Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rok zakazu palenia w Polsce. Sukces czy porażka? (film)

Redakcja MM
Redakcja MM
Już od roku obowiązuje w Polsce ustawa zakazująca palenia w ...
Już od roku obowiązuje w Polsce ustawa zakazująca palenia w ... Materiał Stowarzyszenia MANKO
Już od roku obowiązuje w Polsce ustawa zakazująca palenia w miejscach publicznych.

O zakaz zabiegało wiele polskich i międzynarodowych instytucji medycznych i organizacji pozarządowych, m.in. Stowarzyszenie MANKO, organizator kampanii społecznej Lokal Bez Papierosa.pl i aktywny członek Obywatelskiej Koalicji „Tytoń albo Zdrowie”.

Zakaz palenia zyskał poparcie większości Polaków, dodatkowo przyczynił się do znacznego zmniejszenia narażenia pracowników i klientów lokali na bierne palenie. Konieczne są jednak dalsze zmiany legislacyjne w celu pełnej ochrony zdrowia Polaków.

Coraz mniej dymu w lokalach gastronomicznych - zakaz palenia działa!

W październiku 2011 r. zostało wykonane kolejne ogólnopolskie badanie sondażowe mające na celu ocenę skuteczności wprowadzonego w życie w listopadzie 2010 r. zakazu palenia w miejscach publicznych i zakładach pracy .

Wyniki jasno pokazują, że zdecydowana większość Polaków (62%) popiera wprowadzenie całkowitego zakazu palenia, bez możliwości wydzielenia palarni, we wszystkich miejscach publicznych i zakładach pracy, w tym w lokalach gastronomicznych  i rozrywkowych.

Co więcej wprowadzenie zakazu palenia pozytywnie wpłynęło na zachowania palących - około 11% palących deklaruje, że z powodu zakazu podjęło próbę zaprzestania palenia lub zdecydowało się na całkowite zerwanie z nałogiem. A kolejne 11% palących Polaków przyznaje się do ograniczenia palenia z tego powodu.

Głównym sukcesem zakazu palenia jest widoczna bardzo silna tendencja spadkowa narażenia na dym tytoniowy w zakładach pracy i lokalach gastronomicznych. W zakładach pracy narażenie spadło dwukrotnie, w barach, pubach i dyskotekach prawie trzykrotnie, w kawiarniach ponad czterokrotnie, a w restauracjach prawie pięciokrotnie!

- Zakaz palenia, wprowadzony w 2010 r. w Polsce przyniósł wiele pozytywnych skutków. Niestety Polacy ciągle są narażeni na dym tytoniowy w miejscach publicznych. Wielokrotnie częściej niż np. Anglicy, Irlandczycy czy Norwegowie. Związane to jest z możliwością wydzielenia w Polsce palarni lub instalowania kabin dla palących. Doświadczenia zagraniczne, a także wysokie poparcie społeczne wskazują na to, że zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie wprowadzenie w Polsce całkowitego zakazu palenia w miejscach publicznych – komentuje Krzysztof Przewoźniak, Zastępca Dyrektora Ośrodka ds. Współpracy z WHO w Centrum Onkologii w Warszawie.

Czy oddychamy w lokalach powietrzem zanieczyszczonym dymem?

Ekspertyza wykonana przez dr n. farm. Macieja Goniewicza na Śląskim Uniwersytecie Medycznym, miała na celu ocenę skuteczności nowych regulacji prawnych w ograniczeniu narażenia na dym tytoniowy klientów i pracowników lokali gastronomiczno-rozrywkowych.

Zbadano zmiany stężenia rakotwórczej nitrozaminy pochodzącej z dymu papierosowego (NNAL) w moczu niepalących klientów i barmanów, którzy przebywali lub pracowali w 40 losowo wybranych lokalach przed i po wprowadzeniu nowej ustawy.

Konkluzje?

Jak komentuje autor badań dr n. farm. Maciej Goniewicz „z pewnością można stwierdzić, że dzięki zakazowi palenia narażenie klientów pubów i restauracji na toksyczne składniki dymu tytoniowego uległo ograniczeniu. Jednak obecne rozwiązanie prawne nadal nie zapewnia wystarczającej ochrony zdrowia osób niepalących. Konieczne są dalsze kroki, w tym wprowadzenie całkowitego zakazu palenia w miejscach publicznych.”

Lokale bez papierosa bardziej atrakcyjne dla turystów

Stowarzyszenie MANKO zleciło badanie  sondażowe, które miało na celu poznanie postaw turystów zagranicznych wobec palenia tytoniu w miejscach publicznych w Polsce.

Zakaz palenia w miejscach publicznych to międzynarodowy standard. Z badań wynika, że zdecydowana większość turystów (71,1%) popiera całkowity zakaz palenia, a ponad połowa respondentów (51,1%) postrzega lokale z całkowitym zakazem palenia jako miejsca bardziej atrakcyjne!

- Aż 13,5% badanych turystów zagranicznych podczas pobytu w Polsce opuściło lokal, ponieważ przeszkadzał im dym tytoniowy. To bardzo ważna informacja szczególnie dla właścicieli lokali gastronomiczno-rozrywkowych. Brak zakazu palenia w lokalu przyczynia się do utraty klientów – komentuje Magdalena Petryniak, koordynator kampanii Lokal Bez Papierosa.pl, organizowanej przez Stowarzyszenie MANKO.

Sukces czy porażka?

Funkcjonujący od roku zakaz palenia w Polsce to wielki sukces. Zakaz przyczynił się do poprawy zdrowia zarówno klientów, jak i pracowników lokali, narażenie na bierne palenie znacznie spadło. Wpłynął także na poprawę atrakcyjności tego rodzaju miejsc dla turystów zagranicznych.

Co więcej zakaz palenia nie przyniósł zapowiadanych strat finansowych, wręcz przeciwnie – właściciele lokali przyznają, że pojawili się nowi klienci, którzy wcześniej unikali takich miejsc ze względu na dym tytoniowy. Większość Polaków popiera dalsze zmiany i wprowadzenie całkowitego zakazu palenia w miejscach publicznych bez możliwości wydzielania palarni.  To kolejne wyzwanie, stojące przed ustawodawcami.



Moje Miasto Szczecin www.mmszczecin.pl on Facebook

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto