Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stanęli na drodze szybkiego tramwaju

Robert Duchowski
Robert Duchowski
Rodzina Kępińskich od 63 lat mieszka w domu przy ul. Batalionów Chłopskich 61. Miasto chce go usunąć, bo przeszkadza w budowie trasy szybkiego tramwaju.

Dom, w którym przed wojną mieszkała rodzina Gruenebergów, właścicieli fabryki organów, trafił do Kępińskich w 1946 roku. Stanisław Kępiński przyjechał wtedy do Szczecina i uruchomił elektrownię w Zdrojach. Dzięki niemu po wojnie popłynął na Prawobrzeżu prąd. W nagrodę dostał piękny dom. Przez wiele lat Kępińskim żyło się spokojnie. Od kiedy w mieście zaczęło mówić się o budowie szybkiego tramwaju, ich spokój się skończył. Magistrat chce rodzinę wywłaszczyć, a dom zlikwidować.

- Pierwsze pismo dostaliśmy 10 lat temu – mówi Barbara Kobylnik, wnuczka Stanisława Kępińskiego. – Miasto chciało wykupić udziały i przejąć dom. Od 2007 roku dostajemy już bardzo ostre w treści pisma, że mamy się przygotować na przeprowadzkę.

W 2007 roku miasto wykupiło udziały dwóch mieszkańców, potem kolejny. Teraz ma połowę udziałów. Drugą posiada siedmiu członków rodziny Kępińskich.

- Miasto chce wykupić nasze udziały, ale warunki, które nam proponuje są skandaliczne – uważa Barbara Kobylnik. – Dostałam propozycję 160 tys. zł za udział. To za mało. Jakie mieszkanie można kupić za taką kwotę? O lokalach zastępczych w ogóle nie było mowy.

Elżbieta Kępińska jest kuzynką pani Barbary. W domu Grueneberga wychowała się i spędziła całe życie.

- Nie chcę się stąd wyprowadzać – mówi. – Mam sentyment do tego domu i chcę tu mieszkać!

Miasto wytoczyło im proces. Jako argument podaje, że dom musi być zlikwidowany z ważnych powodów, czyli z powodu budowy szybkiego tramwaju, który jest potrzebny wszystkim. Większość lokatorów już straciła nadzieję, że dom uda się zachować.Pełna optymizmu jest tylko Elżbieta Kępińska, która wpadła na pomysł by dom zarejestrować jako zabytek.

- Zaniosłam pismo do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie z prośbą o wpisanie domu do rejestru zabytków – mówi. 

Wojewódzki Konserwator Zabytków wszczął postępowanie. Udziałowcy mają 14 dni na zgłaszanie uwag.

- Wpiszemy ten budynek do rejestru – mówi Kazimiera Kalita-Skwirzyńska z działu rejestru zabytków WZK. – Jednak to będzie trudne, bo sprawa wzbudza kontrowersje. Będziemy brać pod uwagę opinie wszystkich
udziałowców i podejmiemy decyzję.

- Budynek przy ul. Batalionów Chłopskich 61 przeznaczony jest do rozbiórki – twardo obstaje przy swoim Piotr Landowski z Urzędu Miasta.

Jeśli zapadnie decyzja, że dom Grueneberga jest zabytkiem, miastu przysługuje odwołanie do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego opinia będzie ostateczna i nieodwołalna. Linia szybkiego tramwaju ma powstać do końca 2013 roku.

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto