Za organizację międzynarodowej matury odpowiedzialna jest IBO (International Baccalaureate Organization) z siedzibą w Genewie. To tam trafił wniosek aplikacyjny słynnego „Pobożniaka”. Szczecińskie liceum było jednym ze 160 w Polsce, które ubiegały się o możliwość prowadzenia międzynarodowej matury i dostało pozytywną odpowiedź.
– Dostaliśmy pozytywną odpowiedź z Genewy – mówi Jolanta Jastrzębska, dyrektor II LO. – W lutym 2010 czeka nas wizyta akredytacyjna.
Aby przystąpić do międzynarodowej matury, trzeba najpierw dwa lata uczyć się według specjalnych programów. Przez pierwszy rok nauki w liceum uczniowie realizują zwykły program. Dwa następne lata, to nauka pod okiem przeszkolonych nauczycieli w języku angielskim. Na koniec każdy uczeń zdaje sześć przedmiotów: język ojczysty, język obcy, przedmiot z grupy nauk społecznych, eksperymentalnych, matematycznych oraz dodatkowy. Ostatnim obowiązkiem przedmaturą jest napisanie pracy dyplomowej z danego przedmiotu (Extender Essay). Taką pracę można porównać do polskiej pracy magisterskiej na zakończenie studiów. Musi być całkowicie oryginalna, złożona z własnych obserwacji, badań i wniosków.
Oznacza to, że egzamin IBO szczecińscy maturzyści mogliby zdawać za kilka lat.
– Teraz przed nami dużo pracy, bo musimy przygotować się do wizyty z Genewy w lutym 2010 roku –mówi Jolanta Jastrzębska.
Międzynarodowa matura to również koszty. Dyrekcja szkoły wspólnie z wydziałem oświaty będzie wspólnie ustalać jak się do tego przygotować. Uczniowie się cieszą, chociaż niektórzy już nie zdążą zdać takiej matury.
– Matura międzynarodowa to dobry pomysł, bo daje szansę na studiowanie na dobrych europejskich uczelniach – mówi Ania Poczobut-Odlanicka. – Ja zdaję maturę za rok, więc już nie zdążę wziąć udziału w tym programie, ale moje młodsze koleżanki mają na to szanse.
Wtej chwili matura IBO organizowana jest w 12 liceach: w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Łodzi, Lublinie, Kielcach, Gdyni, Gdańsku i Bydgoszczy. Dyplom to szansa na studia w europejskich uczelniach bez egzaminów wstępnych.
iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?