Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święto Zmarłych: Szczecinianie pod czujnym okiem policji

Redakcja MM
Redakcja MM
Policjanci, także ubrani po cywilnemu patrolują przede wszystkim okolice cmentarzy i ciągów komunikacyjnych.

Obserwują też  drogi dojazdowe do cmentarzy oraz dworce kolejowe i autobusowe.

Jak co roku wielu z nas zdecyduje się na pokonanie setek kilometrów, aby w ten szczególny czas odwiedzić groby najbliższych. Tradycyjnie jest to okres wzmożonego ruchu zarówno przy cmentarzach, ale także na drogach całego kraju. Tak jak co roku o bezpieczeństwo wszystkich dbać będą zachodniopomorscy policjanci wspólnie z innymi służbami.

W trakcie działań na drogach województwa policjanci zwracać będą uwagę na kierujących popełniających szczególnie niebezpieczne wykroczenia w ruchu drogowym tj. przekraczanie dozwolonej prędkości, nieprawidłowe wyprzedzanie oraz przejeżdżanie linii ciągłej. W tym celu użyte zostaną nie tylko oznakowane, ale i nieoznakowane radiowozy z wideorejestratorem. Przede wszystkim jednak policjanci będą bezwzględni dla tych, którzy zdecydują się usiąść za kierownicę po pijanemu. W ubiegłym roku podczas akcji Znicz zatrzymano 88 takich kierowców.

Mundurowi będą także kierować ruchem w miejscach, w których najczęściej, w czasie Święta Zmarłych, dochodzi do utrudnień.

Tak jak podczas każdej akcji „ZNICZ" dużego natężenia ruchu należy spodziewać się przy cmentarzach i na drogach dojazdowych do miast. Dlatego, w miarę możliwości zalecamy korzystanie ze środków komunikacji publicznej. Jeżeli zdecydujemy się na wyjazd samochodem, pamiętajmy, że na drogach dojazdowych do cmentarzy, a także na niektórych ciągach komunikacyjnych zostanie wprowadzona czasowa organizacja ruchu. Zwracajmy więc uwagę na znaki drogowe i nie jedźmy na pamięć. Pamiętajmy również o tym, że polecenia policjanta kierującego ruchem są ważniejsze od sygnałów i znaków drogowych!


Święto Zmarłych w Szczecinie: Zmiany komunikacyjne




Przypominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa:

- Przed wyjazdem sprawdzamy stan techniczny pojazdu (ogumienie, hamulce, poziom płynów eksploatacyjnych),
- Podróż planujemy tak, aby uwzględnić postoje, po to by kierowca mógł chwilę odpocząć i zebrać siły do dalszej podróży,
- Sprawdzamy czy na trasie, którą wybraliśmy nie napotkamy na roboty drogowe. Informacje na ten temat znajdziemy na stronie internetowej www.gddkia.gov.pl.
- Za kierownicę siada wyłącznie osoba trzeźwa i wypoczęta – to ona odpowiada za bezpieczeństwo wszystkich pasażerów,
- Prędkość dostosowujemy do natężenia ruchu i warunków atmosferycznych – pamiętajmy: wolniej znaczy bezpieczniej,
- W czasie podróży zapinamy pasy bezpieczeństwa, a dzieci przewozimy wyłącznie w odpowiednich do ich wagi i wzrostu fotelikach,
- Dbamy o to, by przewożony bagaż był prawidłowo zamocowany, nie ograniczał widoczności i nie przemieszczał się w czasie jazdy,
- W trakcie postoju nie pozostawiamy w samochodzie wartościowych przedmiotów (laptopy, telefony komórkowe itp.), które mogą paść łupem złodzieja,
- Parkujemy pojazd zgodnie z przepisami, w miejscach do tego wyznaczonych. Zadbajmy o to, aby nasze auto nie blokowało wjazdu lub wyjazdu z drogi, bramy itp. oraz dostępu do wcześniej prawidłowo zaparkowanego pojazdu. Pamiętajmy, że samochody pozostawione w miejscach, w których jest to zabronione i utrudniające ruch lub zagrażające bezpieczeństwu, będą usuwane na koszt właściciela.

Policjanci apelują też do pieszych uczestników ruchu, aby korzystali z chodników, a w przypadku ich braku - z pobocza. Przed wejściem na jezdnię należy zachować szczególną ostrożność i przechodzić tylko w miejscach do tego wyznaczonych. Przebieganie lub wychodzenie spoza samochodu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność może zakończyć się tragicznie. Przypominamy o elementach odblaskowych, które poprawiają widoczność a tym samym wpływają na nasze bezpieczeństwo.

Zasady bezpieczeństwa w środkach komunikacji i w okolicy cmentarzy:

- wsiadając do autobusu lub tramwaju sprawdzić czy zamek torebki lub saszetki jest zapięty,
- torebkę trzymać przed sobą, a pasek nawinąć na rękę,
- nie nosić portfela i dokumentów w tylnej kieszeni spodni,
- nie "zajmować " siedzącego miejsca swoją torebką, samemu jednocześnie kasując bilet,
- nie trzymać pieniędzy w jednym miejscu,
- kluczy od mieszkania nie nosić razem z dokumentami,
- w przypadku zauważenia kradzieży, natychmiast głośno reagować i powiadamiać Policję

Prosimy pamiętać, że pozostawienie choćby na chwilę na grobach lub obok nich, torebek lub saszetek - może przyczynić się do ich kradzieży.



Czyścimy pomnik: sami albo zlecamy specjalistycznej firmie, sprawdź co warto użyć.


Przypominamy:

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie okresowych ograniczeń oraz zakazu ruchu niektórych pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton, z wyłączeniem autobusów, w następujących terminach:

31.10 od godz. 18:00 do godz. 22:00,
01.11 od godz. 8:00 do godz. 22:00

obowiązywać będzie zakaz poruszania się ww. pojazdów (nie dotyczy wyłączeń określonych w cytowanym rozporządzeniu).

Mapka organizacji ruchu wokół Cmentarza Centralnego w Szczecinie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja podsumowała majówkę na polskich drogach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto