Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rabat za kompostowanie odpadów zielonych w Szczecinie, nie tylko w domach jednorodzinnych? Projekt mieszkanki miasta

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne. fot. pixabay
Mieszkanka Szczecina proponowała, aby więcej osób mogło skorzystać z rabatu za kompostowanie odpadów zielonych. Na razie nie ma na to szans. - Przepisy są tu jednoznaczne - wyjaśnia Paweł Adamczyk, szef szczecińskiej komunalki.

Od 1 stycznia za odbiór i zagospodarowanie odpadów właściciele nieruchomości jednorodzinnych płacą 99,90 zł miesięcznie. Ci, którzy założą lub już mają kompostownik, mogą liczyć na 5 procent upustu.

W zabudowie wielorodzinnej opłata zależy od zużycia wody. Mieszkańcy mogą oddawać zielone odpady do kompostowników, ale bez prawa do ulgi.

Pani Monika, mieszkanka Szczecina zaproponowała, aby do ulgi mieli prawo także inni mieszkańcy, nie tylko właściciele domów jednorodzinnych. Dlatego zaproponowała radnym zmianę w lokalnych przepisach.

- W taki sposób, aby umożliwić wszystkim mieszkańcom korzystanie z ulgi pięciu procent za kompostowanie bioodpadów z ogródków przydomowych. Obecnie taką możliwość mają tylko mieszkańcy domów jednorodzinnych, a przecież w Szczecinie w dzielnicach Pogodno, Gumieńce, Warszewo jest mnóstwo mieszkań w przydomowym ogródkami. Przy okazji w ten sposób można ograniczyć masę bioodpadów - argumentowała.

ZOBACZ TEŻ:

Okazuje się, że sprawa nie jest do załatwienia. Przynajmniej na gruncie dotychczasowych przepisów. Zwrócił na to uwagę radnych Paweł Adamczyk, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej szczecińskiego magistratu. Co prawda rada gminy w drodze uchwały może zwolnić w całości lub części z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi właścicieli nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi kompostujących bioodpady kompostowniku przydomowym. Ale tylko ich.

- To wynika z ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Tam jasno sprecyzowano, iż zwolnienie dotyczy tylko i wyłącznie zabudowy jednorodzinnej dlatego też zapisy dotyczące ulgi w zabudowie wielorodzinnej nie zostały uwzględnione w uchwale - wyjaśnia.

Zgodnie z prawem budowlanym budynek mieszkalny jednorodzinny to budynek wolnostojący albo budynek w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, stanowiący konstrukcyjnie samodzielną całość, w którym dopuszcza się wydzielenie nie więcej niż dwóch lokali mieszkalnych albo jednego lokalu mieszkalnego i lokalu użytkowego.

- Ze względu na ustawę nie mamy możliwości wprowadzenia takich regulacji. Wniosek został jednogłośnie odrzucony i taka będzie rekomendacja na sesje rady miasta - podsumowuje radny Łukasz Kadłbowski, przewodniczący komisji wniosków i skarg.

ZOBACZ TEŻ:

WIDEO: "Gospodarka odpadami staje się jedną z ważniejszych gałęzi gospodarki"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto