Szanse na dobre studia i pracę

Redakcja
Przyszli uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego będą mogli za kilka lat zdawać międzynarodowy egzamin, który uprawni ich do studiów na europejskich uczelniach.

Za organizację międzynarodowej matury odpowiedzialna jest IBO (International Baccalaureate Organization) z siedzibą w Genewie. To tam trafił wniosek aplikacyjny słynnego „Pobożniaka”. Szczecińskie liceum było jednym ze 160 w Polsce, które ubiegały się o możliwość prowadzenia międzynarodowej matury i dostało pozytywną odpowiedź.
– Dostaliśmy pozytywną odpowiedź z Genewy – mówi Jolanta Jastrzębska, dyrektor II LO. – W lutym 2010 czeka nas wizyta akredytacyjna.

Aby przystąpić do międzynarodowej matury, trzeba najpierw dwa lata uczyć się według specjalnych programów. Przez pierwszy rok nauki w liceum uczniowie realizują zwykły program. Dwa następne lata, to nauka pod okiem przeszkolonych nauczycieli w języku angielskim. Na koniec każdy uczeń zdaje sześć przedmiotów: język ojczysty, język obcy, przedmiot z grupy nauk społecznych, eksperymentalnych, matematycznych oraz dodatkowy. Ostatnim obowiązkiem przedmaturą jest napisanie pracy dyplomowej z danego przedmiotu (Extender Essay). Taką pracę można porównać do polskiej pracy magisterskiej na zakończenie studiów. Musi być całkowicie oryginalna, złożona z własnych obserwacji, badań i wniosków.

Oznacza to, że egzamin IBO szczecińscy maturzyści mogliby zdawać za kilka lat.
– Teraz przed nami dużo pracy, bo musimy przygotować się do wizyty z Genewy w lutym 2010 roku –mówi Jolanta Jastrzębska.

Międzynarodowa matura to również koszty. Dyrekcja szkoły wspólnie z wydziałem oświaty będzie wspólnie ustalać jak się do tego przygotować. Uczniowie się cieszą, chociaż niektórzy już nie zdążą zdać takiej matury.
– Matura międzynarodowa to dobry pomysł, bo daje szansę na studiowanie na dobrych europejskich uczelniach – mówi Ania Poczobut-Odlanicka. – Ja zdaję maturę za rok, więc już nie zdążę wziąć udziału w tym programie, ale moje młodsze koleżanki mają na to szanse.

Wtej chwili matura IBO organizowana jest w 12 liceach: w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Łodzi, Lublinie, Kielcach, Gdyni, Gdańsku i Bydgoszczy. Dyplom to szansa na studia w europejskich uczelniach bez egzaminów wstępnych.

iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie