Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Być albo nie być" Systemu Informacji Miejskiej

Kaja Makowska
Dzisiaj, podczas kontynuacji zeszłotygodniowej Sesji Rady Miasta, radni zadecydują czy zostanie wprowadzony w Szczecinie SIM czyli System Informacji Miejskiej.

SIM jest bliski systemowi orientacji przestrzennej. Ułatwia przemieszczanie się po mieście, odnajdowanie miejsc, budynków oraz punktów użyteczności publicznej. System Informacji Miejskiej służy zarówno mieszkańcom jak i turystom. Najistotniejszą cechą skutecznego SIM jest jednolitość stosowanych nośników, dzięki której system może stać się łatwo rozpoznawalny i komunikatywny, może wpływać na poprawę miejskiego ładu wizualnego i na jakość przestrzeni publicznej.

Dobrze skonstruowany i skuteczny w przekazie SIM jest niezbędnym składnikiem infrastruktury każdego nowoczesnego miasta. W 1996 roku, Warszawa, jako pierwsze miasto w Polsce rozpoczęła wdrażanie indywidualnego system informacji miejskiej. W ślad za stolicą, poszły kolejno: Łódź (2005) Gdańsk (2006), Wrocław (2007). Aktualnie SIM wdrażany jest również w takich miastach jak: Poznań, Gdynia, Bielsko-Biała, Częstochowa.

Szczecin przystąpił do projektowania indywidualnego SIM pod koniec 2009 roku. Prace nad stworzeniem szczecińskiego SIM prowadziła firma Loża A5 z Gdańska, wybrana przez miasto w postępowaniu przetargowym. Projekt był ponadto koordynowany przez zespół ds. SIM. Do prac konsultacyjnych prowadzonych przez zespół zaproszono radnych z komisji: Rozwoju, Promocji i Gospodarki Morskiej oraz Gospodarki Komunalnej, Ochrony Środowiska i Mienia. W trakcie przygotowywania katalogu szczecińskiego SIM współpracowano ponadto z pracownikami miejskich jednostek organizacyjnych.

Cechą odróżniającą szczeciński SIM od oznakowań występujących w innych miejscach jest graficzne wyrażenie w nim indywidualnej osobowości miasta. Przy pracach nad SIM analizowano plany miasta, historyczne rozwiązania jakie występowały i nadal są obecne w Szczecinie. Odwołano się również do założeń marki miasta Floating Garden. W ramach prac nad projektem odbyły się konsultacje społeczne. O opinie poproszono m.in. przedstawicieli środowisk turystycznych, architektów, urbanistów, gospodarzy czy administratorów budynków w tym spółdzielnie mieszkaniowe, dziennikarzy, pracowników naukowych wyższych uczelni.

Do radnych będzie należało podjęcie decyzji czy SIM zostanie wprowadzony w Szczecinie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: "Być albo nie być" Systemu Informacji Miejskiej - Szczecin Nasze Miasto

Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto