Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ruszyła akcja "Widzisz wrak daj znak!"

Redakcja MM
Redakcja MM
Przypadki porzuconych aut można zgłaszać do urzędu miasta.

Od września w szczecińskim magistracie funkcjonuje specjalna komórka odpowiedzialna za usuwanie wraków. Tylko w ciągu trzech miesięcy w Szczecinie usunięto z dróg publicznych ponad 50 wraków.

Szczecinianie mogą zgłaszać przypadki porzuconych lub długo nieużywanych samochodów do Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska, dzwoniąc od poniedziałku do piątku w godzinach pracy urzędu pod numery telefonów:

- 91 42 45 119

- 91 42 45 610

oraz do Straży Miejskiej pod numer alarmowy 986 przez całą dobę a w godzinach 6 -14 do oddziałów Staży Miejskiej:

Oddział Zachód

- 91 48 60 032

Oddział Śródmieście

- 91 82 01 512

Oddział Prawobrzeże

- 91 46 29 04

Oddział Północ

- 91 45 36 450                       

Działania zmierzające do posprzątania miasta z wraków urząd podejmuje wraz ze strażą miejska i policją.

- Tylko od w września podjęto blisko 150 interwencji i usunięto 53 pojazdy z dróg publicznych - Tomasz Klek z biura promocji i informacji. - Zdarzyło się, że właściciele po wezwaniu samodzielnie usuwali swój zapomniany pojazd lub zlecali to „złomiarzom”. Właściciele wezwani do usunięcia samochodu mają tylko 3 dni na jego odholowanie. Jeśli tego nie zrobią, auto zostanie odholowane na parking przez jednostkę wyznaczoną do usuwania pojazdów na koszt właściciela. W przypadku, gdy pojazd stanowi bezpośrednie zagrożenie usuwany jest niezwłocznie bez wezwania właściciela do jego usunięcia.

Miasto chce również interweniować na drogach wewnętrznych, osiedlach, w parkach, itp. Aby działania te były skuteczne, niezbędny jest akt wykonawczy do ustawy Prawo o ruchu drogowym, do której ostatnią nowelizacją wprowadzono pojęcie „strefy ruchu”, z której można będzie usuwać pojazdy. Projekt rozporządzenia w tej sprawie jest na etapie konsultacji międzyresortowych.

- Porządkowane są również sprawy związane z usuniętymi, przechowywanymi a nie odebranymi przez właścicieli samochodami ( od 4 września 2010 r. jest to zadanie starosty, poprzednio zadanie to należało do naczelników urzędów skarbowych) - mówi Klek. - Obecnie gromadzona jest dokumentacja 75 pojazdów przechowywanych od 2008r. na parkingu przy ulicy Kusocińskiego (parking wyznaczony do przechowywania pojazdów usuniętych z drogi w latach 2008-2009 ), dla których opracowywane są wnioski do sądu o orzeczenie ich przepadku na rzecz gminy. Ponadto, na bieżąco opracowywana jest dokumentacja pojazdów przechowywanych na parkingu przy ul. Firlika 33 (parking wyznaczony do przechowywania pojazdów usuniętych z drogi w 2010r.)

Na parkingach przy ul.  Kusocińskiego i ul. Firlika wiele usuniętych  i przechowywanych pojazdów  to wraki. Pojazdy te w przypadku orzeczenia  przez sąd ich przepadku na rzecz gminy, zostaną przekazane do stacji demontażu. Do sądu skierowanych zostało kilkanaście wniosków w tej sprawie. Kolejne są na etapie przygotowania.  Pierwsze posiedzenie sądu w tych sprawach odbędzie się w połowie grudnia.

Działania te pozwolą na przygotowanie  wniosku do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o dofinansowanie systemu recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji.


Moje Miasto Szczecin www.mmszczecin.pl on Facebook

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto