Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Smog szczeciński... Normy czystości powietrza kilkakrotnie przekroczone

Celina Wojda [email protected]
"Wszystkim Szczeciniankom i Szczecinianom rekomendujemy dziś ograniczenie wychodzenia na dwór do minimum!" - ostrzeżenie znalazło się na Facebook'u Partii Razem Szczecin.

"Apelujemy zarazem do rządzących o podjęcie odpowiednich kroków, zamiast lekceważenia problemu smogu! Dotowanie wymiany kotłów, rozwój sieci ciepłowniczych, wprowadzenie odpowiednich regulacji dot. jakości paliwa czy rozwój miejskich stref niskoemisyjnych. To tylko niektóre z postulowanych przez Razem rozwiązań na rzecz czystego środowiska".

Obecnie stopień stężenia pyłu PM2.5 w wybranych miejscach miasta wynosi: ul Piłsudskiego - 356%, ul. Andrzejewskiego - 268% normy mierzonej w ilości mikrogramów pyłów na metr sześcienny.

Czekamy na komentarz z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Szczecinie.

Jeszcze niedawno wydawało się, że alarm smogowy nas nie dotyczy. Wyniki pomiarów nie były złe.

Niestety, Polska od kilku lat jest w światowej czołówce jeśli chodzi o zanieczyszczenia powietrza. Wszystko przez to, że tysiące Polaków palą w piecach złej jakości opałem. Do kotłów wrzucane są śmieci, butelki, odpady z kopalni węglowych oraz wiele innych produktów. To sprawia, że do atmosfery i truje powietrze, a przede wszystkim nas.

Stan czystości powietrza możecie sprawdzać na bieżąco na stronie: http://powietrze.wios.szczecin.pl/

Co to jest Smog?

Wikipedia donosi, że to nienaturalne zjawisko atmosferyczne polegające na współwystępowaniu zanieczyszczenia powietrza wskutek działalności człowieka oraz niekorzystnych zjawisk naturalnych: znacznego zamglenia i bezwietrznej pogody. Nazwa „smog” powstała ze zbitki dwóch angielskich słów: smoke (dym) i fog (mgła). Region jest w zasadzie podzielony na pół. W jego północnej części stan powietrza jest zły. to znaczy, że osoby chore, starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci powinny unikać przebywania na wolnym powietrzu. Inni powinni ograniczyć do minimum wszelką aktywność fizyczną na wolnym powietrzu - szczególnie wymagającą długotrwałego lub wzmożonego wysiłku fizycznego. Jakość powietrza jest bardzo zła i ma negatywny wpływ na zdrowie. Osoby chore, starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci powinny bezwzględnie unikać przebywania na wolnym powietrzu. Pozostała populacja powinna ograniczyć przebywanie na wolnym powietrzu do niezbędnego minimum. Wszelkie aktywności fizyczne na zewnątrz są odradzane. Długotrwała ekspozycja na działanie substancji znajdujących się w powietrzu zwiększa ryzyko wystąpienia zmian m.in. w układzie oddechowym, naczyniowo-sercowym oraz odpornościowym.

Fatalny stan powietrza nad Polską. "Nie powinno się palić odpadami kopalnianymi"

Wideo: TVN

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto