Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spalarnia śmieci w Szczecinie na miesiąc wygasza działalność. Co dalej ze spalarnią?

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Szczecińska spalarnia śmieci na ponad miesiąc zaprzestaje działalności. Nie będzie spalała odpadów i produkowała energii. Przyjmie tylko niewielką część odpadów z miasta. Wygaszone zostaną nawet potężne piece. - To standardowa procedura - zapewniają władze spółki.

Spalarnia, zwana EcoGeneratorem to największa szczecińska inwestycja. Kosztowała 711 mln zł. Powstała w bólach, z dwuletnim opóźnieniem (wykonawca zszedł z budowy w połowie prac). Ruszyła w 2017 r. Zarządza nią miejska spółka Zakład Unieszkodliwiania Odpadów.

Przeglądy instalacji wykonywane są co roku, ale tegoroczny jest wyjątkowo duży. Władze spółki po raz pierwszy zdecydowały się o tym publicznie poinformować, jeszcze przed rozpoczęciem prac. To wywołało spekulacje, czy tak długi przestój nie jest spowodowany awarią. Postój zakładu rozpocznie się w poniedziałek. Potrwa aż do 11 września. Kotły, w których spalane są śmieci, będą wygaszane od 15 sierpnia. 5 września ognia nie będzie już w obu piecach.

W tym czasie odpady będą odbierane jedynie ze Szczecina i to w ograniczonym zakresie - około 800 ton tygodniowo (podczas pełnego rozruchu spalarnia przyjmuje 700-900 ton na dobę). Dostawy komercyjne zostaną całkowicie wstrzymane. Podobnie jak z sąsiednich gmin.

Wyłączona będzie produkcja energii.

- Szczecińska Energetyka Cieplna, Krajowa Sieć Elektroenergetyczna są o tym fakcie powiadomieni i rezerwują sobie energię z innych źródeł - wyjaśnia Anna Folkman z EcoGeneratora.

Spalarnia będzie musiała kupić dla siebie prąd potrzebny na czas postoju.

Przestój spalani ma nie zaburzyć harmonogramu odbiorów odpadów z posesji mieszkańców oraz dostaw prądu do mieszkań i firm w Szczecinie.

Władze spółki zapewniają, że przestój zakładu nie jest spowodowany awarią, tylko wymaganiami serwisowymi. Wiadomo jednak, że awarie co jakiś czas się zdarzają. Dlatego m.in. teraz ma zostać zamontowane nowatorskie rozwiązanie, aby wyeliminować cześć problemów. Zwiększony zakres prac planowany jest m.in. na obmurzu kotłów oraz przy turbozespole i wymiennikach ciepła.

- W tej części zaplanowaliśmy zwiększony zakres prac. W planach jest również modernizacja układu łożyskowania trzeciej strefy rusztu (na który trafiają odpady do spalenia-red.) w celu wyeliminowania dotychczasowych problemów eksploatacyjnych. W tym zakresie będziemy montować nowatorskie rozwiązanie, zaprojektowane indywidualnie dla naszego zakładu - wyjaśnia Stanisław Poniatowski, kierownik Wydziału Utrzymania Majątku w EcoGeneratorze.

Od 4 października ub.r. wydajność EcoGeneratora wzrosła o 26 tys. ton odpadów rocznie. To umożliwia unieszkodliwianie 22 ton odpadów na godzinę, czyli 176 tys. ton w ciągu roku (do tej pory ok. 159 tys. ton).

- EcoGenerator na kilka tygodni zatrzyma się, by po koniecznych remontach i modernizacjach znowu ruszyć pełną parą i być w gotowości na kolejny sezon grzewczy. Cały Wydział Utrzymania Majątku jest w pełnej gotowości. To od tego jak jego zespół wykona swoją pracę teraz, będzie zależał kolejny rok funkcjonowania zakładu. Mobilizacja w czasie postoju, sprawnie przeprowadzone remonty, modernizacje, wymiany, zaprocentują na pewno mniejszą awaryjnością instalacji. Prawdą jest, że w czasie postoju do EcoGeneratora nie będzie przyjeżdżało tyle transportów odpadów co zazwyczaj, ale nie oznacza to, że ruch na terenie zakładu będzie mniejszy. Niektóre prace będą bowiem wykonywać specjalistyczne firmy zewnętrzne - dodaje Anna Folkman.

ak wygląda zatrzymanie spalarni

Procedura zatrzymania zakładu rozpocznie się już 5 sierpnia, kiedy to zacznie się wygaszanie pierwszej linii spalania odpadów. Trzeba będzie wystudzić kocioł i wybudować wewnątrz rusztowanie. Na drugiej linii takie same prace planowane są od 12 sierpnia i od tego czasu remont na obu liniach będzie prowadzony równocześnie.

- Prace będą prowadzone równocześnie na obu liniach i instalacjach wspólnych takich jak turbozespół czy wymienniki ciepła – wyjaśnia Stanisław Poniatowski. - Lista zaplanowanych prac, którą zaczynamy tworzyć właściwie zaraz po zakończeniu prac remontowych ubiegłego przeglądu, obejmuje pięć części. Pierwsza część dotyczy instalacji głównej. W jej skład wchodzą kotły z całą instalacją oczyszczania spalin: elektrofiltrami, systemem mokrego oczyszczania spalin, filtrami workowymi i instalacją oczyszczania ścieków. Drugi element to stacja przygotowania wody. Trzecia część to przegląd turbozespołu wraz z wymiennikami ciepła. W tej części, w tym roku, zaplanowaliśmy zwiększony zakres prac. Będziemy otwierać dwa wymienniki ciepła i trzy wymienniki regeneracyjne. Istnieje wymóg prawny wykonania ich rewizji wewnętrznej przy udziale przedstawiciela dozoru technicznego. Czwarta część to część elektryczna, gdzie przeglądowi podlega system elektroenergetyczny zakładu. Natomiast ostatnia część przeglądu dotyczy kanału dolotowego, z którego pobieramy wodę z rzeki Duńczycy dla potrzeb technologicznych całego zakładu. Wtedy kanał zostanie oczyszczony, woda zostanie wypompowana, tak aby można było przeprowadzić prace przeglądowo-remontowe.

Każda z tych części ma od kilku do kilkunastu podpunktów. Dla niektórych z nich zaplanowany jest rozszerzony zakres prac. Planowany jest również zwiększony zakres prac przy czyszczeniu rurociągów instalacji oczyszczania ścieków wraz z wymianą pomp oraz otwarcie i rewizja łożysk turbiny, zmiana oprogramowania sterującego pracą pomp kondensatu oraz pomp systemu odwróconej osmozy.

Przed postojem bunkier EcoGeneratora, który może pomieścić około 4 tys. ton odpadów zostanie dokładnie oczyszczony. W czasie remontu będą się do niego sypać wyłącznie odpady z Gminy Miasto Szczecin przywożone przez dwa podmioty, około 800 ton tygodniowo. Odpady odbierane przez Remondis, do czasu ponownego rozruchu EcoGeneratora, będą zagospodarowywane przez tę firmę. Ponowny rozruch EcoGeneratora zacznie się od wygrzewania nowego obmurza kotłów odpowiednio od 5 i od 9 września. Natomiast od 11 września zakład znów będzie pracował z pełną mocą.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto