Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Segregujesz bio? Sprawdź, kto odpowiada za mycie brązowych pojemników

Mariusz Parkitny
Pierwsze konflikty sąsiedzkie związane z zapachami z pojemników na bioodpady. Sprawy mogą się skoczyć karami finansowymi.

Od lipca szczecinianie muszą segregować odpady biodegradowalne. To m.in. resztki pożywienia z naszych stołów pochodzenia roślinnego, fusy od kawy i herbaty, obierki itp.

Brązowe pojemniki do tego celu właściciele nieruchomości musieli zakupić na własny koszt (w zabudowie wielorodzinnej zajmują się tym zarządcy). To oznacza, że muszą też na własny koszt utrzymywać pojemniki w czystości. A odpady bio potrafią „dać o sobie” znać po kilku dniach leżakowania w takim pojemniku.

CZYTAJ TEŻ:

Do tej pory nie było sygnałów, że odpady biodegradowalne mogą być uciążliwe. Mamy jednak pierwszy sygnał, że tak się dzieje.

Swoją historię opisał nam mieszkaniec Gumieniec. Mieszka z domu jednorodzinnym.

- Obok mieszka mój sąsiad. Oboje segregujemy odpady, mamy więc brązowe pojemniki. On 240 litrów, a 120. Przyznaję, że do tej pory ani razu nie myłem pojemnika, bo też odpadów nie było jakoś czuć. Ale u sąsiada pokrywa pojemnika jest wciąż otwarta. Zapach jaki się stamtąd wydobywa, to nic przyjemnego, tym bardziej, że teraz pojemniki są wywożone raz na dwa tygodnie. Krótko mówić, smród odpadów z jego kosza, czuję na swojej posesji - twierdzi Czytelnik.

Nie zawiadomił urzędu miejskiego czy straży miejskiej, bo nie chce psuć sąsiedzkich relacji.

- Ale jeśli sytuacja będzie się powtarzać od wiosny, to nie pozostanie mi chyba nic innego - mówi.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Urzędnicy przypominają, że obowiązek mycia brązowych pojemników należy do właścicieli. Za brudny pojemnik może być kara.

- Obowiązek utrzymania przez właścicieli nieruchomości pojemników na bioodpady w czystości, nakłada na nich regulamin utrzymania porządku i czystości na terenie Gminy Miasta Szczecin. Nieprzestrzeganie obowiązków zapisanych w regulaminie, zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, podlega karze grzywny - wyjaśnia Paulina Łątka ze szczecińskiego magistratu.

Za czystość pozostałych pojemników (odpadów komunalnych zmieszanych, pojemników do segregacji przeznaczonych dla nieruchomości wielorodzinnej, placówek oświatowych oraz mini pszok) odpowiadają firmy wywożące nasze odpady.

Muszą m.in. utrzymywać estetyczny wygląd koszy, niezwłocznie usuwać uszkodzone, myć je na zlecenie wewnątrz i z zewnątrz z użyciem środka dezynfekującego.

ZOBACZ TAKŻE:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto