Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Są tarasy, a miał być teatr (Raport)

Robert Duchowski
Robert Duchowski
Jedno z najpiękniejszych miejsc w Europie - Wały Chrobrego, dawniej Tarasy Hakena. Stąd można obserwować rozległą panoramę na Odrę i port.

Tarasy widokowe mają 500 metrów długości i leżą 19 metrów nad poziomem brzegu odrzańskiego. Najstarsze pisane dzieje tego terenu - położonego na północ od książęcego miasta i zwanego Dolnym Wikiem - sięgają XVI stulecia. W latach 1612-1617 wzniesiono tutaj letnią rezydencję dla księcia pomorskiego Filipa II. Po zajęciu Szczecina w 1630 roku przez wojska Szwecji, król Gustaw Adolf zainicjował przebudowę i rozbudowę średniowiecznych fortyfikacji miasta. Do 1639 roku Szwedzi, uchodzący w Europie za bezkonkurencyjnych w tym fachu, zbudowali wokół Szczecina bastiony, obwarowując również wyspy naprzeciw dzisiejszych Wałów Chrobrego: Bielawę i Łasztownię.

W 1713 roku Szczecin został zdobyty przez wojska pruskie, a od 1720 roku miasto weszło w skład Prus. Dawne umocnienia szwedzkie były już przestarzałe i w sporej części znajdowały się w stadium rozpadu, wobec czego król Fryderyk Wilhelm I podjął decyzję o budowie nowych fortyfikacji. W 1724 roku położono kamień węgielny przy szańcu Północnym obok Bramy Panieńskiej, rozpoczynając tym samym trwającą 16 lat i kosztującą 8 milionów talarów budowę umocnień.

W 1873 roku przystąpiono do wyburzania fortyfikacji, które utrudniały rozbudowę miasta. Do dzisiaj zachowały się tylko Brama Portowa i Brama Królewska. Zagospodarowanie obszaru byłego Fortu Leopolda stało się wyzwaniem dla administracji Szczecina. W tworzenie reprezentacyjnej wizytówki miasta szczególnie mocno zaangażował się nadburmistrz Szczecina Hermann Haken (1828-1916), który pełnił urząd w latach 1877-1907.

W 1901 roku radca budowlany i architekt miejski Wilhelm Meyer-Schwartau otrzymał od miasta zlecenie na opracowanie projektu tarasów nadbrzeżnych oraz budynku muzeum. Od strony ulicy Małopolskiej zamierzano wybudować gmach Towarzystwa Ubezpieczeń Ziemskich, natomiast od strony ul. Zygmunta Starego pozostał wolny plac.

Plan zabudowy tarasów przyjęto ostatecznie do realizacji 2 stycznia 1902 roku. Prace architektoniczne trwały 4 lata. W 1935 roku opracowano projekt przebudowy tarasów na teatr letni. Według projektu architekta Saala, na dużym tarasie widokowym miał powstać plac koncertowy, zamierzano zlikwidować fontannę, złagodzić nieco nasypy tarasów i umieścić tam rzędy ławek. Ponadto planowano przebudować gmach muzeum, a zbiory muzealne przenieść na stałe do centrum miasta.

Zobacz zdjęcia:

Przeczytaj też:

Waszym zdaniem:

 

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto