Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stare zdjęcia Czerwono - Czarnych na szczecińskiej Różance

mk
Materiały prasowe
Od wczoraj w Różanym Ogrodzie w Szczecinie można oglądać wystawę poświęconą grupie Czerwono-Czarni.

Najstarszy polski rock'n'rollowy zespół przyjedzie w sierpniu do Szczecina na jubileuszowy koncert. Towarzyszyć mu będzie premiera dedykowanej im książki Wojciecha Rapy i wystawa zdjęć Zbigniewa Wróblewskiego.

Czerwono-Czarni byli pionierami polskiego big-beatu, święcąc największe triumfy w latach 60. Przez ich szeregi przewinęło się wielu doskonałych muzyków i niezapomnianych wokalistów, którzy zostawili po sobie popularne przeboje. Po 2000 r. nastąpiła reaktywacja zespołu z udziałem muzyków z pierwotnego składu, ale i też z towarzyszeniem artystów młodego pokolenia.

Zespół przez lata był związany ze Szczecinem. Czerwono-Czarnych sprowadził tutaj Jacek Nieżychowski, dyrektor Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Imprez Artystycznych. Odegrali wówczas istotną rolę w organizacji historycznych edycji Festiwalu Młodych Talentów, przesłuchując setki wykonawców w całym kraju. Szczecińska Agencja Artystyczna od 2012 r. organizuje liczne działania kulturalne upamiętniające historię szczecińskiego big-beatu i wkład naszego miasta w rozwój polskiej muzyki.

- 55-lecie Czerwono-Czarnych to świetna okazja do tego, by po raz kolejny wrócić pamięcią do tego ciekawego, muzycznego wycinka naszej lokalnej tożsamości - mówi dyrektor SAA, Anna Lemańczyk. - Jako Szczecin mamy na tym polu inspirujące osiągnięcia, cieszy więc nas fakt, że możemy się spotykać ze świadkami narodzin polskiego rock'n'rolla.

Wydarzenia związane z tą rocznicą odbędą się w ramach programu Różanego Ogrodu Sztuki. Przez cały sierpień będzie można oglądać wystawę zdjęć Zbigniewa Wróblewskiego. Portretuje ona Czerwono-Czarnych w okresie działalności ich trzeciego składu w latach 1967-1969. A w ostatnią niedzielę sierpnia (30 sierpnia) odbędzie się koncert Czerwono-Czarnych oraz premiera książki Wojciecha Rapy - "Czerwono-Czarni. Prawdziwa historia".

Wystawa fotograficzna zawiera 20 ujęć z koncertu na szczecińskim "Lodogryfie" w 1967 r. oraz podczas koncertowych pobytów w Międzyzdrojach w 1969 r. Szczeciński fotograf towarzyszył zespołowi w jego artystycznym życiu, dzięki czemu udało mu się uwiecznić muzyków w naturalnej, bliskiej relacji.

Zbigniew Wróblewski mieszka w Szczecinie od 1947 roku. Jest zawodowym fotografem i instruktorem fotografii i filmu. Udokumentował m.in. wydarzenia związane ze szczecińskim big-beatem i środowisko "Chłopców z Sorrento", z którego wywodził się wokalista Czerwono-Czarnych, Henryk Fabian.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto