Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Remont sanktuarium w Szczecinie, a w środku... Niesamowite znalezisko! Zobaczcie zdjęcia

Oskar Masternak
Oskar Masternak
Zobacz, co odkryto w trakcie remontu jednej z najważniejszych szczecińskich świątyń.

Od kilku miesięcy trwa remont Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie. Przy okazji zrywania kolejnych warstw farby i gipsu natrafiono na oryginalne złocenia sprzed ponad stu lat.

- Prace konserwatorskie w kościele zaowocowały w ostatnim tygodniu dość sensacyjnym odkryciem. Okazało się mianowicie, że na żelbetowych kolumnach międzynawowych, pod wieloma warstwami farby olejnej, znajdują się oryginalne, przedwojenne zdobienia. Zdobienia te mają formę odciśniętych w betonie, żłobkowanych i złoconych pierścieni. Prawie stuletnie złocenia zostały po wojnie najpierw pokryte warstwą gipsu, co sprawiło, że zachowały się w doskonałym stanie, bez mechanicznych uszkodzeń. O odkryciu został powiadomiony Miejski Konserwator Zabytków i przygotowywany jest właśnie program ich konserwacji - informują księża Chrystusowcy.

Remont sanktuarium w Szczecinie, a w środku... Niesamowite z...

Jest to o tyle ważne odkrycie, że niewiele elementów z przedwojennego wystroju świątyni przetrwało do naszych czasów. Po odpowiedniej konserwacji złocenia zostaną odsłonięte i będą stanowić element ozdobny kościoła.

W ubiegłym roku minęło sto lat od zakończenia budowy sanktuarium, które do początku 1945 roku służyło jako ewangelicki kościół garnizonowy. Zaraz po wojnie był pierwszą czynną świątynią Szczecina. Poświęcony został 29 czerwca 1945 r., a konsekrowany 2 czerwca 1978. Od 22 lat jest sanktuarium, w którym odbywa się kult Bożego Serca.

Pod względem architektonicznym wyróżnia go to, że jest jednym z największych i najstarszych żelbetowych tego typu obiektów w naszym kraju. W tym roku zakończył się remont ołtarza głównego przedstawiającego scenę z Ostatniej Wieczerzy oraz pierwszego przęsła kościoła.

CZYTAJ TAKŻE:

Willa Lentza w Szczecinie.

Willa Lentza w Szczecinie. Jedna z najpiękniejszych w Polsce...

- Zakończyliśmy malowanie prezbiterium i pierwszego przęsła korpusu kościoła. Trwają prace przy stacjach drogi krzyżowej. W pierwszej kolejności odnawiane są stacje umieszczone najbliżej ołtarza. Kolejne będą konserwowane stopniowo, w takim tempie, w jakim będzie się posuwało malowanie kościoła - informują Chrystusowcy.

W ubiegłym roku przeprowadzany był remont wieży kościoła. Najbardziej widocznym efektem prowadzonych prac jest nowy dach wykonany z blachy miedzianej oraz zegar.

- Na wieży sanktuarium został umieszczony zegar wykonany według niezrealizowanego nigdy wcześniej projektu sprzed stu lat. Ufamy, że będzie nie tylko zdobił wieżę kościoła, ale także precyzyjnie odmierzał czas - informuje ksiądz Jarosław Staszewski, kustosz sanktuarium.

ZOBACZ TEŻ:

Remont zabytkowej Willi Lentza. Jak idą prace? [ZDJĘCIA]

CZYTAJ TEŻ:

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Na przełomie XIX i XX wieku niezagospodarowane piaszczyste tereny pomiędzy Krzekowem a Łęknem przeznaczono pod zabudowę i tak na bazie szachownicowego układu ulic powstało dzisiejsze Pogodno, zdaniem wielu - najpiękniejsza dzielnica willowa w Polsce. Pierwsze zabudowania powstały wzdłuż trzech równoległych do siebie ulic Wieniawskiego (Storbeckstrasse), Konopnickiej (Dunkerstrasse) i Brodzińskiego. Najstarszy dom znaleźliśmy z 1898 roku. W 1900 roku mieszkało tu 48 osób. Spacerując po uliczkach uwieczniliśmy najstarsze, przepiękne wille Pogodna, w tym jedną przypominająca zamek. Znajduje się przy Wieniawskiego. 






PRZEJDŹ DALEJ >>>

Najstarsze i najpiękniejsze zabytkowe domy i kamienice w Szc...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto