Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Świńska grypa w Szczecinie: Jest minimalne ryzyko

Redakcja
- Zagrożenie jest minimalne - mówi Renata Opiela z Sanepidu. - Jednak pewne ryzyko jest, dlatego jesteśmy w gotowości.

- W Szczecinie istnieje realne zagrożenie świńską grypą?
- Renata Opiela, kierownik działu nadzoru sanitarnego w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie: - Potencjalne ryzyko jest, jednak w tej chwili jest ono minimalne. W Polsce nie stwierdzono jeszcze żadnego przypadku zachorowania na tę chorobę, ale może się zdarzyć, że ktoś przyjedzie z zagranicy zarażony, dlatego jakieś ryzyko zawsze jest.

- Czy na lotnisku w Goleniowie podjęto jakieś działania w związku z wirusem świńskiej grypy?
- Lotnisko podlega Granicznemu Inspektorowi Sanitarnemu, który rozesłał instrukcje, żeby pracownicy prowadzili akcję informacyjną na temat choroby wśród podróżnych. Wszystkie osoby wyjeżdżające z kraju są instruowane, że po przylocie do określonego kraju powinny się zastosować do zaleceń tamtejszych służb sanitarnych. Natomiast osoby, które wróciły do kraju są informowane, że w razie objawów grypy powinny niezwłocznie udać się do lekarza pierwszego kontaktu.

- A jak wygląda sytuacja w szczecińskim porcie?
- Port także podlega Granicznemu Inspektorowi Sanitarnemu, więc sytuacja wygląda tak samo jak na lotnisku. Jest prowadzona akcja informacyjna na temat choroby, natomiast nie ma potrzeby jakiejś dezynfekcji w tych miejscach.

- Czy lekarze pierwszego kontaktu dostali specjalne wytyczne jak postępować z pacjentami z objawami grypy?
- Lekarze w każdym przypadku stwierdzenia choroby zakaźnej zawsze kontaktują się z nami. Jeśli z rozmowy z pacjentem wynika, że przyjechał z zagranicy, gdzie mógł się zakazić świńską grypą, lekarz również poinformuje nas.

- Co powinny zrobić osoby po powrocie z zagranicy z krajów, gdzie występuje świńska grypa?
- W przypadku wystąpienia w okresie około 10 dni od powrotu do kraju objawów
chorobowych (np. podwyższona temperatura ciała, osłabienie, kaszel, brak apetytu, katar, ból gardła) należy niezwłocznie udać się do lekarza POZ, najbliższego szpitala zakaźnego lub innej placówki leczniczej i poinformować o historii podróży.

- Co powinien robić chory ze zdiagnozowaną świńską grypą?
- Najistotniejsza jest izolacja. Chory powinien unikać bliskiego kontaktu z innymi osobami, żeby ich nie zarazić. Lekarze w takiej sytuacji przepisują leki wskazane przy tym wirusie.

- Co można zalecić osobom wyjeżdżającym za granicę?
- Unikać bliskiego kontaktu z osobami wykazującymi objawy grypopodobne. Podczas kaszlu i kichania przykrywać usta i nos chusteczką. To pomoże zapobiec zakażeniu wirusem innych osób. Myć często ręce wodą z mydłem, unikać dotykania oczu, nosa i ust, ponieważ wirusy i bakterie często rozprzestrzeniają się gdy ludzie dotykają skażonych powierzchni, a potem oczu, nosa i ust.

- Czy świńska grypa jest chorobą groźną?
- Jak każdy rodzaj grypy jest obarczona śmiertelnością, jeśli dochodzi do powikłań.

- Czy można się zaszczepić, żeby uniknąć świńskiej grypy?
- Nie ma na razie szczepionki skutecznej na tę grypę. Można stosować szczepionki na zwykłą grypę, jednak nie zapewnia one pełnej ochrony przed świńską grypą.

- Czy w Szczecinie można kupić maseczki ochronne?
- Są dostępne w aptekach i w hurtowniach medycznych. Przy stosowaniu maseczki należy pamiętać, żeby używać ich jednorazowo. Jeśli założymy ja raz, to nie powinno się nakładać tej samej maseczki po raz drugi. Jednak są to działania na wyrost, bo jak na razie nie ma u nas żadnego przypadku tego wirusa.


od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto