Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rewitalizacja ulicy Kolumba. Podpisano wstępną deklarację [wizualizacje]

Redakcja
W czwartek wiceprezydent Szczecina Aleksander Buwelski podpisał list intencyjny z firmą EKO - PARK w sprawie rewitalizacji terenów przy ul. Kolumba.

Dokument potwierdza wspólne porozumienie i podkreśla, że miasto chce wspierać inwestora. To ważne, bo by w ogóle zacząć prace najpierw trzeba uporządkować tereny miejskie.

- Podpisanie listu to ważny moment dla naszej firmy, ponieważ wieńczymy etap rozpoczęty trzy lata temu – mówi podczas konferencji Aleksander Galos, wiceprezes zarządu EKO – PARK. – Wtedy po raz pierwszy w Szczecinie poszukiwaliśmy możliwości inwestycyjnych. Zawsze stawiamy sobie trudne zadania, tak też się stało w tym przypadku.

Projekt ul. Kolumba jest skomplikowany. Generalny projektant STUDIO PZ Paweł Zaremba poprosił wiec o wizję najlepszych architektów. Jedną koncepcję przygotował Stanisław Fiszer, ale o pomysły poproszono także lokalne biura architektoniczne.

- Chcieliśmy, by swoimi pomysłami podzielili się z nami młodzi, lokalni architekci – zauważa Paweł Zaremba. – Ich koncepcje na pewno posłużą nam do stworzenia ostatecznej wersji projektu. Na razie jednak, najważniejsze jest, by miasto najpierw dokonało zmian w układzie komunikacyjnym w tych okolicach. Tereny te trzeba przede wszystkim otworzyć dla pieszych, którzy w przyszłości mają tam spacerować, chodzić do kawiarni, odwiedzać wyspy, z których jedną utworzylibyśmy sztucznie.

Przeniesienie ulicy Kolumba w miejsce torów ma kluczowe znaczenie dla planowanej rewitalizacji tego rejonu. Aleksander Buwelski na konferencji zapewniał, że rozmowy z koleją trwają. W przyszłym roku na przełożenie torowiska miasto, chce przeznaczyć 4 mln złotych. Przekonywał też, że częściowo uchwalony plan zagospodarowania przestrzennego ulicy Kolumba nie ogranicza inwestycji.

Do opracowania koncepcji warsztatowych zaproszono cztery zespoły architektoniczne Studio SO.D.A, Jo-ma architekci & GRUPA QUAD architektura wnętrza, WUNSZ  PROJEKT oraz Grupę ANIMATICA. Opracowania warsztatowe zostały wykonane w ciągu czterech miesięcy.

Generalny projektant chciał w ten sposób uzyskać cztery wersje wstępnej koncepcji zagospodarowania terenu położonego wzdłuż ulicy Krzysztofa Kolumba, z uwzględnieniem przyległych obszarów. Prace nad projektami uzupełniane były licznymi dyskusjami i spotkaniami.

To w czym zgadzały się wszystkie zespoły, to m.in. eliminacja ruchu tranzytowego z ulicy Kolumba, pozostawienie linii tramwajowej i wykorzystanie pozostałej przestrzeni ulicy na trakt pieszy, a bliski, równoległy do rzeki przebieg ulicy Kolumba powinien mieć widok na rzekę, Wyspę Jaskółczą i Kępę Parnicką, podkreślano istotę ciągu pieszego na bulwarach nadodrzańskich.

Po obu stronach ulicy Kolumba, znajdują się zabytkowe budynki poprzemysłowe oraz pochodzące sprzed wieku kamienice mieszkalne. Uszkodzenia w czasie wojny i późniejsze zaniedbania sprawiły, że stan techniczny większości obiektów jest bardzo zły. W przyszłości te tereny mają stać się szczecińską Wenecją. Miejsce znalazłoby się tam na ekskluzywne hotele i apartamentowce, sklepy, mariny, centra sztuki i sale wystawiennicze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto