Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szczecin: Aleja Kwiatowa, aleją wykluczenia

Redakcja MM
Redakcja MM
Aleja Kwiatowa w Szczecinie
Aleja Kwiatowa w Szczecinie UM Szczecin
Niepełnosprawni nie wypiją kawy podziwiając z góry Aleję Kwiatową. Nie skorzystają też z toalety. W budowanym pawilonie napotkają bariery.

Anna Folkman
[email protected]

Już od ubiegłego roku Powiatowa Rada ds. Osób Niepełnosprawnych w Szczecinie sygnalizuje problem. Na próżno. Projekt Alei Kwiatowej, który jest realizowany nie pozwoli osobom niepełnosprawnym dostać się na wyższe poziomy przeszklonego pawilonu, czy skorzystać z wc.

– Właściwie głównie chodzi nam o toaletę – mówi Elżbieta Linartowicz, członkini Rady, Mecenas Osób Niepełnosprawnych z 2010 roku. – To żenujące, aleja jest na spacerowym Złotym Szlaku miasta. Powstaje na nowo. Dlaczego nadal tworzone są projekty z barierami? Dlaczego projektanci i urzędy akceptują te projekty? W piśmie podpisanym przez prezydenta czytamy, że inwestycja jest już w takiej fazie, że nie można dokonywać żadnych zmian. Mimo że mówiliśmy o tym od dawna; mimo że prace teraz są wstrzymane i można byłoby się nad tym pochylić.

– Tam, gdzie to możliwe miasto stara się uwzględniać potrzeby osób niepełnosprawnych – mówi Tomasz Klek z urzędu miasta. – Niestety, nie zawsze się to udaje. Kształt, wygląd i wielkość szklanego pawilonu, który powstaje w Alei Kwiatowej były przedmiotem długiej i burzliwej dyskusji. Pawilon będzie dostępny dla osób niepełnosprawnych na parterze. Rozważano możliwość udostępnienia pozostałych poziomów osobom niepełnosprawnym, jednak niestety okazało się to  niemożliwe.

Ze względu na to, że pawilon jest niewielki, wąski i całkowicie przeszklony, nie można było zaprojektować toalety na parterze lub windy w obiekcie.

– Wiemy już, kto zatwierdził ten projekt – dodaje Linartowicz. – Tylko, czy ta wiedza w czymś pomoże? Miasto zaproponowało radzie ds. osób niepełnosprawnych, byśmy do sierpnia tego roku wyznaczyli bariery, które trzeba w mieście zlikwidować. Będzie wśród nich aleja, teatry, przychodnie. Zobaczymy, jakie skutki to przyniesie. Na razie wszyscy są nastawieni życzliwie, ale na tym niestety się kończy.

Osoby niepełnosprawne będą mogły skorzystać jedynie z parteru pawilonu.

od 12 lat
Wideo

echodnia Ksiądz Łukasz Zygmunt o Triduum Paschalnym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto