Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radni murem za autorem artystycznej interwencji na Niebuszewie

Redakcja
Nieoczekiwany zwrot w sprawie kamienicy przy ul. Krasińskiego 85 w Szczecinie. Radni biorą w obronę autora malowidła na elewacji, choć dla urzędników „dzieło” jest aktem wandalizmu.

W weekend na naszej stronie gs24.pl zamieściliśmy materiał dotyczący pomalowania elewacji opuszczonego budynku przeznaczonego do wyburzenia.

CZYTAJ WIĘCEJ: Wandal czy artysta? Tak teraz wygląda budynek na Niebuszewie

Wandal czy artysta? Tak teraz wygląda budynek na Niebuszewie

Cytowaliśmy miejskiego urzędnika, według którego praca nieznanego autora to akt wandalizmu i zostanie zamalowana.

Takie stanowisko oburzyło dwójkę radnych miejskich: Edytę Łongiewską-Wijas (przewodniczącą komisji kultury rady miasta) oraz Przemysława Słowika. Według nich, mamy do czynienia ze spontanicznym powstaniem muralu, wypowiedzią artystyczną, street artem.

- Zaczerpnięcie opinii ekspertów w dziedzinie sztuki doprowadziłoby do wypowiedzi dużo bardziej stosownej. W naszej ocenie, nie ulega wątpliwości, że w tym przypadku mamy do czynienia z ciekawą, spontaniczną i co najważniejsze nie wandalizującą czy dewastującą, wypowiedzią artystyczną - piszą w interpelacji do prezydenta Szczecina.

Według nich, mural zachęca do dyskusji i refleksji na temat procesu dezurbanizacji. Sprzeciwiają się też zamalowaniu elewacji do czasu wyburzenia kamienicy.

- Kamienica skazana na wyburzenie dzięki artystycznej interwencji zamieniła się w interesujący znaczeniowo obiekt, który skłania do zastanowienia się nad losem pozostałych kamienic w podobnym stanie - uważają radni Koalicji Obywatelskiej.

CZYTAJ TAKŻE: Historyczne kamienice znikają z krajobrazu Niebuszewa [ZDJĘCIA]

Miasto postawiło na swoim i historyczne kamienice znikają z krajobrazu Niebuszewa. 

Firmy działające na zlecenie Zarządu Budynków i Lokali Komunalnych kończą prace rozbiórkowe kamienic przy ul. Krasińskiego 96, 97, Niemierzyńskiej 31 oraz dwóch budynków użytkowych przy skrzyżowaniu ulic Krasińskiego i Zamoyskiego. Za chwilę ten sam los spotka tę przy ul. Krasińskiego 95.

Historyczne kamienice znikają z krajobrazu Niebuszewa [ZDJĘCIA]

Mają pomysł, aby inne nieruchomości przeznaczone do wyburzenia mogły służyć artystycznej kreatywności miłośników street artu. Jako przykład podają Berlin.

- W sąsiedztwie tego rodzaju interwencji często pojawiają się nowe funkcje: lokale, kluby, galerie - piszą.

Dlatego chcą wiedzieć, jakie pustostany mogą trafić do rąk artystów ulicy. I pytają prezydenta Szczecina:

1. Czy wypowiedź rzecznika ZBiLK dotyczącą zamalowania street artu, jest już zadeklarowanym i zabudżetowanym działaniem, a jeśli tak, to jaki będzie całkowity koszt zamalowania i jaka jest zasadność takiego działania względem budynku, który ma zostać wyburzony?
2. Ile budynków należących do Gminy Miasto Szczecin jest przeznaczone do wyburzenia i które z nich są zaplanowane do likwidacji w przeciągu najbliższych trzech lat? Prosimy o podanie listy budynków.
3. Które budynki z powyższej listy mogłyby zostać wykorzystane w pierwszej kolejności, jako powierzchnia dla murali, miejsc swobodnej wypowiedzi artystycznej, czy innych interwencji?
4. Ile w latach 2017-2018 kosztowało malowanie elewacji budynków, zniszczonych przez faktyczne akty wandalizmu?
5. Czy wszystkie, nawet najmniejszej, przejawy wandalizmu na elewacjach budynków są zgłaszane do organów ścigania i ile takich zgłoszeń miało miejsce w latach 2017-2018?

Rozbiórka kamienic na Niebuszewie. Zobacz jak to wygląda od ...

WIDEO: Rozpoczęło się wyburzanie kamienic na Niebuszewie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto