Segregacja śmieci w Szczecinie. Jak to robić właściwie? Teraz pomaga specjalna aplikacja

Mariusz Parkitny
Wyszukiwarka to kolejny element ułatwień w segregacji odpadów. Na pewno się przyda, bo po wprowadzeniu uproszczonych zasad wiele osób ma wątpliwości, co ma lądować w żółtych workach i pojemnikach przeznaczonych na plastik i metal.

Wyszukiwarkę uruchomiono na miejskiej stronie internetowej segregujemy.ecoszczecin.pl. Wystarczy wpisać interesujący nas produkt, a system podpowie nam, gdzie powinniśmy go wyrzucić. Trzy tygodnie temu zmieniły się w Szczecinie zasady postępowania z plastikiem.

CZYTAJ TEŻ: Będą zmiany w segregacji śmieci w Szczecinie. Jak będzie trzeba segregować plastik?

Będą zmiany w segregacji śmieci w Szczecinie. Jak będzie trz...

Segregujemy kilka grup produktów:

  • zgniecione butelki po napojach PET,
  • kartony po sokach i mleku,
  • opakowania po środkach czystości i kosmetykach,
  • przezroczystą folię,
  • puszki po napojach i konserwach,
  • kapsle i metalowe zakrętki,
  • czystą folię aluminiową.

ZOBACZ TEŻ: Zaśmiecona "wizytówka Szczecina". Na Podzamczu znowu śmieci i martwe szczury

Zaśmiecona "wizytówka Szczecina". Na Podzamczu znowu śmieci ...

Niby proste, a jednak sprawia problemy. Na przykład czy segregować sreberko po czekoladzie. Wcześniej tak, obecnie już nie.

Podobnie jest ze wszystkimi opakowaniami po serkach spożywczych jogurtach itp. Są zrobione z twardego plastiku i maszyny, które przerabiają nasze odpady na surowce wtórne, nie radzą sobie z nimi. Co ciekawe, według wyszukiwarki możemy segregować opakowania po karmie dla zwierząt, które zazwyczaj są robione z kolorowych folii. Z innych ciekawostek: do żółtych pojemników lub worków mogą też trafiać agrafki, blacha (nie wyjaśniono jaka konkretnie), blacha do pieczenia, blaszane naczynia kuchenne, blaszane zabawki, blistry po lekach, haczyk metalowy, haczyk plastikowy, haftka krawiecka (ale już nie igły krawieckie), klucze metalowe, słomki plastikowe.

Wyszukiwarka jest uzupełniana o kolejne produkty nadające się (bądź nie) do segregacji. Każdy z nas może przekazać swoje propozycje przedmiotów do wyszukiwarki. Wystarczy je zgłosić pod adresem gospodarka_odpadami@um.szczecin.pl

ZOBACZ TEŻ: #trashchallenge nasza redakcja potraktowała na poważnie [WIDEO, ZDJĘCIA]

Wideo

Dodaj ogłoszenie