Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szczecin atrakcyjny (turystycznie)?

von sadow
von sadow
Malkontenci twierdzą, że Szczecin nie jest atrakcyjny turystycznie, że brakuje barokowej fary, prawdziwego rynku staromiejskiego, starego miasta i linii kolei miejskiej.

Szczecin jest pięknym miastem. Mamy wspaniałe kamienice i zabytkowe obiekty, Cmentarz Centralny (trzecia co do wielkości nekropolia w Europie po Wiedniu i Hamburgu), Wały Chrobrego, parki, mosty. Ronda (Plac Grunwaldzki, Odrodzenia i Sprzymierzonych) zostały zbudowane na wzór Pasa Oriona, tak samo jak Piramidy w Gizie, unikatowe na skalę światową!

Pokażcie mi drugie takie miasto w Polsce, które otoczone jest trzema puszczami, a w centrum zlokalizowane jest czwarte, co do wielkości jezioro w kraju.


Zobacz: Tajemnica przedwojennych bunkrów


To co wyróżnia Szczecin to Cmentarz Centralny, Zamek Książąt Pomorskich, monumentalne Wały Chrobrego z tarasami widokowymi, Trasa Zamkowa (której może nam pozazdrościć wiele europejskich miast) pałace, muzea, wille, których nie brakuje przy al. Wojska Polskiego, pl. Orła Białego, pięknie odnowione, XIV wieczna katedra.

Mamy odbudowany zabytkowy Most Długi zaopatrzony w przypory z architektonicznymi detalami. Szczecin to także miasto zieleni, parków, lasów, mamy tego więcej niż w innych miastach.


Miejski Szlak Turystyczny (przeczytaj)


Szczeciński pieszy „Miejski Szlak Turystyczny” liczy 7 km i prowadzi do 42 zabytków i obiektów wartych zwiedzania. Dla rowerzystów, którzy chcieliby zwiedzić nasze miasto polecamy Złoty Szlak, biegnący z Zamku Książąt Pomorskich przez pl. Żołnierza Polskiego w kierunku al. Jana Pawła II.

Przez środek Szczecina płynie rzeka Odra (najdłuższa rzeka żeglowna w Polsce, na odcinku 761 km od Opawy), którą można na statku białej floty zwiedzić port szczeciński i obiekty upadłej Stoczni Szczecińskiej, a wodolotem polecieć do Świnoujścia nad morze.

Ale Szczecin to przede wszystkim raj dla żeglarzy, dziesiątki marin i przystani żeglarskich umiejscowionych bezpośrednio nad Odrą (Szczeciński Bangkok) i nad Jeziorem Dąbie.

Potrzeba więcej dowodów na to, że mieszkamy w pięknym mieście?

Malkontentom odpowiadam, że w Szczecinie jest kościół pełniący rolę szczecińskiej fary, Bazylika mniejsza pw. Świętego Jana Chrzciciela zbudowana w latach 1888-90, była to wówczas jedyna świątynia katolicka w Szczecinie (wszystkie pozostałe kościoły w Szczecinie były budowane przez gminy protestanckie).

Jest też w Szczecinie Plac Ratuszowy i Tobrucki, zamknięty starą zabudową ulic: Dworcowej, Pod Bramą i Nową, który winien pełnić rolę staromiejskiego rynku (z niewiadomych przyczyn nie pełniący tej funkcji).

Jest też zaniedbane Stare Miasto przy ul. Kolumba, tworzące zabudową od strony Odry (bezpośrednio na brzegu Odry) urokliwą "Szczecińską Wenecję".

Aby zrozumieć brak średniowiecznej zabudowy w centrum Szczecina, trzeba wiedzieć, że Szczecin do 1873 pełnił rolę twierdzy. Dopiero w 1873 r zburzono w nim obwarowania i miasto przestało pełnić rolę fortu. To wtedy, za kadencji burmistrza Hermana Hakena, narodził się obecny wizerunek Szczecina, jako miasta obfitującego w ronda.

Przy rozbudowie Szczecina wzorowano się na projekcie Jamesa Hobrechta, pochodzącym z roku 1864, uwzględniającym sieć dróg przyfortecznych. Jako ciekawostki historyczne dodam, że w Szczecinie urodziła się i mieszkała do ślubu przyszła caryca Katarzyna II i żona cara Pawła I Maria Fiodorowna, że mamy w Szczecinie najstarsze stuletnie kino Pionier na świecie.

Chyba jednak warto odwiedzić Szczecin, chociażby po drodze nad morze.

**

Zobacz też: Tu możesz wypożyczyć rower

**


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja podsumowała majówkę na polskich drogach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto