Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święto Niepodległości w Szczecinie: Program uroczystości, zmiany w komunikacji

Redakcja
Jutro obchody Święta Niepodległości. Inscenizacja wybuchu powstania w Poznaniu. Po raz pierwszy uroczystości zorganizowano w czterech miejscach.

Dzień 11 listopada 1918 r., gdy na dworcu Wileńskim w Warszawie wysiadł zwolniony przez Niemców z Magdeburga Józef Piłsudski, stał się początkiem budowy integralności terytorialnej Polski.

Uroczystości proklamowania niepodległości zapowiadają się najbardziej widowiskowo na pl. Orła Białego. Będzie to inscenizacja walk o Poznań. Zacznie się od przemówienia Ignacego Padarewskiego, które wygłosił 27 grudnia 1918 r. na placu Wilhelmowskim z balkonu hotelu Bazar (w tej roli – Pałac pod Globusem). Dalej będzie jeszcze ciekawiej.

– W pewnym momencie padł strzał i do dziś historycy nie wiedzą, czy strzelili Polacy czy Niemcy – opowiada Cezary Jankowski z Koła Żołnierzy 12 Pułku Ułanów Podolskich, który będzie narratorem inscenizacji. – Na balkonie pojawi się ckm, który zacznie strzelać do Niemców. W tym czasie bowiem zorganizowali oni kontr demonstrację przeciwko oddzieleniu od Niemiec Poznania. Zaczęły się walki, które również pokażemy.

Szala zwycięstwa 92 lata temu przechylała się z jednej strony na drugą. Polacy wytoczyli armatę i to ona zdecydowała o pokonaniu oddziałów niemieckich. Antyniemieckie powstanie w Wielkopolsce zakończyło się podpisaniem układu zawartego w Trewirze 16 lutego 1919 r., co wpłynęło na przyłączenie Wielkopolski do ojczyzny. Sformowana Armia Wielkopolska liczyła ponad 70 tys. dobrze wyszkolonych i uzbrojonych żołnierzy, którzy odznaczyli się później w wojnie polsko-bolszewickiej.

Inscenizację przygotowało dla mieszkańców Koło Żołnierzy 12 Pułku Ułanów Podolskich w Szczecinie. – Przygotowaliśmy dla mieszkańców Szczecina również specjalną niespodziankę – zdradza wojewoda, Marcin Zydorowicz. – Jeśli pogoda pozwoli, nad Wałami Chrobrego przelecą cztery samoloty Su-22 z eskadry lotniczej ze Świdwina.

Program uroczystości święta Niepodległości w Szczecinie

godz. 10.00 Msza św. za Ojczyznę w Bazylice Archikatedralnej

godz. 12.00 Rozpoczęcie uroczystości na ul. Jana z Kolna, Wały Chrobrego. Uroczysta zbiórka pododdziałów Garnizonu Szczecin zakończona defiladą, pokaz sprzętu wojskowego i poczęstunek dla mieszkańców, przelot samolotów myśliwskich Su-22 nad miastem.

godz. 14.00 Inscenizacja Historyczna na Placu Orła Białego

godz. 16.00 Apel Pamięci pod Pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego na Placu Szarych Szeregów.

Informator na świąteczny dzień w Szczecinie

Urzędy nie pracują

Urząd wojewódzki i miejski
W czwartek, w dniu święta niepodległości, oba urzędy nie pracują. W piątek 12 listopada – będą ponownie otwarte dla interesantów

Urzędy Skarbowe
Z okazji święta – wszystkie urzędy będą nieczynne. W piątek pracują normalnie.

Nic nie załatwimy przez cztery dni w Szczecińskim Centrum Świadczeń przy ul. Kadłubka 12, tj.od czwartku do niedzieli.

Zmiany w komunikacji w Szczecinie

Podczas obchodów Święta Niepodległości możemy spodziewać się drobnych utrudnień komunikacyjnych.

Wyłączona z ruchu zostanie ulica Jana z Kolna na odcinku od Dubois do Trasy Zamkowej od godz. 8 do godz. 15.30. W związku z powyższym linia tramwajowa nr 6 będzie w tym czasie kursowała od Pomorzan po częściowo zmienionej trasie (w obu kierunkach) od przystanku „Wyszyńskiego” przez ulice: Wyszyńskiego – Bramę Portową – pl. Hołdu Pruskiego – Parkową – Dubois i dalej po stałej trasie do Gocławia wg. specjalnego rozkładu jazdy.

Wyłączone z ruchu ulice wokół pl. Orła Białego od godz. 14. Zaczyna się tu inscenizacja historyczna.

Nie będzie można przejechać wokół pl. Szarych Szeregóworaz przez ulice dojazdowe.

Tym samym na  odcinku od Placu Rodła do skrzyżowania al. Piastów z ul. Jagiellońską wyłączone zostaną z ruchu w godz. 15.40 – 17.00 również linie tramwajowe. Tramwaje linii 1, 5, 11 i 12 od pl. Rodła, oraz od skrzyżowania al. Piastów z ul. Jagiellońską będą kierowane na trasy zastępcze zgodnie z dyspozycją Centrali Ruchu ZDiTM.

Uwaga – ważne dla korzystających z tramwajów – na odcinku od pl. Rodła do skrzyżowania al. Piastów /ul. Jagiellońska, nie będzie uruchomiona komunikacja zastępcza autobusowa.

Dyżury aptek

11 listopada w Szczecinie dyżurować będą następujące apteki (w piątek wszystkie pracują już normalnie):

  • Arkonka w godz. 20 – 8 przy ul. Arkońskiej 51, tel. 91 424 44 77
  • Pod Świstakiem od godz. 8 przez całą dobę, ul. Świstacza 43, tel. 91 812 09 41
  • Pod Wagą w godz. 7 – 24 przy ul. Bolesława Krzywoustego 7A, tel. 91 433 66 73
  • Apteka w godz. 8 – 24 przy pl. Matki Teresy z Kalkuty 6, tel. 91 423 18 68
  • Nr 40 od godz. 8 przez całą dobę, ul. Więckowskiego 1-2, tel. 91 434 26 27
  • Dom Leków od godz. 8 przez całą dobę, al. Wyzwolenia 10, tel. 91 43 37 340
  • Melisa w godz. 8 – 22 przy ul. Szafera 192, tel. 91 439 34 09
  • Centrum w godz. 9 – 17 przy ul. Bolesława Krzywoustego 56, tel. 91 48 43 045
  • Halifarm w godz. 8 – 16 przy ul. 5 lipca 7, tel. 91 484 43 38.

Szkoły

Tylko od decyzji dyrektorów szkół będzie zależało, czy w piątek 12 listopada odbędą się zajęcia, czy też nie. W dniu święta szkoły są nieczynne.

Poczta

W czwartek wszystkie urzędy pocztowe nie będą funkcjonować prócz jednego, Urzędu Pocztowego Szczecin 2 (całodobowy) przy ul. Dworcowej. Pozostałe urzędy pocztowe i filie tego dnia będą zamknięte. 12, 13 i 14 listopada wszystkie placówki funkcjonować będą w normalnych godzinach pracy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto