Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Studenci wzornictwa ZUT pokazali swoje prace

mk
Sebastian Wołosz
W Kinoteatrze Pod Złotym Leszczem można było obejrzeć prace studentów kierunku wzornictwo. Wystawa miała tytuł „zaWARTOŚĆ”

Wartość zawartości, czy też zawartość wartości. Nic nie jest takie, jakie na pozór, wydawałoby się być. Wiele rzeczy uważamy za oczywiste, ale odebranie przekazu zależy od nabytego przez nas wcześniej doświadczenia i wiedzy, od rozumienia kontekstu i chęci odczytania kodu. Potrzebujemy pewnego rodzaju wstrząsu, aby uzmysłowić sobie dychotomię rzeczywistości w której żyjemy, jej niejednorodność, czy wręcz dysonans.

Prezentowane prace studentów IV roku kierunku Wzornictwo Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie odwołują się do złożoności pojęcia „zawartość”. Próbują określić co stanowi o jego wartości, co kryje się pod zbudowaną z kulturowych naleciałości warstwą. Mówią o powierzchowności, pozorach i stereotypach. Sięgają do bardzo osobistych przeżyć kształtujących osobowość człowieka. Odkrywają w jaki sposób mała, niewidoczna na pierwszy rzut oka rzecz może na nas wpływać i z biegiem czasu całkowicie zmienić dotychczasowe ja. Jednak żeby nie było zbyt poważnie i patetycznie, wszystko opowiedziane jest z dystansem i nutą inteligentnego humoru.

Prace powstały w pracowni rzeźby pod kierunkiem dr. Moniki Szpener.

- Zawartość to było hasło, które było tematem pracy semestralnej studentów na III roku wzornictwa - mówi Monika Szpener. - To było trudne zadanie, bo mamy tutaj dualizm form czy dualizm tematów. Zawartość to hasło bardzo pojemne i odnosi się do bardzo wielu dziedzin. Każdy podszedł do tematu indywidualnie i powstały bardzo osobiste prace. Niektóre prace odnoszą się do własnych fascynacji, zainteresowań studentów. Inne są bardzo osobiste, dotykają spraw rodzinnych czy wewnętrznych lęków. Przykładem może być dom, który z zewnątrz wygląda pięknie, a w środku ma wypalone wnętrze. Chodziło mi o to, żeby studenci zmierzyli się z odbiorcą. Są studentami, więc mają jeszcze dopuszczalną granicę błędów. Dobrze, żeby sobie przećwiczyli niektóre rzeczy w praktyce, wyszli z murów szkoły, zmierzyli się ze światem zewnętrznym i zweryfikowali to, co mają w głowie z tym, jak odbiera ich publiczność.

Prace były bardzo ciekawe i różnorodne.

- Temat był bardzo trudny. Wszyscy się długo męczyliśmy, zanim podeszliśmy do tematu. Ja zrobiłam film, który przedstawia jak jedna mała rzecz może wpłynąć na nasze życie - mówi Natson, studentka.

- Bohater mojej animacji wchodzi do pudełka i staje się zawartością tego pudełka. Dalej są pokazane konsekwencje tego, że on staje się zawartością. To jest pewna metafora. Nie będę do końca tego tłumaczył, bo trzeba by to zobaczyć. Chcę, żeby to była animacja, którą każdy może zinterpretować na swój sposób - mówi Błażej Milewski, student teraz już IV roku.

Wszystko działo się w Kinoteatrze Pod Złotym Leszczem.

- To miejsce jest bardzo klimatyczne i dobrze się nadaje do tego, żeby przedstawiać tu awangardowe i offowe rzeczy. Jest to pierwsza nasza wystawa w tym sezonie, ale szykujemy też nowe projekty. Cyklicznie będą się tu pojawiać różnego rodzaju koncerty, wystawy, filmy - mówi Piotr Wesołowski, organizator.

wzornictwo

Studenci wzornictwa na co dzień uczą się rozwiązywania samodzielnych problemów i zadań z zakresu wzornictwa przemysłowego. W przypadku tej wystawy studenci mogli trochę odejść od tego, czym zajmują się na co dzień i dać się ponieść fantazji.

Zajmują się przede wszystkim designem. Design to obszar, który pobudza i współistnieje z przemysłem, edukacją, turystyką oraz nowymi technologiami. Absolwenci są przygotowani do pracy w zespołach o charakterze interdyscyplinarnym. Posiadają umiejętności potrzebne do prowadzenia własnej działalności. Studenci uczą się w pracowniach projektowych takich jak: pracownia mebla - uczy sposobu projektowania mebli do najbliższego otoczenia człowieka, miejsc pracy i wypoczynku, w oparciu o najnowsze technologie z równoczesnym poszanowaniem materiału i historii wzornictwa. Pracownia produktu przemysłowego - nauka projektowania dla przemysłu, uwzględniająca wykorzystanie nowych technologii. Pracownia produktu autorskiego/designerskiego - moda, biżuteria, przedmioty codziennego użytku projektowane w krótkich seriach. Pracownia projektowania opakowań - skupiająca się na ciągle zmieniającej się formie produktu. Pracownia projektowania komunikatu graficznego - to nauka projektowania informacji wizualnej, czyli plakatów, książek.

od 18 latnarkotyki
Wideo

Jaki alkohol wybierają Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto