MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Rozpoczęliśmy sezon grzewczy

Robert Duchowski
Robert Duchowski
Ceny węgla, elektryczności i gazu wciąż idą w górę i niewykluczone, że i tym razem nie obędzie się bez podwyżek.

Przy wyborze rodzaju ogrzewania warto zastanowić się jaki rodzaj będzie nie tylko wygodny, ale przede wszystkim tani. Wysokość rachunków za ogrzewanie zależy nie tylko od materiału, ale również rodzaju i efektywności systemu grzewczego. I chociaż ceny węgla co roku rosną to i tak okazuje się, że jest on jednym z najtańszych materiałów grzewczych.

– Zawsze było tak, że na wiosnę opał taniał – mówi Marek Kazimierz, kierownik składu węgla. – W tym roku było odwrotnie. Cena stopniowo rosła i nie jest to koniec podwyżek Od czego to zależy? Nikt tego nie wie. Po prostu ludzie mają nóż na gardle, potrzebują opału i muszą go kupić. Wykorzystują to sprzedawcy i będą wykorzystywali dalej.

Wzrastają ceny ciepła

Zgodnie z Prawem energetycznym producenci i dostawcy ciepła raz w roku zmieniają w cenniku (taryfie dla ciepła) stawki za przesył i wytworzenie. Podobnie jak w latach poprzednich, Zespół Elektrowni Dolna Odra oraz Szczecińska Energetyka Cieplna wprowadzają zmianę w jednym terminie. Nowa taryfa obowiązywać będzie od 2 października. Zmiana stawek dotyczy opłat za wytwarzanie i przesył, a średni wzrost cen kształtuje się na poziomie 9 proc. dla odbiorców zasilanych ze źródeł węglowych (elektrociepłownie Szczecin i Pomorzany oraz ciepłownia Dąbska) i 2 proc. dla odbiorców zasilanych ze źródeł gazowych. Różnica wzrostu wynika z tego, że taryfa gazowa była aktualizowana w czerwcu po kolejnej już podwyżce cen gazu.

– Główny wpływ na zmianę stawek miała wysoka inflacja oraz znaczący wzrost kosztów związanych m.in. z podwyżką cen energii elektrycznej, gazu, węgla i innych paliw – mówi Danuta Misztal z SEC. – Niezależnie od wprowadzonej aktualizacji cen, ciepło z SEC nadal pozostaje konkurencyjne cenowo, ponieważ w aktualizacji uwzględniamy głównie czynniki zewnętrzne, natomiast wewnętrznie – konsekwentnie staramy się lepiej i ekonomiczniej wykorzystywać naszą infrastrukturę.

Można zaoszczędzić

Dużo ciepła można zaoszczędzić np. stosując racjonalną wentylację, ale nie tylko.

– Trzeba ocieplić ściany, stropy i dachy, utrzymać niższe temperatury powietrza w mieszkaniu – mówi Józef Dopke, kierownik laboratorium zakładowego firmy Apator Metrix, zajmującej się m.in. opracowaniem ekspertyz zużycia gazu. – Należy ograniczyć zyski wilgoci, wymienić okna, zamontować ekrany zagrzejnikowe, czy zamontować zawory termostatyczne.

Foto: - Ogrzewanie z sieci miejskiej jest bardzo wygodne i stosunkowo tanie – uważa pani Marlena, z Pogodna. – Dlatego raczej nie zdecydowałabym się na inne.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto