Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Rysie marcują w lasach w naszym regionie. Są leniwe, ale dalej niebezpieczne. WIDEO

Redakcja
Medard Bajlak (Nadleśnictwo Resko)
W nocy z wtorku na środę (2/3 marca 2021 r.) jeden z kierowców poruszających się na trasie Łosośnica - Resko zauważył leżącego rysia. Po zawiadomieniu i przyjeździe leśniczego okazało się, że jest to najprawdopodobniej marcująca się para rysi, wypuszczona na wolność w 2019 r. w ramach projektu "Powrót rysia do północno-zachodniej Polski".

Do zdarzenia doszło na brukowej drodze prowadzącej przez las do Mołdawina. Kierowca jadąc nocą natknął się na leniwie leżącego rysia. Zaniepokojony, że zwierzęciu coś się stało zawiadomił leśniczego z leśnictwa Łosośnica (Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie). Ten po przyjeździe dostrzegł nie jedno, a... dwa zdrowe okazy.

- Jeden z nich leżąc na drodze nie za bardzo chciał ustąpić jadącemu pojazdowi. Na nagraniu rysie pokazały się z tej łagodnej, wręcz leniwej strony nie bardzo bojąc się obiektywu i człowieka. Pomimo takich bliskich spotkań nie należy zapominać, że to dzikie i drapieżne zwierzęta! Zachowajmy więc rozsądek podczas ich fotografowania. Prosimy kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności na trasie Resko – Łosośnica oraz na drodze brukowej prowadzącej przez las do Mołdawina – mówi Ewa Simonowicz-Woźniewicz z Nadleśnictwa Resko.

Najprawdopodobniej była to samica i samiec, co rozpoznano po niewielkich różnicach w umaszczeniu. Oba koty miały obroże z nadajnikami GPS, które mają za zadanie śledzić ich trasę migracji. Jest to dowód na to, że są to okazy wypuszczone na wolność w 2019 r. w ramach akcji "Powrót rysia do północno-zachodniej Polski".

ZOBACZ TEŻ:

Projekt ten realizowany jest przez Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze wspólnie z Instytutem Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży oraz Ośrodkiem Kultury w Mirosławcu i ma na celu:

  • odtworzenie rozmnażającej się populacji rysia nizinnego w Polsce północno-zachodniej,
  • zapewnienie trwałej akceptacji społecznej dla odtwarzającej się populacji rysia poprzez zapobieganie konfliktom i rozpowszechnianie informacji,
  • zapobieganie spadkowi liczebności i różnorodności genetycznej rysia poprzez ochronę korytarzy migracyjnych,
  • ograniczenie śmiertelności rysi powodowanej przez człowieka.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Ryś zamieszkał w lesie niedaleko Szczecina. Odtwarzają popul...

ZOBACZ TEŻ:

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto