Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rozpoczyna się Wielki Tydzień

Anna Kwiecień
Anna Kwiecień
Od Wielkiego Czwartku do niedzieli Zmartwychwstania Kościół wspomina ustanowienie Eucharystii, mękę i śmierć Chrystusa oraz jego zmartwychwstanie.

Dla katolików święta wielkanocne zaczynają się już dziś. Co wspomina kościół w czasie dzisiejszej liturgii?

ks. Piotr Leśniak: Obchody Triduum rozpoczną się dziś wieczorem. W czasie liturgii wspomina się Ostatnią Wieczerzę, ustanowienie przez Jezusa Eucharystii oraz kapłaństwa. W kościołach podczas wieczornej liturgii przy dźwięku dzwonów zostanie uroczyście odśpiewany hymn "Chwała na wysokości Bogu". Nie był on śpiewany przez cały Wielki Post. Od tego czas w kościele milkną wszystkie instrumenty. Ważnym punktem dzisiejszej liturgii jest obrzęd umywania nóg. Arcybiskup umyje i ucałuje stopy dwunastu mężczyznom. Ma to przypominać nam gest Chrystusa, który przyszedł nie po to, żeby mu służono, lecz aby służyć.

Wielki Piątek to dla katolików dzień Męki Pańskiej. Na czym powinniśmy tego dnia zwrócić uwagę?

ks. Piotr Leśniak: W ten dzień w centralnym miejscu jest krzyż. Warto by było wyłączyć dziś telewizor i radio i w ciszy skupić się nad tajemnicą krzyża. Dziś podczas wieczornej liturgii to właśnie krzyż będzie w centrum. Kapłani ubrani będą w czerwone szaty. Kolor ten nie ma być jednak symbolem męczeństwa, ale królewskiej purpury. Chrystus jawi się nam bowiem jako Pan królujący z drzewa Krzyża. Kolejny dzień sobota jest dniem ciszy i oczekiwania. Tradycyjnie tego dnia święcimy pokarmy: chleba - na pamiątkę tego, którym Jezus nakarmił tłumy na pustyni; mięsa - na pamiątkę baranka paschalnego, którego spożywał Jezus podczas uczty paschalnej z uczniami w Wieczerniku oraz jajek, które symbolizują nowe życie.

Sobota jest dniem wyciszenia ale już w nocy w kościołach zabrzmi wesoła alleluja.

ks. Piotr Leśniak: W sobotę wieczorem, po zachodzie słońca rozpoczyna się Wielkanoc. Jest to jedyna noc w roku, której chrześcijanin nie powinien przespać. Nocne czuwanie rozpoczyna liturgia światła. Na zewnątrz kościoła kapłan święci ogień, od którego następnie zapala się Paschał. Jest to wielką świecę, która symbolizuje zmartwychwstałego Chrystusa. Następnie Paschał wnosi się do ciemnego kościoła, a wierni zapalają od niego swoje świece, przekazując sobie wzajemnie światło. Na koniec obrzędu światła jest odśpiewana uroczysta pieśń zaczynająca się od słów: "Weselcie się już zastępy Aniołów w niebie! Weselcie się słudzy Boga! Niech zabrzmią dzwony głoszące zbawienie, gdy Król tak wielki odnosi zwycięstwo!".

Dalsza część liturgii paschalnej to czytania przeplatane psalmami. Przypominają one całą historię zbawienia, poczynając od stworzenia świata, przez wyjście Izraelitów z niewoli egipskiej, proroctwa zapowiadające Mesjasza aż do Ewangelii o Zmartwychwstaniu Jezusa. Przed odczytaniem ewangelii po blisko pięćdziesięciu dniach wierni odśpiewają uroczyste i radosne "Alleluja".


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto