Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Smog w Szczecinie: Bardzo wysokie stężenie pyłów

Bogna Skarul [email protected]
Zaczęło się o godzinie 10.00. Na szczecińskich stacjach pomiaru powietrza pojawił się kolor czerwony wartości indeksu związku PM 2,5.

I niestety indeks rósł.

O godzinie 14:00 na stacji pomiaru jakości powietrza Andrzejewskiego wartość indeksu związku PM2,5 miał już kolor ciemnobordowy, bo wynosił 11,4, a to oznacza, że powietrze jest „bardzo złe”. Na stacji Piłsudskiego ten sam parametr wynosił 10,3.

Niebezpiecznie zła jakość powietrza

Co ten parametr oznacza dla nas?

Jakość powietrza jest niebezpiecznie zła. W związku z tym osoby narażone na ryzyko, czyli osoby starsze i dzieci, osoby z chorobami serca oraz dróg oddechowych, astmatycy i inne grupy podatne na zanieczyszczenia powietrza powinny bezwzględnie unikać wyjść na zewnątrz. Pozostali powinni ograniczyć wyjścia do minimum. I koniecznie zaniechać wszelkiej aktywności na zewnątrz.

Lekarze radzą, aby nie wietrzyć mieszkań, nawet gdy wydaje się nam, że oddychamy w pomieszczeniu nieświeżym powietrzem, bo to za oknem jest dużo grosze niż to w mieszkaniu. Jeśli jednak musimy już wyjść na zewnątrz, to po powrocie do domu koniecznie powinniśmy spłukać zanieczyszczenia z włosów, skóry. Trzeba też przepłukać wodą jamę ustną, a oczy tzw. sztucznymi łzami.

Czytaj również:

Niebezpieczny PM2,5

Specjaliści podkreślają, że z punktu widzenia ochrony środowiska i życia ludzkiego najważniejszym, bo najbardziej niebezpiecznym parametrem jest właśnie PM2,5. Dlaczego? Bo pyły PM2,5 mają mikroskopijną wielkość, łatwo wnikają w pęcherzyki płucne powodując ich uszkodzenie.

- Pyły te prowadzą do uszkodzeń płuc, bronchitu a bywają też przyczyną powstawania raka płuc - mówi profesor Tomasz Grodzki, chirurg.

Silne zanieczyszczenia atmosfery zwiększają też ryzyko chorób układu krążenia (miażdżycy, nadciśnienia tętniczego, zawału), dolegliwości ze strony układu nerwowego (w tym problemów z pamięcią, koncentracją, depresją), chorób układu oddechowego i gardła i krtani.

Skąd te pyły?

Przede wszystkim z starych pieców i złego paliwa stałego. Okazuje się, że w Polsce aż 69,3 proc. mieszkań ogrzewana jest za pomocą kotłów i pieców węglowych i to najczęściej niezbyt dobrym paliwem (dane: badania CATI).

Ile mieszkań i domów ogrzewanych jest za pomocą tych urządzeń w Szczecinie? Nie wiadomo.

Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych właśnie sprawdza tę informację. Ale będą to dane jedynie z mieszkań komunalnych podległych miastu. Ile kotłów i pieców węglowych jest w mieszkaniach i domach prywatnych, nie sposób obliczyć. Tym bardziej, że wielu prywatnych domach są często dwa piece - piec gazowy i węglowy. W tym drugim, przede wszystkim ze względu na cenę paliwa, mieszkańcy palą przy minusowych temperaturach na zewnątrz i to przede wszystkim w nocy.

Zlikwidują kolejne piece

Tymczasem ZBiLK informuje, że do 2018 r. zarządcy komunalni zlikwidują piece węglowe, ocieplą i podłączą do miejskiej cieci ciepłowniczej 42 budynki w Szczecinie. Najwięcej bo 30 budynków, w których planowana jest likwidacje pieców, termomodernizacja i podłączenie do sieci ciepłowniczej przeprowadzi w budynkach własnych, komunalnych i wspólnotowych spółka Towarzystwo Budownictwa Społecznego „Prawobrzeże”.

Prace pochłoną 9,3 mln zł i zostaną wykonane w budynkach przy ul: Batalionów Chłopskich 89, Biała 3, Gryfińska 142, Kruszcowa 22, Jaracza 1B, Jaracza 6, Jaracza 9-12, Jaracza 16-17, Kaszubska 65 (oficyna), Przodowników Pracy 16 i 55, Rydla 74, Słupska 6, Jagiellońska 9 (oficyna), Oficerska 15, Rayskiego 28 (oficyny), Więckowskiego 3 (oficyny), Więckowskiego 6 (oficyna), Bogusława X 52, Monte Cassino 4 (front), Jagiellońska 7 i 8 (oficyny), Joselewicza 3. Podobne inwestycje w 10 budynkach zrealizuje Szczecińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Koszt planowanych prac wyniesie 6,7 mln zł, a zostaną one wykonane w budynkach przy ul.: Woj. Polskiego 36, Boh. Getta Warszawskiego 15 i 18 (oficyny), Jagiellońska 81 (oficyna), Bogusława X 10-12 (oficyny), Chodkiewicza 10, Królowej Jadwigi 40 b. Natomiast Zarządu Budynków i Lokali Komunalnych przyłączy do miejskiej sieci ciepłowniczej oficyny w kamienicach przy ul. Bł. Królowej Jadwigi 39 oraz Śląskiej 35.

Miliony złotych na inwestycje

Te wszystkie prace będą przeprowadzone w ramach programu Kawka. Do tej pory w Szczecinie zlikwidowano ponad 800 pieców opalanych paliwem stałym. Te modernizowane 42 budynki do sierpnia 2018 roku to kolejnych około 1000 nowych pieców. Ale czy to wystarczy, aby w Szczecinie nie było przekroczenia norm jakości powietrza.

Co to jest Smog?

Wikipedia donosi, że to nienaturalne zjawisko atmosferyczne polegające na współwystępowaniu zanieczyszczenia powietrza wskutek działalności człowieka oraz niekorzystnych zjawisk naturalnych: znacznego zamglenia i bezwietrznej pogody. Nazwa „smog” powstała ze zbitki dwóch angielskich słów: smoke (dym) i fog (mgła).

Czytaj także:

Rozmowa o smogu z Elżbietą Kołodziej, pediatrą, pulmonologiem

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto