Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sylwester musi być przede wszystkim bezpieczny

Redakcja MM
Redakcja MM
Tylko w nocy z 31 grudnia na 1 stycznia możemy odpalać ...
Tylko w nocy z 31 grudnia na 1 stycznia możemy odpalać ... www.sxc.hu
Tylko w nocy z 31 grudnia na 1 stycznia możemy odpalać fajerwerki. Więc ognie sztuczne puszczamy wtedy w niebo bardzo chętnie. Ale nieumiejętne obchodzenie się z fajerwerkami może skończyć się tragicznie - spalonym ubraniem, oparzeniem ciała, a nawet utratą palca. Podpowiadamy jak udzielić pierwszej pomocy w przypadku takich wypadków.

Przywitanie Nowego Roku kojarzy się głównie z huczną zabawą, smacznymi drinkami, muzyką, dobrym jedzeniem i fajerwerkami. Niestety często taka impreza kończy się wizytą na pogotowiu.

- Co roku w Sylwestra zgłaszają się do nas osoby, które ucierpiały podczas witania Nowego Roku - przyznaje Maria Fisznik, kierownik filii Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie. - Najczęstsze wypadki to rany cięte, oparzenia i drobne urazy dłoni i ciała.

Do wypadków najczęściej dochodzi z powodu nieumiejętnego obchodzenia się z petardami i fajerwerkami.

Co zrobić, aby tego uniknąć?
- Po pierwsze pamiętajmy, aby przed ich odpaleniem przeczytać instrukcję obsługi! I się do niej stosować!
- Po drugie należy zachować trzeźwość i nie używać petard w pomieszczeniach zamkniętych, balkonach i tarasach, a także nie trzymać już odpalonych fajerwerków w dłoniach.

Co jednak zrobić, jeśli dojdzie do nieszczęśliwego wypadku? Podpowiadamy jak udzielić pierwszej pomocy osobie poszkodowanej.

Poparzenie
Poparzenia dzielimy na trzy podstawowe stopnie głębokości:
- I stopień obejmuje tylko naskórek, objawia się zaczerwienieniem skóry, a poparzone miejsce boli.
- II stopień obejmuje naskórek i skórę właściwą. Na poparzonej powierzchni pojawiają się pęcherze z surowiczym płynem. Ból jest silniejszy.
- W przypadku III stopnia poparzenia, martwica obejmuje skórę właściwą wraz z naczyniami i nerwami skórnymi oraz podskórną tkanką tłuszczową. Skóra przyjmuje barwę od perłowo białej, przez biało-szarą do brunatnej. Jest też twarda i sucha. Rany goją się długo i zwykle wymagają przeszczepu.

O poparzeniu III stopnia mówimy też kiedy martwica sięga mięśni i kości, niektórzy takie poparzenie kwalifikują jako stopień IV.

Jak udzielić pierwszej pomocy?
- Miejsce poparzone należy schładzać wodą do przyjazdu karetki lub dotarcia do szpitala - radzi Maria Fisznik. - Poparzone miejsce schładzamy maksymalnie przez 20 minut. Później należy założyć na to miejsce jałowy opatrunek.
Przy oparzeniu jamy ustnej poszkodowany powinien ssać kawałki lodu lub płukać gardło zimną wodą.

Jeśli do poparzonego miejsca przywarło ubranie - nie odrywajmy strzępków materiału na siłę! Zostawmy je lub odetnijmy kawałek materiału wokół rany.
Najczęściej popełnianym błędem jest stosowanie na oparzoną skórę maści nawilżających - nie można tego robić! Jeśli na ranie pojawią się pęcherze, nie przebijajmy ich w żadnym wypadku igłą!

Jeśli od fajerwerków zapaliło ci się ubranie nie używaj do jego gaszenia gaśnicy. Większość dostępnych w Polsce gaśnic wywołuje na ciele człowieka odmrożenia. Lepiej będzie jeśli zdusisz płomienie ciężkim materiałem, np. płaszczem lub kocem.
Jeśli oparzona jest ręka jak najszybciej ściągnij biżuterią, zanim ręka spuchnie i uniemożliwi ci zdjęcie zegarka, bransoletki czy pierścionków.

Rany cięte
W Sylwestrową noc sporo osób zgłasza się na pogotowie z ranami ciętymi. Wystarczy trochę alkoholu, ostry nóż, zbita przypadkiem butelka i o taki wypadek nie trudno. Rany cięte mogą być różnej szerokości i głębokości. Czasami może dojść do przecięcia tkanek leżących poniżej skóry.

Wszystkie rany cięte należy opatrzyć, aby zapobiec zakażeniu tkanek. Najczęściej używanym do tego celu środkiem jest woda utleniona. Trzeba uważać, aby nie dotknąć rany lub nie zanieczyścić jej w inny sposób.

Po zdezynfekowaniu rany przyłóżmy do niej jałowy opatrunek. Przed założeniem opatrunku należy odsunąć, rozciąć lub zdjąć odzież na tyle, by cała powierzchnia rany była widoczna i dostępna.

Jeżeli rana jest głęboka, występuje obfite krwawienie to należy zgłosić się do lekarza. Może się bowiem okazać, że konieczne jest chirurgiczne zszycie rany.
Podczas opatrywania, poszkodowany powinien leżeć lub siedzieć - trzeba też cały czas bacznie obserwować poszkodowanego i kontrolować jego stan. Nawet przy niewielkich ranach często zdarzają się omdlenia lub nudności!

Pamiętajmy, aby nie zakładać jakichkolwiek opasek uciskowych w okolicach zranienia. Nie wolno też usuwać ciał obcych z rany! Grozi to dodatkowymi uszkodzeniami i krwotokiem. Małe ciała obce zostawia się w ranie, gdyż najczęściej osoba udzielająca pomocy nie ma odpowiednich narzędzi i warunków na ich usunięcie. Duże ciała obce tkwiące w ranie pełnią funkcję tamponu i zapobiegają krwotokom. Ich usunięciem powinni się zająć specjaliści.

Urwanie części ciała
Najgorszymi, ale nie rzadkimi w sylwestrową noc wypadkami, są urazy kończyn, a nawet ich urwanie na skutek wybuchu. Dochodzi do nich zwykle z powodu nieumiejętnego używania fajerwerków, dlatego tak ważne jest, aby czytać instrukcję obsługi przed odpaleniem fajerwerków i sie do niej stosować.

W przypadku niewypału nie podchodźmy do niego i nigdy nie próbujmy odpalać ponownie. Nie pochylajmy się też nigdy nad fajerwerkami. Jeśli jednak dojdzie do poważnego wypadku i część naszego ciała zostanie oderwana nie wpadajmy w panikę. Postarajmy się zatamować krwawienie zakładając uciskowy opatrunek. Oderwany palec czy inny fragment ciała zawińmy w jałowy gazik i wsadźmy do woreczka. Można go też umieścić w wodzie z kostkami lodu. Sam lód może być jednak za zimny! Taki fragment ciała będzie można uratować i doszyć. Całkowite odzyskanie czucia w doszytej części ciała jest jednak niemal niemożliwe. Unikajmy lepiej takich zdarzeń i ostrożnie obchodźmy się z fajerwerkami.

Zadzwoń po pogotowie!
Jeśli dojdzie do groźnego wypadku jak najszybciej wezwij pogotowie dzwoniąc pod numer 999 lub 112. Nie zostawiaj też nigdy poszkodowanego samego. Często poczucie, że ktoś jest obok, pozwoli rannemu zachować spokój i nie doprowadzi do szoku pourazowego.

- Jeśli do poparzonego miejsca przywarło ubranie - nie odrywajmy strzępków materiału na siłę! - podpowiadają lekarze

- Wszystkie rany cięte należy opatrzyć, aby zapobiec zakażeniu tkanek. Najczęściej używanym do tego celu środkiem jest woda utleniona - radzą lekarze

- Jeśli oparzona jest ręka jak najszybciej ściągnij biżuterią, zanim ręka spuchnie i uniemożliwi ci zdjęcie zegarka, bransoletki czy pierścionków - mówią specjaliści

- Pamiętajmy, aby nie zakładać jakichkolwiek opasek uciskowych w okolicach zranienia. Nie wolno też usuwać ciał obcych z rany! Grozi to dodatkowymi uszkodzeniami i krwotokiem - przestrzegają lekarze

Zielona Moda jest otwarta codziennie, od poniedziałku do piątku od 10 do 20, w soboty od 11 do 20, a w niedziele od 11 do 15.

Moje Miasto Szczecin www.mmszczecin.pl on Facebook

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto