Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ratujmy nagrobki znanych szczecinian

Redakcja MM
Redakcja MM
Stowarzyszenie na Rzecz Cmentarza Centralnego przygotowuje ...
Stowarzyszenie na Rzecz Cmentarza Centralnego przygotowuje ... Sebastian Wołosz
Stowarzyszenie na Rzecz Cmentarza Centralnego przygotowuje kwestę, z której pieniądze zostaną przeznaczone na ratowanie zapomnianych miejsc spoczynku.

Marek Jaszczyński
[email protected]

Jak co roku, Stowarzyszenie na rzecz Cmentarza Centralnego organizuje w dniu Wszystkich Świętych zbiórkę publiczną na konserwację zabytkowych nagrobków i upamiętnienie miejsc spoczynku znanych szczecinian.

- W tym roku zbierać będziemy na konserwację nagrobków z początku XX w. oraz na nowy pomnik na grobie muzyka Władysława Górzyńskiego - mówi Maciej Słomiński, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Cmentarza Centralnego. - W ubiegłym roku zebrane pieniądze posłużyły na odnowienie zabytkowych, niemieckich nagrobków oraz nagrobka Stanisława Czapelskiego (zmarłego w 1966 roku), przedwojennego aktora, pioniera kultury polskiej na Ziemiach Zachodnich, założyciela Teatru Polskiego w Szczecinie.

Zebrano wówczas 11.597,25 zł i około 20 euro.

Kim był Władysław Górzyński? Żył w latach 1887 - 1966. Kompozytor, dyrygent, twórca muzyki popularnej. Kształcił się u Władysława Żeleńskiego w Konserwatorium Towarzystwa Muzycznego w Krakowie. Odbył ponadto studia dyrygenckie u Feliksa Nowowiejskiego. Naukę kontynuował za granicą w Lipsku i Berlinie. Działał przez dłuższy czas w Niemczech, m.in. prowadził tam własną orkiestrę w lokalu w Berlinie. Powrócił do Krakowa i występował jako dyrygent i kierownik orkiestr. Po 1935 r. był członkiem Małej Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie, założonej przez jego brata. W 1939 r. nagrał szereg kompozycji własnych i pod własną dyrekcją dla "Syreny Record".

Ze względu na swe żydowskie pochodzenie podczas okupacji ukrywał się przed hitlerowcami. W czasie wojny stracił całą rodzinę zmarła jego żona, zamordowani zostali trzej synowie. Po II wojnie światowej działał w Szczecinie, związał się z tutejszą rozgłośnią Polskiego Radia i został dyrygentem oraz dyrektorem orkiestry, którą zorganizował w 1946 roku. Skomponował wiele piosenek o Szczecinie: "na Jasnych Błoniach", "W naszym Szczecinie", "Na szczecińskiej fali", "Szczecinianka", "Na Wałach Chrobrego". Był osobistością ogólnie znaną, w mieście słynne były koncerty jego orkiestry na ulicach i placach Szczecina. Bez udziału orkiestry Górzyńskiego nie mogła się w Szczecinie obyć żadna większa uroczystość. Gościnnie dyrygował też orkiestrami filharmonicznymi w Łodzi i Wrocławiu. W 1955 r. orkiestra Górzyńskiego została rozwiązana, a on sam przeszedł na emeryturę.

Dzięki pomocy osób, które dały datki w czasie poprzednich zbiórek udało się w ubiegłych latach odrestaurować m.in nagrobek Wacława i Czesławy Piotrowskich (długoletnich nauczycieli w średniej szkole muzycznej), aktorki Stanisławy Engelówny, ks. Franciszka Tessen-Węsierskiego (od 1934 r. mieszkał w Szczecinie był pierwszym polskim księdzem po wojnie. Zmarł w 1947 roku. - przyp. red.) oraz część niemieckich pomników.


Kwesta na Cmentarzu Centralnym

Kwesta odbędzie się 1 listopada 2012 r. w godz. 10 -17. Kwestujących będzie można spotkać m.in. w rejonie Bramy Głównej gdzie stanie stoisko Stowarzyszenia na Rzecz Cmentarza Centralnego. Zbiórka prowadzona będzie na głównych alejach w okolicach I i II bramy oraz przy kaplicy. Kwestujący wyposażeni będą w identyfikatory oraz opatrzone napisami puszki.



Grób muzyka Władysława Górzyńskiego zmarłego w 1966 roku. W tym roku pieniądze z kwesty posłużą na wykonanie nowego nagrobka kompozytora. Fot. Sebastian Wołosz

Moje Miasto Szczecin www.mmszczecin.pl on Facebook

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto