Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Świadomy Maturzysta: Wsparcie w poszukiwaniach pracy

Małgorzata Klimczak
123rf
Wydział Zarządzania i Ekonomiki Usług Uniwersytetu Szczecińskiego prowadzi darmowy kurs szkoleniowy on-line, wspierający młodych absolwentów w poszukiwaniu pracy na unijnym rynku.

WZiEU w trosce o swoich studentów podjął działania, których efektem jest stworzenie przez ekspertów z wielu krajów Europy multimedialnego kursu szkoleniowego przygotowanego dla osób poszukujących zatrudnienia. Szkolenie jest również pomocnym narzędziem dla trenerów, nauczycieli, doradców zawodowych, dla których opracowany został osobny zestaw materiałów do wykorzystania w trakcie pracy z młodymi absolwentami szkół wyższych i beneficjentami kształcenia zawodowego.

Chcąc zaprezentować możliwości, jakie daje kurs szkoleniowy, WZiEU przygotował dla absolwentów również wystąpienie jednego z zagranicznych partnerów, Jamesa Magee, reprezentującego Springboard Opportunities Limited. Firma Springboard Opportunities posiada wieloletnie doświadczenie we wspieraniu rozwoju ludzi będących w niekorzystnej sytuacji zawodowej poprzez rozwijanie ich kompetencji. Na przykładzie sytuacji absolwentów w Wielkiej Brytanii, James Magee przedstawi możliwości, jakie daje opracowane przez projekt „Pathways for Graduates” narzędzie szkoleniowe.

Projekt Pathways for Graduates (PfG) powstał w ramach programu Leonardo da Vinci, współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej oraz środków przyznanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. To jeden z wielu projektów realizowanych przez Akademickie Biuro Karier działające przy Uniwersytecie Szczecińskim.
Akademickie Biuro Karier Uniwersytetu Szczecińskiego (ABK US) powstało na początku roku akademickiego 2006/2007. Od początku działalności wspiera studentów i absolwentów Uczelni w wyborze ich ścieżki zawodowej oraz pomaga im w znalezieniu zatrudnienia spełniającego ich oczekiwania, aspiracje i kwalifikacje.

W obliczu coraz wyższego poziomu bezrobocia ludzi młodych w Europie, na szczeblu UE w grudniu 2012 r. Komisja Europejska podjęła działania mające na celu wsparcie młodych w podejmowaniu zatrudnienia. W związku z powyższym opracowany został Pakiet na rzecz zatrudnienia młodzieży (Youth Employment Package), którego częścią jest inicjatywa ustanowienia Gwarancji dla młodzieży (Youth Guarantee), czyli skierowany do państw członkowski UE postulat zapewnienia młodym ludziom w wieku do 25 lat – którzy nie mają zatrudnienia, nie uczestniczą w kształceniu lub szkoleniu – dobrej jakości oferty zatrudnienia, dalszego kształcenia, przyuczenia do zawodu lub stażu w ciągu 4 miesięcy od zakończenia kształcenia formalnego lub utraty pracy.

W Polsce adresatami Gwarancji dla młodzieży będą osoby w wieku od 15. do 25. roku życia, w tym zwłaszcza z grupy tzw. NEET (Not in Employment, Education or Training – młodzież, która nie uczy się, nie pracuje i nie dokształca), a także bezrobotna młodzież oraz poszukujący pracy absolwenci szkół i uczelni w okresie 48 miesięcy od dnia ukończenia szkoły lub uzyskania tytułu zawodowego, w wieku 18-29 lat – w zakresie wsparcia przedsiębiorczości osób młodych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto