Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Strongmeni w spódnicach (fotorelacja)

Robert Duchowski
Robert Duchowski
Sebastian Wenta przed swoim bratem Łukaszem i Stoctem Thomsonem to wyniki pierwszych w Polsce zawodów Scottish Highland Games, jakie rozegrano w Gryfinie.

Sebastian Wenta to aktualny Wicemistrz Świata i Europy Strongmanów, Mistrz Europy i Mistrz Finału Pucharu Świata Highland Games. W gryfińskich zawodach nie miał sobie równych. Występ do udanych zaliczyć może również jego brat - Łukasz, który mimo, że debiutował w Scottish Highland Games zajął drugie miejsce.

- Tego typu zawody odbyły się w Polsce po raz pierwszy - powiedział Andrzej Rzeuski, organizator imprezy. - Spore zainteresowanie i ciepłe przyjęcie zawodników przez publiczność sprawiło, że będziemy chcieli za rok zrobić jeszcze lepszą imprezę.

Zawody  Highland Games narodziły się  w Szkocji i organizowane były już ponad 1000 lat temu. Podczas okupacji przez Anglików, Szkotom nie wolno było wykonywać ćwiczeń fizycznych, ani wprawiać się we władaniu bronią. W związku z tym,  pod pozorem zabawy ćwiczyli umiejętności przydatne na polu walki.

Szkoccy górale zbierali się raz w roku i wykorzystywali przedmioty, z którymi mieli styczność na co dzień – młoty, pnie drzew i głazy z górskich rzek. W ten sposób powstały najważniejsze konkurencje Highland Games.

Tossing the caber czyli „rzut pniakiem”.  Pniak mierzy około 6-7 metrów długości. Zawodnik najpierw ustawia go pionowo, grubszym końcem do góry, następnie podnosi i przebiegłszy kilka metrów rzuca go w ten sposób, by obrócił się w powietrzu o 180 stopni, a grubszy koniec uderzył w ziemię. Ważne jest, by pień spadł na ziemię prosto, jakby wskazując godzinę 12 na tarczy wyimaginowanego zegara.Odległość nie jest tu ważna.

Weight over the bar to rzut ciężarem ponad poprzeczką. Zawodnik staje pod porzeczką zawieszoną na wysokości ok. 2 metrów, chwyta ciężarek o wadze 56 funtów (nieco ponad 25 kg) i wyrzuca pionowo w górę starając się przerzucić go ponad poprzeczką i nie strącić jej. Jeśli mu się uda, poprzeczka wędruje jeszcze wyżej. Wygrywa ten, kto zdoła przerzucić ciężar nad poprzeczką zawieszoną jak najwyżej.

Scottish hammer throw –  rzut szkockim młotem. Młot ma postać kuli o wadze od 16 do 22 funtów umieszczonej na końcu drzewca o długości około 4 stóp (1,2 metra). W tych zawodach wygrywa ten, kto rzuci nim jak najdalej.

Weight throw - rzut ciężarem, który przypomina rzut młotem. Kula o wadze 28 (w wersji light) lub 56 (w wersji heavy) funtów, przytwierdzona do krótkiego łańcucha.

Stone put – ta dyscyplina z kolei bardzo przypomina rzut kulą z tą różnicą, że zamiast stalowej kuli występuje kamień o wadze od 20 do 26 funtów.

Oprócz tych tradycyjnych zawodów podczas Highland Games odbywa się cała masa imprez towarzyszących –  szkockie tańce ludowe, przeciąganie liny przez dwie drużyny złożone z ośmiu zawodników każda i parady orkiestr dudziarskich.

W Gryfinie publiczność mogła zobaczyć w akcji gdański zespół tańca celtyckiego i dawnego -  Animus Saltandi oraz szkockie tancerki Caren Cameron i Marisie Solomoni. Na dudach swój kunszt zaprezentowali James MacLean i Norman MacKenzie.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto