Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spoiwa Kultury. Niesamowite spektakle i koncerty od dzisiaj w Szczecinie [film]

Redakcja MM
Redakcja MM
Dzisiaj o godzinie 18 oficjalne rozpoczęcie festiwalu. ...
Dzisiaj o godzinie 18 oficjalne rozpoczęcie festiwalu. ... Archiwum
O godzinie 18 oficjalnie rozpocznie się festiwal. Przygotowaliśmy szczegółowy program na dzisiejszy dzień.

Spoiwa Kultury to cykliczna impreza, która już na stałe wpisała się w kalendarz letnich wydarzeń kulturalnych w Szczecinie. Co roku możemy podziwiać rozmaite nurty kulturowe, zwyczaje i wierzenia jakże odmienne od naszych, polskich.

- Jest to festiwal, który łączy bardzo wiele stylistyk, a jego podstawą jest jego jakość artystyczna - mówi Dariusz Mikuła, dyrektor festiwalu. - Dajemy możliwość ludziom wejść za darmo na imprezę, która nie jest sztuką estradową, masową. Staramy się pokazać, że sztuka wysoka też może wzbudzać zainteresowanie.

Z każdą edycją festiwal cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Charakterystycznym elementem i jednocześnie magnesem zbliżających do siebie artystów i widzów jest scenariusz przedstawień. Aktorzy występują nie tylko na scenie, ale także „na równi” z widzem. Takim przykładem są np: występy w Parku Żeromskiego, które będziemy oglądać siedząc na trawie. Każdy występ przedstawia odrębną historię, którą każdy z nas może zinterpretować na swój sposób. To właśnie tworzy wyjątkowy klimat tego festiwalu.

Oficjalne otwarcie festiwalu odbędzie się dzisiaj o godz. 18. w Piwnicy Kana, przy ul. Zygmunta Duczyńskiego.

Festiwal zainauguruje wernisaż Ryszarda Grzyba „Park Młodych”.

Ryszard Grzyb - "Park Młodych"
Malarz i poeta urodzony w 1956 roku w Sosnowcu. W latach 1982– 1992 był członkiem Gruppy, z ktorą wystawiał i uczestniczył w jej akcjach. Był też współzałożycielem i wydawcą pisma Gruppy – „Oj dobrze już”. Równolegle do malarstwa uprawia twórczość poetycką, zadebiutował jeszcze w okresie studiów we Wrocławiu, a jego utwory znalazły uznanie zarówno krytyki, jak i czytelników. Mieszka i pracuje w Warszawie.

Przy Kopalni Węgla Kamiennego Niwka-Modrzejów był Dom Kultury (.) Obok był park. Ten park nazwano Parkiem Młodych. W tym parku spotykała się młodzież by pić wina patykiem pisane(.)i dyskutować o życiu, nadziei i miłości (.) Wejście do parku wieńczyła figura kota wyciętego z blachy oraz napis. Dlaczego kot? Zadawałem sobie wielokrotnie to pytanie. W gruncie rzeczy nie po to, aby odpowiedzieć na nie, lecz aby je zadawać...


O godz.  20 wystąpi w kościele św. Trójcy na Łasztowni wystąpi Schola Węgajty, Mohammed Rasouli oraz Mohssen Hosseini.

Schola zajmuje się m.in. badaniami nad tradycjami śpiewu liturgicznego i sakralnego oraz antropologią kultury. Przygotowując się do programu "Orient-Okcydent - Dialog średniowiecznej muzyki europejskiej XI-XIII wieku z muzyką perską" członkowie grupy natrafili na podobieństwa z tradycyjną muzyką bliskowschodnią, arabską, irańską i turecką. Modalność muzyki średniowiecznej powoduje, że wydaje się ona bliższa poczuciu estetycznemu tych kręgów kulturowych, niż współczesnej Europy. Dlatego do współpracy zostali zaproszeni przedstawiciele kultury bliskowschodniej. Na program złożyły się klasyczne kompozycje perskie przeplatane średniowiecznymi dziełami europejskimi.


Godz. 22. spektakl w Parku Żeromskiego. Teatr Krepsko – The Mad Cup of Tea

Grupa znana jest na całym świecie, przede wszystkim ze swoich pantomimicznych improwizacji, absurdalnego czarnego humoru i poetyckiej metaforyczności. W swój boleśnie ludzki, pełen niewypowiedzianych życzeń, ale i dziecinnej radości świat Krepsko wprowadza widza posługując się językiem teatru absurdu połączonego z elementami poetyckiej klaunady. Niemal wszystkie ich działania są pozbawione słów, podszyte natomiast wyrafinowanym czesko-fińskim humorem.

Na koniec dzisiejszego dnia o godz. 23.30 zagra Oreka TX (Hiszpania) - pl. św.św. Piotra i Pawła 4/5

Duet grający na txalaparta. Jest to podstawowy instrument w tradycyjnej muzyce Euskadi (Kraju Basków). Artyści wykonują na nim zarówno utwory sięgające do korzeni ich kultury, jak i prowadzą eksperymentalne poszukiwania. Txalaparta znalazła się także w centrum ich podróży po świecie - od Mongolii i Laponii, po Indie i Saharę wymieniali się doświadczeniami z tradycyjnymi muzykami różnych kultur - efektem tych niezwykłych spotkań stał się film dokumentalny „Nomadak TX”, który zdobył wiele nagród na międzynarodowych festiwalach.

Spoiwa Kultury 2012 >>> Zobacz program na pozostałe dni festiwalu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto