MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Studia w czasie pandemii. Zobacz, jak działają szczecińskie uczelnie

Oskar Masternak
Oskar Masternak
Uczelnie w całej Polsce muszą radzić sobie z epidemią koronawirusa. Zajęcia odbywają się za pośrednictwem platform online, a placówki przeprowadzają sesje, obrony prac magisterskich i doktorskich oraz rekrutację za pośrednictwem Internetu. Na tym polu również muszą sobie radzić szczecińskie uczelnie. Sprawdzamy jak to wygląda w praktyce.

Zajęcia stacjonarne na uczelniach zostały zawieszone w całej Polsce, a rektorzy poszczególnych szkół wyższych wyznaczyli zasady ich funkcjonowania na czas zagrożenia koronawirusem. Zgodnie z wytycznymi resortu nauki uczelnie teraz organizują zajęcia dla studentów online. Niektóre zdalnie też przeprowadzają obronę prac dyplomowych – tak magisterskich, licencjackich, inżynierskich, jak i doktorskich. W ten sposób przeprowadzane są też sesje egzaminacyjne.

Zajęcia dydaktyczne na Uniwersytecie Szczecińskim od poniedziałku, 26 października 2020 r., są prowadzone w trybie zdalnym, z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Decyzja o zmianie sposobu kształcenia związana jest z wprowadzeniem nowych zasad bezpieczeństwa przez Radę Ministrów.

- Zajęcia, które z uwagi na swój charakter i specyfikę wymagają tradycyjnej formy prowadzenia, odbędą się w późniejszym terminie - podkreślają władze uczelni.

Również Akademia Sztuki rozpoczęła w ostatnim tygodniu października zdalne nauczanie. Do odwołania wszystkie zajęcia teoretyczne, wykłady, lektoraty, seminaria i proseminaria oraz inne zajęcia, których realizacja możliwa jest na odległość odbywają się w trybie kształcenia zdalnego.

Zajęcia praktyczne, które nie mogą być zrealizowane z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość mogą odbywać się w siedzibach uczelni w obowiązującym reżimie sanitarnym z uwzględnieniem przepisów powszechnie obowiązujących, decyzji, zaleceń i wytycznych organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

- W przypadku zajęć praktycznych niezbędnych do przygotowania pracy dyplomowej - przewidzianych w programie studiów do realizacji na ostatnim roku studiów pierwszego i drugiego stopnia mogą być one prowadzone w siedzibach uczelni przy uwzględnieniu obostrzeń, zachowaniu dystansu i przestrzeganiu limitów dopuszczalnej liczby osób w pomieszczeniach.

Podobnie działają pozostałe uczelnie w stolicy Pomorza Zachodniego. Dla przykładu Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie przygotował dla swoich studentów zestaw najważniejszych zachowań, które pomogą im uniknąć zakażenia koronawirusem.

COMPONENT {"params":{"text":"Na studencką kieszeń. Kliknij i pobierz PDF-a: ","id":"na-studencka-kieszen-kliknij-i-pobierz-pdfa"},"component":"subheading"}

Regularnie myj ręce

Najprostszym i najskuteczniejszym sposobem, pomagającym uniknąć zarażenia koronawirusem (SARS-CoV-2) jest regularne mycie rąk. W tym celu należy stosować mydło z wodą lub środka dezynfekującego na bazie alkoholu o stężeniu min. 60%.

Wirus nie przenosi się jedynie przez bezpośredni kontakt z osobą zarażaną. Może być on przenoszony również po dotknięciu zakażonych powierzchni. Dlatego ważne jest, aby myć ręce po każdym powrocie z miejsca publicznego.

Czyść przedmioty, których dotykasz

Należy pamiętać o regularnym czyszczeniu przedmiotów, z którymi mamy częsty kontakt, m.in.: telefon, komputer, blaty biurek. Koronawirus (SARS-CoV-2), ze względu na swoją budowę, podatny jest na działanie rozpuszczalników lipidów.

Zachowaj bezpieczną odległość

Należy zachować co najmniej 1,5 m odległość od innych osób. W przypadku, gdy ktoś z chorobą układu oddechowego rozmawia, kaszle lub kicha wydala pod ciśnieniem mikrokropelki zawierające wirusa. Jeśli jest się zbyt blisko, może dojść do zarażenia.

Jesteś chory? Izoluj się od innych!

Izolacja jest najlepszym sposobem na to, by nie rozprzestrzeniać wirusa i nie zarażać innych osób. W przypadku zachorowania należy odizolować się od pozostałych członków rodziny.

Kichaj we właściwy sposób

Ze względu na przenoszenie koronawirusa drogą kropelkową, podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos chusteczką lub zgiętym łokciem. Zużytą chusteczkę należy wyrzucić do kosza na śmieci i dokładnie umyć ręce.

Unikaj podróży, jeśli masz objawy zarażenia SARS-CoV-2

W przypadku zaobserwowania u siebie objawów zakażenia koronawirusem, należy unikać podróży. Jeżeli zaczniemy u siebie dostrzegać niepokojące symptomy w trakcie wyjazdu, powinniśmy natychmiast poinformować o tym fakcie załogę samolotu, pociągu czy autobusu.

Postępuj wg procedur Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz Głównego Inspektora Sanitarnego (GIS)

Przy podejrzeniu u siebie koronawirusem należy skontaktować się telefonicznie ze Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną lub udać się do szpitala zakaźnego. Nie należy zgłaszać się na SOR ani do lekarza rodzinnego.

W przypadku duszności, wezwij natychmiast pomoc

W przypadku pojawienia się duszności, należy wezwać pomoc medyczną, podając szczegółowe informacje o swoim stanie, ostatnich podróżach oraz kontaktach z osobami przebywającymi na kwarantannie lub zarażonych koronawirusem.

Zachowaj spokój i rozsądek

Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia, niepokój związany z koronawirusem jest naturalny, szczególnie gdy mieszka się w kraju dotkniętym koronawirusem. Ważne jest jednak, by uniknąć paniki. W tym celu należy czerpać wiedzę jedynie ze sprawdzonych źródeł.

Ze względu na specyfikę prowadzonych zajęć Pomorski Uniwersytet Medyczny prowadzi zajęcia w trybie tradycyjnym, przy zachowaniu norm reżimu sanitarnego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dzień Matki. Jak kobiety radzą sobie na rynku pracy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto