Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Studentka Akademii Sztuki w Szczecinie zdobywa nagrody za swój film

Redakcja MM
Redakcja MM
Małgorzata Goliszewska, studentka Wydziału Malarstwa i Nowych ...
Małgorzata Goliszewska, studentka Wydziału Malarstwa i Nowych ... Andrzej Szkocki
Małgorzata Goliszewska, studentka Wydziału Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie została laureatką 7. In Out Festival 2013 w Gdańsku.

Nagroda została przyznana za film "Ubierz mnie”.

– To moja praca semestralna, którą musiałam przygotować w ubiegłym roku szkolnym – mówi Małgorzata Goliszewska. – Doglądał jej dr Łukasz Skąpski. Naszym zadaniem było stworzenie filmu lub performance. Temat nie był przypadkowy. Najpierw każdy student musiał na kartce wypisać sześć rzeczy: trzy, które lubi i trzy, których nie znosi. W drugiej kategorii wymieniłam modę, politykę i biznes. Tematem filmu miała być jedna z wymienionych, znienawidzonych dziedzin. Wybrałam więc modę.

Zobacz także >>> Zagłosuj na szczeciński film "Ubierz mnie" [film]

Film został po raz pierwszy pokazany na Zachodniopomorskich Shortach w 2010 roku. Tam widzowie uznali, że to najlepszy z prezentowanych filmów twórców z naszego regionu. „Ubierz mnie” to dokument, w którym występuje sama autorka oraz jej rodzina i przyjaciele. Główna problematyka dotyczy ubioru, różnic w poglądach i gustach. Na potrzeby filmu Małgorzata zgodziła się, aby poszczególni bohaterowie wybrali strój, który ma nosić przez kilka dni.

- To był eksperyment – opowiada autorka. – Najpierw był to performance. Naprawdę chodziłam w tych strojach. Film to dokumentacja z tego okresu. Dopiero pod koniec pomyślałam, że może z tego powstać film.

W tworzenie filmu włączyła się cała rodzina Małgorzaty. Występuje w nim jej mama, tata, babcia oraz koleżanki i koledzy. Każdy jej mówi jak ma się ubierać, każdy ma własną wizję jej wyglądu.

– Nie lubię mody, nie czuje się modna – mówi Małgorzata Goliszewska.

Film został już nagrodzony na kilku polskich festiwalach filmowych. Pierwsze miejsce na Festiwalu Filmowa Góra, wyróżnienie na Festiwalu ŻóbrOFFka i portalu internetowym Muwish.pl – to tylko niektóre z nagród jakie do tej pory otrzymał film „Ubierz mnie”. Na 7. In Out Festiwal 2013 nadesłano ponad 100 zgłoszeń z całego świata. Jurorzy I etapu pod przewodnictwem prof. Witosława Czerwonki, zakwalifikowali do II etapu konkursu 17 prac artystów z Polski oraz Bułgarii, Chorwacji, Finlandii, Grecji i Litwy. Najlepsze prace wideo zostaną umieszczone na stronie Narodowego Instytutu Audiowizualnego (www.ninateka. pl) oraz znajdą się na płycie DVD.

Małgorzata Goliszewska jest studentką drugiego roku Multimediów na Akademii Sztuki w Szczecinie i od 2011 roku uczestniczką kursu dokumentalnego w Szkole Wajdy. „Ubierz mnie” to jej pierwszy film. Oprócz dokumentu, wyraża się poprzez fotografię analogową i projekty intermedialne. Uczestniczyła w kilku wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą (m.in. festiwal Przeciąg w Szczecinie, Triennale Młodych w Orońsku, Festiwal Fotograficzny Organ Vida w Chrowacji). Jest także laureatką nagród na festiwalach filmowych m.in: Żubroffka, Filmowa Góra, KilOFF, Festiwal Filmów Optymistycznych Happy End, Dwa Brzegi. W 2011 otrzymała stypendium Miasta Szczecina.

Moje Miasto Szczecin www.mmszczecin.pl on Facebook

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto