Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

SOS Amazonia - Szczecin! W trosce o klimat i planetę [ZDJĘCIA]

Marek Rudnicki
Marek Rudnicki
W piątek wieczorem na placu Solidarności w Szczecinie odbyła się akcja Inicjatywy na Rzecz Zwierząt "Basta", poświęcona temu, co dzieje się w Puszczy Amazońskiej, gdzie od wielu tygodni płonie największy na świecie las deszczowy. Te "płuca Ziemi" przez pożary są niszczone w tempie 1,5 boiska sportowego w ciągu minuty. A przypomnijmy, Amazonia produkuje 20 proc. tlenu na świecie.

Podczas szczecińskiej akcji list od działaczki z Brazylii, o wstrząsającej treści, przeczytała Inga Iwasiów, literaturoznawczyni, krytyk literacki, szczecińska poetka i prozaiczka, profesor nauk humanistycznych.

ZOBACZ TEŻ:

W trakcie wystąpień padły istotne słowa o tym, że nawet protest z tak bardzo daleka, z Polski, robi swoje, że nie wolno stać z boku i twierdzić, że nic nie da się zrobić, że nie wolno nie reagować i przypatrywać się obojętnie tej klęsce. Tym bardziej (cytowano tekst doktor Janiny Petelczyc) o tym, że pożary lasu, to być może nie przypadek, a celowe działanie obszarników ziemskich, którzy chcą pozyskać nowe tereny pod wypasy bydła.

- Wiadomo, że zmiany klimatu mają ogromny wpływ na lasy w Amazonii, a też zmiany w samej Amazonii wpływają na zmiany klimatu. To jest powiązane. Ocieplenie sprawia, że susze zdarzają się coraz częściej. Szacuje się, że wcześniej susza dotykała Amazonię raz na sto lat, a obecnie dotyka ją średnio raz na dziesięć - mówiła Petelczyc w wywiadzie Jasia Kapeli z "Krytyki Politycznej". - Tylko, że akurat w tym roku, kiedy płoną lasy Amazonii, w Brazylii nie ma takiej suszy. Trwa normalna pora sucha. Jeśli się zastanawiamy, dlaczego te pożary są aż tak wielkie, musimy zwrócić uwagę na klimat polityczny i na to, jak jest on wykorzystywany przez właścicieli ziemskich… Wszystko wskazuje na to, że tak właśnie się dzieje. Od kilkudziesięciu lat mamy w Brazylii problem z wylesianiem Amazonii. Było dziesięć lepszych lat, między 2005 a 2014 rokiem, kiedy rządy zaczęły zwracać większą uwagę na ten problem i więcej inwestowały w ochronę przyrody. Brazylia stworzyła najlepszy na świecie system satelitarnego wykrywania nielegalnej wycinki i wypalania lasów, na sprawców nakładano wysokie kary finansowe. Jednak potem przyszedł rząd Jaira Bolsonaro, który mówi, że najważniejsza dla Brazylii jest gospodarka i trzeba wykorzystać ziemię Amazonii. To są kwestie głównie ekonomiczne, ale też trochę polityczne. Lobby właścicieli ziemskich jest bardzo silne w parlamencie i Jair Bolsonaro je reprezentuje.

Spotkaniu "Basty" towarzyszyło średnie zainteresowanie.

ZOBACZ TEŻ:

Upał nie ustaje. 500 leśników pilnuje lasów przed pożarem

WIDEO: Ratunek z nieba. Efektowne gaszenie lasów w Texasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto