Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Startuje Szczecin Plus Music Fest 2011. Na początek Bassekou Kouyate z Mali

Redakcja MM
Redakcja MM
Po pamiętnych koncertach Orchestry Baobab (Senegal) i Mulatu ...
Po pamiętnych koncertach Orchestry Baobab (Senegal) i Mulatu ... Redakcja MM
Po pamiętnych koncertach Orchestry Baobab (Senegal) i Mulatu Astatke (Etiopia) do Szczecina to kolejna wielka gwiazda muzyki afrykańskiej.

Bassekou Kouyate (Mali), 17 marca,
Filharmonia Szczecińska,
godz. 19, bilety 35-70 zł.

Bassekou Kouyate to wirtuoz ngoni - zachodnioafrykańskiej lutni uważanej za praprzodka banjo. Bassekou występował i nagrywał z największymi artystami muzyki świata oraz jazzu między innymi nestorem malijskiej sceny Ali Farka Toure, swym wieloletnim współpracownikiem Toumani Diabate oraz takimi niekwestionowanymi gwiazdami jak Taj Mahal czy Bela Fleck.

Wraz z żoną, wokalistką Ami Sacko, założył zespół Ngoni Ba, który w 2008 roku został uhonorowany nagrodą BBC w Kategorii Najlepszy Artysta Afryki oraz Najlepsza Płyta World Music za album "Segu Blue".

Podczas szczecińskiego koncertu Bassekou Kouyate promować będzie najnowsze wydawnictwo "I Speak Fula". Podobnie jak "Segu Blue", album w całości został nagrany w Bamako, stolicy Mali, a za jego produkcję odpowiedzialni byli Jerry Boys (Buena Vista Social Club) oraz Lucy Duran - znana prezenterka BBC Radio 3, wielka promotorka muzyki etnicznej.

Koncerty Bassekou Kouyate & Ngoni Ba to barwna eksplozja afrykańskich rytmów i melodii wykonywanych przez 7-osobowy zespół występujący w tradycyjnych strojach ludowych.

W ciągu ostatnich lat zachwycali publiczność największych sal koncertowych oraz festiwali jak Womad czy BBC Proms. Nie ulega wątpliwości, że muzyka Afryki, zwłaszcza rejonu Mali wywarła ogromny wpływ na kulturę zachodnią, oczarowała wielu znanych artystów oraz producentów.

"Bassekou i Ngoni Ba "opowiadają" o ewolucji muzyki afrykańskiej w jednym rozdzialeod ludowych zaśpiewów, poprzez blues i funk. Ta historia rozgrzewa serca i porusza biodra!" - twierdzi Fatboy Slim.

Damon Albarn uważa, że to "Fantastyczny przykład porywający ciało i ducha , dowód na to, że muzyka afrykańska inspiruje nas wszystkich, bez ograniczeń, niezależnie od płci, wieku, przekonań...".


Zobacz też:

Szczecin Plus Music Fest 2011. Koncerty muzycznym oknem na świat [program]

Dariusz Startek: kulturę robi się prawie jak chleb


Zobacz też:

tekst

tekst

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto