Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rolnicy wrócą do Szczecina 14 czerwca. "Postoimy na Wałach kilka dni, może tydzień"

Redakcja
Szef rolniczej Solidarności Edward Kosmal zapowiada 20 ...
Szef rolniczej Solidarności Edward Kosmal zapowiada 20 ... Archiwum
Szef rolniczej Solidarności Edward Kosmal zapowiada 20 ciągników: Postoimy na Wałach, na ul. Szczerbcowej, kilka dni, może tydzień... Zobaczymy.

Piotr Jasina
[email protected]

Rolnicy w centrum Szczecina mogą pojawić się już 13 czerwca. Demonstrację oficjalnie rozpoczną 14 czerwca, dokładnie w rocznicę protestu.

- Wręczymy petycję wojewodzie i szefowi szczecińskiego Oddziału Agencji Nieruchomości Rolnych - informuje przewodniczący Solidarności Rolników Indywidualnych w Zachodniopomorskiem. - Mamy wiele zastrzeżeń do rządu i Agencji Nieruchomości Rolnych. Tylko częściowo realizowane są nasze postulaty. Większość, niestety nie.

Rolnicy są oburzeni faktem, że ANR nie przedłuża z nimi umów dzierżawy.

- Agencja robi to tylko w ramach realizowanych programów na okres ich trwania, a to nie rozwiązuje problemu - podkreśla Kosmal. - Rolnicy chcą brać kredyty, a program narzuca im tytuł dzierżawy tylko na kilka lat. Jest to z punktu widzenia ekonomii nie do pogodzenia.

Rolnicy mają zastrzeżenia do czynszów dzierżawnych. Ich zdaniem, ANR nalicza zbyt wysokie kwoty, co gorsza oczekuje zabezpieczeń na 15 miesięcy w okresie trwania umowy.

- Chcemy zabezpieczeń wekslem, nie poręczeń, hipotek, zastawów czy blokady kapitału - wylicza. - Rolnicy nie mają już czego zastawiać.

Przewodniczący przyznaje, że kością niezgody są kryteria przetargów ofertowych.
- Nie chcieliśmy, aby decydowała najwyższa cena - tłumaczy nasz rozmówca. - Tymczasem ANR za najwyższą cenę w przy 5 kryteriach głównych przyznał 50 pkt. przy 100 możliwych. Jesteśmy przeciwni, proponowaliśmy najwyżej 40 pkt.

Kosmal przyznał, że wiele słupów przy przetargach dotyczących gruntów udało się wyeliminować, ale nie wszystkich.

- Czekamy na listę osób trudniących się handlem ziemią, którzy mają być wykluczeni z przetargów - dodał. - ANR miała taką przygotować. Liczymy, że prezes Agencji przedstawi ją na wtorkowym spotkaniu u wojewody w ramach dialogu społecznego.

Przewodniczący twierdzi, że postulat dotyczący usunięcia dyrektorów z oddziału ANR w Szczecinie też nie został spełniony.

- Domagamy się też powołania zespołu, który będzie sprawdzał, czy nabywcy ziemi na niej gospodarują - kontynuuje Kosmal. - Trzeba taki proceder wyeliminować. Niestety nagminnie dzieje się tak, że właściciel nie uprawia ziemi. Niestety, dopłaty przysługują tym, którzy na niej gospodarują. Nie muszą mieć tytułu prawnego by otrzymać pieniądze z Unii.

Problemem jest podatek dochodowy, który odprowadzają do kas gmin. Zdaniem przewodniczącego wzrósł w ostatnich dwóch latach znacząco - z 1,1 do 1,6 mld zł.

- Wciąż domagamy się zgody na sprzedaż produktów wprost z gospodarstwa, np. jaj - dodaje. - Żądamy zakazu handlu produktami genetycznie modyfikowanymi. Postulujemy też o powołanie funduszu, który wspierałby rolników pokrzywdzonych przez oszustów.

Moje Miasto Szczecin www.mmszczecin.pl on Facebook

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto