Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spektakularna wizja inwestycji przy ul. Kolumba w Szczecinie. Realna? [wizualizacje]

Marek Rudnicki
To zaniedbane przez 60 lat miejsce miałoby się zmienić w centrum rekreacyjno-wypoczynkowo-hadlowo-mieszkalne. Według pomysłodawców są inwestorzy, ale na razie są trzymani w tajemnicy.

Na razie w tajemnicy utrzymywane jest wiele szczegółów przyszłej inwestycji. Nawet to, kim są architekci, którzy przygotowali projekt pierwszego etapu rewitalizacji ulicy Kolumba na zlecenie Szczecińskiego Centrum Przedsiębiorczości. Wiadomo tylko, że są to młodzi ludzie, szczecinianie, a tajemnica wynika ze zobowiązań handlowych SCP.

Oficjalna prezentacja planów odbędzie się w połowie czerwca. Udało nam się dotrzeć do części projektów. Są wspaniałe i pokazują to zaniedbane przez 60 lat miejsce, jako centrum rekreacyjno-wypoczynkowo-hadlowo-mieszkalne.

SCP rozpoczął prace nad rewitalizacją na zlecenie magistratu rok temu. Przypomnijmy, że miasto też czyni osobne starania poprowadzenia wokół budynków obwodnicy (Kolumba w tej sytuacji stanie się deptakiem), która przebiegać będzie częściowo po terenie dziś zajmowanym przez jeden tor PKP.

- Generalnym zamierzeniem jest stworzenie miejsca dla ludzi młodych i szczecińskiego rzemiosła, a także miejsca wypoczynku dla szczecinian - mówi Zbigniew Pluta, prezes SCP. - Wiem, że brzmi to jak hasło strywializowane przez wiele niedoszłych inwestycji. My podchodzimy do niej bardzo poważnie, uważnie analizując każdy krok i każdy najmniejszy szczegół. A cel? Mamy dość sytuacji, że młodzi szczecinianie uciekają z miasta. My im stworzymy miejsce, które przekona ich do pozostania w Szczecinie i pracy tu, w miejscy gdzie się urodzili.

Projekt ma wiele ciekawych rozwiązań. W tym hotel z usługami, który zostanie wzniesiony na nieruchomości, gdzie dziś jest jedyne w okolicach dworca bezpłatne miejsce parkingowe. Obecnie z tego placu nie ma żadnego wejścia dalej. Po realizacji inwestycji do środka enklawy wejść będzie można po specjalnej rampie.

Drugim ciekawym rozwiązaniem jest przedłużenie obecnej kładki kolejowej do budynku vis a vis. Stąd ciągami komunikacyjnymi będzie można przejść na Wyspę Jaskółczą, do kawiarni na tarasach, do rzemieślniczych sklepików, do deptaku nad wodą etc.

Kolejna ciekawostka - przy Wyspie Jaskółczej powstanie basen z ciepłą wodą, przy czym ciepło będzie produktem ubocznym, pozyskiwanym z innej inwestycji. Przy basenie będą przebieralnie, fitness, SPA itd.

Obecny mostek techniczny zostanie udrożniony dla pieszych. Obok jest już podobny most. Powstanie trzeci na przedłużeniu wewnętrznej uliczki, dziś niewidocznej z ulicy Kolumba.

A inwestorzy?

- Dziś nikt nie daje pieniędzy na piękne oczy - mówi mec. Piotr Kopcewicz, reprezentujący SCP we wszystkich rozmowach i negocjacjach. - Zdajemy sobie sprawę, że to miejsce musi zarabiać na siebie i wiedzą to inwestorzy. Nie przedstawiamy wirtualnej wizji, a twarde plany.

Okazuje się, że chętnych na zainwestowanie w to miejsce jest wielu i to nie tylko z Polski. Po rozmowach z wielu z nich zrezygnowano. Są też tacy, którzy w trakcie negocjacji nawiązują do przyszłych inwestycji na Wyspie Łasztownia. Jeden z nich (nazwisko do wiadomości redakcji) powiedział: - To nie jest inwestycja konkurencyjna do Łasztowi. Jeśli ta nie powstanie, na Łasztowni nikt nic dobrego nie zbuduje.

SCP uzyskało już od miasta wszelkie zezwolenia na renowację obiektów od zewnątrz. Prawdopodobnie jeszcze w tym miesiącu zostaną podpisane wszystkie pozostałe umowy i wydane zezwolenia.

Zobacz również:

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto