Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Remont zabytkowej Willi Lentza. Jak idą prace? [ZDJĘCIA]

RED
Trwa remont Willi Lentza w Szczecinie. Prace przy renowacji zabytkowego obiektu przy al. Wojska Polskiego toczą się od ponad roku.

- Choć na pierwszy rzut oka tego nie widać, to stan zaawansowania, jak i zakres realizowanych robót jest naprawdę imponujący - informuje miasto.

W zakresie prac konserwatorskich wykonano w zdecydowanej większości m.in. czyszczenie i konserwację elementów drewnianych, czyszczenie i naprawę stiuków, remont pieców, czyszczenie i renowację sztukaterii.

ZOBACZ TEŻ:

Inwestycje w Szczecinie: Przebudowa Willi Lentza za 19 mln z...

Odtworzono też zerwane sklepienie pod tarasem od al. Wojska Polskiego. Gotowa jest już część stolarki, jak również elewacji willi.

- Dużo prac zostało zrealizowanych przy zagospodarowaniu terenu. Odnowiono oraz wybudowano nową część muru okalającego teren, na którym stoi willa. Gotowa jest brama wjazdowa od strony centrum krwiodawstwa, jak również część alejek spacerowych - informuje magistrat.

Urzędnicy dodają, że obecnie prace prowadzone są m.in. przy murze od strony al. Wojska Polskiego.

- Wykonawca w dalszym ciągu prowadzi prace konserwatorskie, jak również te w zakresie instalacji sanitarnych, elektrycznych i teletechnicznych - informuje magistrat.

O inwestycji

Jak zapowiadają urzędnicy, po przebudowie w Willi Lentza znajdzie się sala multimedialna ze sceną, biblioteka/księgarnia multimedialna, sala do działań kreatywnych. Budynek wyposażony zostanie również w dodatkowe sale konferencyjne i wystawowe oraz restaurację.

Całość zostanie dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Zgodnie z przyjętą koncepcją, Willa Lentza stanie się obiektem, w którym odbywać się będą różne inicjatywy kulturalne - wystawy, spektakle teatralne i kabaretowe oraz aktywności artystyczne adresowane do dzieci, młodzieży i dorosłych.

Przebudowa obiektu powinna zostać zakończona w listopadzie tego roku. Koszt inwestycji to ponad 17 mln zł.

Historia Willi Lentza

Budynek został zbudowany w 1890 r. dla przemysłowca Augusta Lentza, według projektu architekta Maxa Drechski. W budowie i wyposażeniu willi uczestniczyło wiele firm z Berlina i Szczecina o różnych specjalizacjach.

Przed wojną budynek był rezydencją prezydenta miasta. W latach 30-40. willa wynajmowana była przez partię hitlerowską (z tego okresu pochodzi schron betonowy w części piwnicy) i wojsko – Trzeci Zwiadowczy Pułk Lotnictwa.

Po wojnie stała się siedzibą biskupa szczecińskiego. W 1951 r. nieruchomość została przejęta przez Skarb Państwa i przeszła w użytkowanie Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, a nieco później została zagospodarowana na potrzeby Pałacu Młodzieży.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto