MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Studenci chcą powrotu profesora Rozwadowskiego. Piszą petycję

Redakcja MM
Redakcja MM
Studenci chcą powrotu profesora Rozwadowskiego. Piszą petycję
Studenci chcą powrotu profesora Rozwadowskiego. Piszą petycję FB
Studenci i pracownicy Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego krytycznie oceniają decyzje o zwolnieniu profesora i zbierają podpisy pod petycją i jego przywrócenie do pracy na wydziale.

11 czerwca prof. dr hab. Władysław Rozwadowski, najwybitniejszy polski specjalista z zakresu prawa rzymskiego, związany z Wydziałem Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego od roku 1985, w latach 1996 - 1999 jego dziekan, poprowadził swój ostatni wykład w murach WPiA US.

Aktualny dziekan, dr hab. Zbigniew Kuniewicz, prof. US, jednostronnie rozwiązał umowę z prof. W. Rozwadowskim.

Studenci i absolwenci Wydziału są oburzeni tą decyzją. Stworzyli na facebook’ u stronę: "Żądamy powrotu Dziekana Rozwadowskiego", która do tej pory uzyskała blisko 900 "polubień".

Przeciwnicy rozwiązania współpracy z prof. W. Rozwadowskim podkreślają, że decyzja o zwolnieniu tej klasy profesora, posiadającego liczący kilkadziesiąt publikacji dorobek naukowy, znakomitego dydaktyka, prowadzącego wykłady również na uczelniach zagranicznych uhonorowanego wieloma odznaczeniami państwowymi za wkład w pracę dydaktyczną i naukową, w tym Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, jest nieracjonalna i szkodliwa dla Wydziału.

"Metody zarządzania Wydziałem przez aktualne władze, w tym polityka personalna, oparcie sytemu kształcenia na modelu czysto teoretycznym, brak jakichkolwiek więzi ze środowiskiem absolwentów oraz korporacjami prawniczymi, nieuchronnie przybliżały Wydział do ostatnich miejsc we wszelkich rankingach wydziałów prawa w Polsce" - piszą studenci.

Swój sprzeciw wobec sposobu kierowania Wydziałem przez aktualne władze, studenci i absolwenci wyrażają również poprzez podpisywanie internetowej petycji, w której domagają się uchylenia decyzji o rozwiązaniu współpracy z prof. Rozwadowskim oraz wystąpienie przez Radę Wydziału z wnioskiem o odwołanie aktualnego dziekana.

Dotychczas ankietę podpisało już 217 studentów, absolwentów oraz pracowników.

Okazuje się, że nauczyciel akademicki posiadający tytuł profesora po ukończeniu 70. roku życia może być zatrudniony w Uniwersytecie Szczecińskim na podstawie umowy o pracę na stanowisku profesora zwyczajnego lub nadzwyczajnego po spełnieniu poniższych warunków:

- na I etacie w US (jako podstawowym miejscu pracy)

- na podstawie umowy na czas określony nie dłużej niż do końca roku akademickiego, w którym nauczyciel akademicki ukończy 75 rok życia,

- gdy zatrudnienie doliczane jest do kierunku, specjalności lub uprawnień do nadawania stopni naukowych przyznanych jednostce, w której jest zatrudniony,

- po złożeniu oświadczenia, że nie jest zatrudniony w ramach stosunku pracy u pracodawcy prowadzącego działalność dydaktyczną lub naukowo-badawczą.

- Żaden z ww. warunków nie został przez prof. Władysława Rozwadowskiego spełniony - wyjaśnia Julia Poświatowska, rzecznik Uniwersytetu Szczecińskiego. - Prof. Władysław Rozwadowski przyjął wymówienie umowy o pracę, zgodnie z obowiązującym prawem miał możliwość z odwołania się od tej decyzji, z czego nie skorzystał.

Zgodnie z ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym politykę kadrową uczelni prowadzi rektor. Ustawa nie przewiduje konsultacji z Samorządem Studenckim w kwestii zawierania i rozwiązywania umów o pracę pracowników zatrudnianych na uczelni.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto