Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sprzeciwiają się wycince drzew przy Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Jest apel

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Fot. Sebastian Wołosz
Z petycją do marszałka województwa zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza wystąpili działacze i działaczki Społecznej Straży Ochrony Zieleni Szczecina. Chodzi im o rezygnację z usuwania drzew rosnących na północnej skarpie Zamku Książąt Pomorskich.

W swoim apelu do władz samorządowych województwa powołują się na grożącą nam katastrofę klimatyczną. Twierdzą, że w ramach prawidłowej polityki klimatycznej powinniśmy chronić każde drzewo w mieście.

- Trudno nam zrozumieć, że samorząd województwa, promujący się jako dbający o środowisko naturalne, zamierza zniszczyć gatunkowo rodzimy drzewostan i życie biologiczne północnej skarpy zamkowej, by zastąpić je żelbetowymi konstrukcjami murów oporowych i parterami roślinności niskiej, narażając przy tym Zamek na zniszczenie - piszą w swoim apelu działacze i działaczki.

Marszałek Geblewicz z kolei mówi, że owszem województwo dba o środowisko naturalne i drzewa w mieście, i jednocześnie zarzeka się, że po koniecznej wycince drzew na skarpie Zamku na pewno nastąpią nowe nasadzenia w innym miejscu.

W imieniu marszałka głos zabrała też Barbara Igielska, dyrektor Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, która przypomniała, że projekt budowy tarasów na skarpie północnej to projekt sprzed lat. Był upubliczniony i szeroko dyskutowany.

ZOBACZ TEŻ:

- Pozwolenie na ich budowę Zamek uzyskał w 2016 r. i gdyby nie katastrofa budowlana, z pewnością już od dawna mieszkańcy i turyści mogliby spacerować i wypoczywać na tarasach i w planowanym tam ogrodzie w stylu renesansowym - pisze Monika Adamowska, rzeczniczka prasowa Zamku Książąt Pomorskich.

Podkreśla przy tym, że "Kompleksowe zagospodarowanie tarasów Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie” to projekt sprzed lat. A po latach projekt wymaga aktualizacji w oparciu o nową wiedzę z opinii ekspertów.

CZYTAJ TEŻ: Co z wycinką na al. Wojska Polskiego? "Brońmy drzew, ale ze zdrowym rozsądkiem"

Co z wycinką na al. Wojska Polskiego? "Brońmy drzew, ale ze ...

- Jak już informowaliśmy, w czerwcu tego roku eksperci z Instytutu Techniki Budowlanej, stwierdzili istnienie podziemnych tuneli w skarpie północnej. Wytypowane zostały miejsca, w których może znajdować się wejście do tuneli. Jednak dotąd nie udało się potwierdzić tych miejsc ze względów bezpieczeństwa - mówi Monika Adamowska i dodaje: - Od początku przygotowywania związanej z tarasami inwestycji dla dyrekcji Zamku ważny był aspekt przyrody i już projekt z pozwoleniem z 2016 r. zakładał działania kompensacyjne – nasadzenia drzew i krzewów. W tym roku wykonana została inwentaryzacja dendrologiczna drzew i krzewów na skarpie północnej wraz z oceną ich stanu zdrowotnego i zagrożeń dla otoczenia, a także identyfikacja innych wartości przyrodniczych.

- Dyrekcja Zamku działa zgodnie z zaleceniami ekspertów oraz Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Musi dbać o bezpieczeństwo obiektu i przebywających na jego terenie osób. Musi przebadać tunele pod skarpą północną i wyremontować tarasy – doprowadzić do tego, aby zabytek i jego otoczenie były bezpieczne, zadbane, atrakcyjne i udostępnione zwiedzającym - podkreśla rzeczniczka prasowa Zamku Książąt Pomorskich.

ZOBACZ TEŻ:

Mówią "NIE" wycince drzew w centrum miasta. Będzie kolejny protest!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto