
[tu odrobinę większy odstęp]
Baltic Neopolis Orchestra
gościnny koncertmistrz – prof. Henryk Tritt

Program:
Antonín Dvořák - Cigánské melodie op. 55
Nr 5 „Struna naladěna, hochu, toč se v kole”
Nr 6 „Široké rukávy a široké gatě”
Nr 7 „ Dejte klec jestřábu ze zlata ryzého”
Antonín Dvořák – „Měsíčku na nebi hlubokém” (Pieśń do księżyca) z opery „Rusałka”
Josef Mysliveček – Aria „O Joannes!”
Karel Pexidr – „Hymnus” na orkiestrę smyczkową
Jiri Lukes – „Flux” na wiolonczelę i orkiestrę smyczkową
Eduard Douša – „Variace na barokní téma” na orkiestrę smyczkową

Bilety:
20 zł (normalny) / 10 zł (uczniowie, studenci, seniorzy)
Do nabycia w dni koncertu na Dziedzińcu Muzeum Narodowego w Szczecinie (od. godz. 18)
Rezerwacja biletów i informacja: [email protected] lub tel. 660-326-755

Organizator: Baltic Neopolis Orchestra
Współorganizator: Muzeum Narodowe w Szczecinie
Koncert dofinansowany przez: Pomorze Zachodnie
Sponsorzy: Zakład Budowlany Siemaszko, Wielkopolska Spółka Gazownictwa
Partnerzy: Akademia Sztuki, Drukarnia Kadruk, Szczeciński Inkubator Kultury, Hotel Radisson Blu, Fitness World, Dziedziniec | Kino Letnie Bar, Agencja Muzyczna Onomatopeja, wspieram.to, Echo Szczecina

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto