Świetny występ Moniki Pyrek

Robert Duchowski
Udanie wystartowała w jubileuszowej dziesiątej edycji Złotej Ligi Monika Pyrek, tyczkarka szczecińskiego Miejskiego Klubu Lekkoatletycznego. W pierwszym mitingu rozegranym wczoraj (15.06) w Oslo nasza zawodniczka pokonała wysokość 4,60 m i zajęła drugie miejsce.

Pierwsze miejsce w skoku o tyczce zajęła najlepsza obecnie tyczkarka na świecie Jelena Isinbajewa. Rosjanka osiągnęła rewelacyjny wynik, pokonując poprzeczkę zawieszoną na wysokości 4,85 m. Druga nasza zawodniczka Anna Rogowska musiała zrezygnować ze startu z powodu kontuzji.

W piątkowych zawodach wystartowała jeszcze trójka Polaków. Wioletta Janowska była czwarta w biegu na 3000 metrów z przeszkodami, Piotr Małachowski trzeci w rzucie dyskiem, a Lidia Chojecka nie ukończyła biegu na 5000 m z powodów zdrowotnych.

Wydarzeniem inauguracyjnych zawodów lekkoatletycznej Złotej Ligi w Oslo był rekord świata w biegu na 5000 m, który ustanowiła Meseret Defar. Etiopka pokonała dystans w czasie14.16,63.

W Złotej Lidze zawodnicy walczą w dziesięciu konkurencjach – pięciu kobiecych i pięciu męskich. Kto wygra w każdym z sześciu mityngów Golden League weźmie udział w podziale głównej nagrody – 1 mln dolarów. Jeśli nikt nie spełni tego warunku, to między lekkoatletów z pięcioma zwycięstwami podzielona zostanie kwota 500 tysięcy dolarów.

Do tej pory cała premia na konto jednego lekkoatlety trafiła dwukrotnie – w 2003 roku milion dolarów otrzymała Maria Mutola z Mozambiku (bieg na 800 m), a dwa lata później Rosjanka Tatiana Lebiediewa (trójskok).