Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sobotnia Szkoła Ukraińska w Warszawie. To tu ukraińskie dzieci uczą się języka i kultury swojego kraju. "Nabór trwa przez cały rok"

Alicja Glinianowicz
Alicja Glinianowicz
Nasze Miasto / zdjęcie ilustracyjne
Niektóre z nich przyjechały do Polski bardzo niedawno, inne mieszkają tu od lat, a są i takie, które urodziły się nad Wisłą i swój rodzinny kraj znają tylko z opowieści dorosłych. Mowa tu o dzieciach z rodzin ukraińskich, które żyją na co dzień w Warszawie. W poznaniu kultury zza wschodniej granicy i ojczystego języka pomaga im Sobotnia Szkoła Ukraińska prowadzona przez Fundację Nasz Wybór.

Kiedy wypada Dzień Jedności Ukrainy, a kiedy Dzień Niepodległości tego kraju czy urodziny Tarasa Szewczenki – poety, malarza i działacza politycznego zza wschodniej granicy? Taką wiedzę ukraińskie dzieci od kilku lat mają możliwość nabywać bezpłatnie w jednej ze szkół w Warszawie.

Sobotnia Szkoła Ukraińska w Warszawie. To tu ukraińskie dzie...

Ulica Miedziana 8 w samym sercu warszawskiego Śródmieścia. To tutaj przy Szkole Podstawowej nr 26 im. Mirosława Biernackiego funkcjonuje obecnie także Sobotnia Szkoła Ukraińska, która w to miejsce została przeniesiona całkiem niedawno z Muranowa. Wcześniej placówka działała tuż przy Ukraińskim Domu przy ulicy Zamenhofa. Ze szkołą można skontaktować się poprzez ich stronę internetową.

- Nasza szkoła przeznaczona jest przede wszystkim dla obywateli Ukrainy, którzy przyjechali tutaj do Polski. Są to zarówno osoby, które urodziły się już w Polsce, jak również ci, którzy przyjechali tu w ostatnim czasie lub kilka lat temu – tłumaczy w rozmowie z naszą redakcją Oleksandr Pustovyi dyrektor Sobotniej Szkoły Ukraińskiej dla Obywateli Ukrainy w Warszawie. – Wspólnym mianownikiem tych osób jest to, że nie posiadają one obywatelstwa polskiego, choć oczywiście nie odmówimy udziału innym osobom chętnym. Jeżeli ktoś ma polskie obywatelstwo to wówczas jest już traktowany jako przedstawiciel mniejszości narodowej. Wtedy może skorzystać z nauki języka ukraińskiego czy to historii i geografii tego kraju w innej szkole i na innych zasadac – dodaje.

Szkoła dla Ukraińców rozpoczęła swoją działalność prawie siedem lat temu i podobnie jak Dom Ukraiński w Warszawie, prowadzona jest przez Fundację Nasz Wybór. Stowarzyszenie założone zostało przez Ukraińców i Polaków w celu pomocy migrantom w Polsce, chodzi szczególnie o integrację z polskim społeczeństwem i polską kulturą, jak również promocję kultury ukraińskiej. Z czasem Fundacja zaczęła wspierać również obywateli innych krajów.

Sobotnia Szkoła Ukraińska w Warszawie, czyli tradycje zza wschodniej granicy nad Wisłą

Sobotnia Szkoła Ukraińska powstała z myślą o dzieciach z rodzin, które zdecydowały się na emigrację do Warszawy. Według danych przekazanych nam przez Ośrodek Studiów Wschodnich aktualnie w całej Polsce żyje blisko 1,5 mln obywateli Ukrainy.

- Jest to szkoła sobotnia, lekcje odbywają się obecnie dla czterech grup wiekowo-językowych, to znaczy że dzieci w wieku szkolnym są przydzielane do konkretnej grupy według znajomości języka ukraińskiego oraz według wieku – mówi dyrektor placówki. – Najmłodsze dzieci uczą się tylko języka ukraińskiego, natomiast starsza grupa poza zajęciami językowymi ma także lekcje ukrainoznawcze. Wszystkie zajęcia odbywają się w języku ukraińskim. Organizujemy różne wydarzenia dla naszych uczniów, choć w czasie obostrzeń pandemicznych wiele takich rzeczy miało miejsce jedynie online. Obchodzimy wszystkie ważne dla Ukraińców daty, czyli np. Dzień Literatury i Języka Ukraińskiego, Dzień Jedności Ukrainy czy Dzień Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu, Dzień Obrońców i Obrończyń Ukrainy.

Sobotni dzień w placówce przy Miedzianej 8 składa się zazwyczaj z trzech bądź czterech lekcji, trwających po 45 minut każda oraz standardowych przerw między nimi. Zajęcia zawierają ćwiczenia gramatyczne, pisanie, czytanie, jak również różnego rodzaju gry i quizy.

- Te dzieci na co dzień chodzą do zwykłej szkoły czy to publicznej, czy prywatnej, a żeby dodatkowo kontynuować naukę języka, historii i geografii to przychodzą do nas. To zawsze musi być wspólna decyzja i rodziców i dzieci. Ci, którzy do nas uczęszczają widać, że mają chęci. Chcą dowiedzieć się czegoś więcej o swoim kraju – przekonuje Oleksandr Pustovyi.

Z rozmowy dowiadujemy się, że w szkole nie ma górnej granicy wieku, a grupy formułowane są w taki sposób, aby dopasować się do tego, kto jest chętny, aby uczęszczać na zajęcia. W tym momencie uczy się tam obecnie blisko 70 ukraińskich dzieci w wieku od 6 do 14 lat.

Sobotnia Szkoła Ukraińska w Warszawie. "Nabór trwa cały rok"

- Nabór, rekrutacja trwa u na przez cały rok. Nie ma takiej zasady, że dopiero od września. Jak jest ktoś chętny to nie ma problemu, by dopisać się w toku roku szkolnego. Chcemy jak najwięcej osób wcielić do naszej szkoły – wyjaśnia nasz rozmówca.

Lekcje w Sobotniej Szkole Ukraińskiej są całkowicie darmowe. Placówka utrzymuje się dzięki darczyńcom wspierającym Fundację Nasz Wybór.

- Obecnie nie obserwujemy wzmożonego napływu obywateli Ukrainy do Warszawy, w tym też uczniów do naszej szkoły. Nie widać tego np. w punkcie konsultacyjnym Fundacji. Nie ma jakiejś szczególnej aktywności panicznej związanej z obecną sytuacją polityczno-wojenną – zapewnia w rozmowie z nami Oleksandr Pustovyi. – Prowadząc konsultacje także dla innych narodowości w ubiegłym roku faktycznie widoczny był ogromny napływ ludności białoruskiej do Warszawy, nie widzimy teraz sytuacji porównywalnej z Ukraińcami.

Według strony ukraińskiej obecnie przy granicy z Ukrainą stacjonuje ponad 100 tys. żołnierzy sił lądowych Rosji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto