Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Puszcza Bukowa zostanie parkiem narodowym? Taka jest propozycja przyrodników

Szymon Wasilewski
Szymon Wasilewski
Puszcza Bukowa miałaby się stać parkiem narodowym? Z taką propozycją wystąpili przyrodnicy z Fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze. Ich postulat odnosi się do kilkunastu obecnych polskich parków krajobrazowych. I nie jest to jedyny park narodowy, który widzieliby na terenie Zachodniopomorskiego.

Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze opracowała mapę parków narodowych, które powinny w Polsce powstać. Z pierwszej wersji analizy, której wnioski zaprezentowała organizacja, wynika, że w sumie w naszym kraju powinny istnieć 44 parki narodowe. Fundacja przedstawiła listę parków krajobrazowych i innych cennych obszarów przyrodniczych, które jej zdaniem należy przekształcić w parki narodowe. Łącznie to dwadzieścia jeden miejsc. Wśród nich wymienia dzisiejszy Szczeciński Park Krajobrazowy "Puszcza Bukowa", który jako "Szczeciński Park Narodowy" miałby około 7,2 tys. ha

- Przypominamy, że od 2001 roku w Polsce nie powstał żaden park narodowy. Z kolei obóz rządzący niedawno ogłosił, że: "Najpiękniejsze i najbardziej wartościowe tereny naturalne zasługują na najwyższą ochronę – taką może zagwarantować im status parku narodowego. W Polsce ostatni park narodowy powstał w 2001 r., dlatego zmienimy obowiązujące regulacje, aby łatwiej można było powiększyć istniejące parki narodowe i utworzyć ich więcej." Dziś parki narodowe zajmują zaledwie 1% terytorium Polski. Z rezerwatami jest jeszcze gorzej - to zaledwie 0,5% - czytamy w oświadczeniu organizacji, w który odnosi się do słów premiera Maetusza Morawieckiego wygłoszonych w czasie prezentacji "Nowego ładu" na konwencji Prawa i Sprawiedliwości.

Podstawową różnicą pomiędzy parkiem narodowym, a krajobrazowym jest zakres dozwolonej ingerencji człowieka. W parku narodowym można poruszać się tylko po wyznaczonych szlakach. Jest to duży obszar naturalny, lub zbliżony do naturalnego. Z kolei parki krajobrazowe poza ścisłymi lasami, są to tereny zamieszkałe, często wykorzystywane rolniczo, łatwo dostępne dla turystów.

ZOBACZ TEŻ:

Ponadto, jak pokazuje przykład Puszczy Bukowej, w jej obecnej formie jest ona wykorzystywana jako źródło surowca, co nie wszystkim się podoba. Dokonania leśników śledzą i krytykują działacze różnych organizacji, powstała m.in. obywatelska mapa wycinek.

Fundacja na swojej stronie tłumaczy, dlaczego jej zdaniem istnieje pilna potrzeba większej ochrony lasów. "Mamy w Polsce cenne lasy, które należy bezwzględnie przestać eksploatować, bo w nich najważniejsza jest funkcja przyrodnicza. A po drugie, mamy też lasy, które są ważne dla ludzi, którzy chcą w nich przede wszystkim odpoczywać; to funkcja społeczna. I te dwie funkcje są o wiele ważniejsze niż wartość surowca, którego można „pozyskać” w tych lasach".

Na terenie Zachodniopomorskiego, według organizacji, miałby powstać jeszcze Park Narodowy Doliny Dolnej Odry (powierzchnia około 11,9 tys. hektarów), który mógłby być wspólnym polsko-niemieckim przedsięwzięciem.

ZOBACZ TEŻ:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto