Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

PUM będzie uczył przyszłych ratowników medycznych i morskich

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Centrum Symulacji Medycznych PUM
Centrum Symulacji Medycznych PUM Andrzej Szkocki
Od nowego roku akademickiego Pomorski Uniwersytet Medyczny uruchamia nowy kierunek: ratownictwo medyczne z bezpieczeństwem morskim i sektora offshore.

Dla kandydatów na studia przygotowano 36 miejsc. Kierunek znajdzie się w ofercie podczas najbliższej rekrutacji.

- Jest to unikatowy kierunek - mówi prof. Beata Karakiewicz, dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu PUM. - Doszliśmy do wniosku, że utworzymy kierunek, który będzie łączył w sobie dwa kierunki studiów, ponieważ województwo zachodniopomorskie ma swoją specyfikę, czyli szeroki pas nadmorski i gazoport. Nasz absolwent ratownictwa medycznego będzie, poza standardem zawodu ratownika, uzyskiwał kwalifikacje i kompetencje do ratownictwa wodnego, a oprócz tego w sektorze offshore.

Nowość kierunku polega na tym, że oprócz umiejętności medycznych, które są w standardowym programie nauczania na kierunku ratownictwo medyczne, studenci nabędą nowe umiejętności. Będą przygotowani do pracy w Pogotowiu Ratunkowym, Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych (SOR), również jako instruktorzy pierwszej pomocy, ale także będą gotowi do pracy w innych niż w sektorze ochrony zdrowia jednostkach, np. na statkach, platformach wiertniczych lub morskich i lądowych farmach wiatrowych. Zapoznają się z systemami ratownictwa medycznego w Polsce i w innych państwach świata, a także regulacjami prawnymi i zasadami etycznymi, odnoszącymi się do wykonywania zawodu ratownika medycznego. Zdobyte umiejętności będą przydatne absolwentom także na stanowiskach pracy w Państwowej Straży Pożarnej, Wojsku Polskim lub w Policji.

- Warto podkreślić, że spora część kadry naszego uniwersytetu to ratownicy medyczni - mówi dr n. zdr. Grzegorz Wójcik, ratownik medyczny, wykładowca PUM. - Wszelkie kompetencje w tym zawodzie można zdobyć studiując na PUM-ie.

- Każdego dnia zmagamy się z problemami osób będących w stanie bezpośredniego zagrożenia życia - mówi Natalia Bobak, ratownik medyczny, wykładowca PUM. - Każde wyzwanie wymaga od nas umiejętności radzenia sobie ze stresem.

Kierunek Ratownictwo medyczne z bezpieczeństwem morskim i sektora offshore realizowany będzie w trzyletnim toku stacjonarnych studiów 1. stopnia PUM. Zajęcia odbywać się będą w Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie oraz w Politechnice Morskiej w Szczecinie we współpracy ze specjalistyczną kadrą i w infrastrukturze dydaktycznej tej uczelni.

Kandydaci na studia na tym kierunku muszą posiadać zdany maturalny egzamin dojrzałości z dowolnych przedmiotów na poziomie podstawowym lub rozszerzonym, a następnie pozytywnie przejść egzamin sprawnościowy i zaliczyć sprawdzian z umiejętności pływania. Suma punktów uzyskanych z egzaminu maturalnego i egzaminu sprawnościowego stanowić będzie podstawę do kwalifikacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: PUM będzie uczył przyszłych ratowników medycznych i morskich - Szczecin Nasze Miasto

Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto