Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Setne urodziny Wieży Bismarcka. Zobacz ZDJĘCIA z festynu na Leśnym Wzgórzu – 21.08.2021

(lw)
Festyn przy Wieży Gocławskiej
Festyn przy Wieży Gocławskiej Leszek Wójcik
Na Leśnym Wzgórzu, tuż przy ul. Narciarskiej w Szczecinie odbyły się w sobotę setne urodziny Wieży Gocławskiej popularnie nazywanej Wieżą Bismarcka. Jak się okazuje, zabytek jest coraz popularniejszym celem wycieczek. W weekendy przychodzi pod wieżę nawet 150 osób.

Całe sobotnie popołudnie, od godz. 15 do 23 trwały obchody setnej rocznicy wybudowania w Szczecinie Wieży Bismarcka. Na szczycie Leśnego Wzgórza odbyło się wiele imprez. Można było nawet wejść do środka i zwiedzić dolną salę, która na co dzień jest dla zwiedzających niedostępna.

Wieża Gocławska, bo tak się obecnie nazywa budowla, powstała równo sto lat temu na wzniesieniu zamykającym obecną ul. Narciarską. Jej otwarcie nastąpiło z wielką pompą 10 sierpnia 1921 r.

- To był swoisty pomnik sławiący pamięć kanclerza Ottona von Bismarcka - mówi Robert Fryszke, współorganizator urodzin wieży. - Podobnych budowli wybudowano w Europie 243. Szczecińska była największa ale też najdroższa.

ZOBACZ TEŻ:

Projektantem gmachu był Wilheim Kreis z Düsseldorfu, który wzorował się na mauzoleum króla Ostrogotów Teodoryka Wielkiego w Rawennie oraz rzymskim grobowcu Cecylii Metelli. Konstrukcja stoi na pagórku 70 m npm. Sama ma 25 m wysokości (średnica podstawy 27 m). Z jej tarasów rozciąga się przepiękna panorama na jezioro Dąbie i stocznię. Budowla wydaje się wyższa niż jest w rzeczywistości, bo w 1965 r. zamontowano na niej maszt telekomunikacyjny. Już od dawna nie pełni swoich funkcji, więc jeszcze w tym roku zostanie zdemontowany. Pierwotnie dach wieży wieńczyło dziesięć orłów, ale w 1945 r. zostały przez Rosjan zrzucone.
Dziś budowla jest powoli remontowana. Wykonano już pierwsze prace zabezpieczające, a także uporządkowano tak wieżę jak i jej najbliższą okolicę. Wypiaskowano też ściany zewnętrzne. W przyszłym roku konserwacji mają być poddane wnętrza.
Choć remont nie jest jeszcze ukończony jej właściciel w ciągu roku zorganizował już u jej podnóża cztery festyny. Ostatni, w setną rocznicę powstania zabytku, odbył się w sobotę. Można było coś zjeść i posłuchać o historii gmachu, którą opowiadał znany przewodnik – Robert Abelite.

Po południu odbywały się imprezy przeznaczone dla dzieci. Po zmroku o atrakcje zadba grupa kuglarska Outcast Flame Fireshow, która zaprezentować ma taniec ognia. Zwieńczeniem festynu będzie pokaz sztucznych ogni.

- Cieszę się z coraz większego zainteresowania szczecinian Wieżą Gocławską - przyznaje jej właściciel, Wojciech Kłodziński. - W ciągu tygodnia odwiedza nas 50-60 osób. W weekendy nawet 150.

Jak zapewnia Wojciech Kłodziński, w niedalekiej przyszłości w wieży zacznie działać kawiarenka z niepowtarzalnym widokiem na Szczecin.

POLECAMY RÓWNIEŻ: [ahttps://gs24.pl/wieza-goclawska-z-oszklonym-tarasem-jest-pomysl-ale-co-na-to-miejski-konserwator-zabytkow-wizualizacje/ar/c1-15622328;Wieża Gocławska z oszklonym tarasem? Jest pomysł, ale co na to Miejski Konserwator Zabytków? WIZUALIZACJE[/a]

POLECAMY RÓWNIEŻ: [ahttps://gs24.pl/szczecin-wieza-goclawska-z-sala-bankietowa-w-2021-roku-takie-sa-plany/ar/c7-14886025;Szczecin. Wieża Gocławska z salą bankietową w 2021 roku? Takie są plany[/a]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto