Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przyroda oczami młodych europejczyków

h.szczepaniec
h.szczepaniec
Uczniowie z Gimnazjum nr 27 swoją kilkuletnią pracą badawczą odnośnie Jeziora Słonecznego zainteresowali przedstawicieli Stowarzyszenia na rzecz Wybrzeża.

Dr Kazimierz Rabski nawiązał współpracę ze Szkołą Jan Tinbergen College  w Roosendaal z Holandii. Współpraca zaowocowała wspólną praca młodzieży Polskiej  i Holenderskiej w Czarnocinie nad Zalewem Szczecińskim. Pomysłodawczynią międzynarodowego projektu  jest dr Małgorzata Torbe.

Projekt składa się z dwóch części. Pierwsza realizowana w Polce w czerwcu od dnia 31.05 do 6.06.2008. Druga część będzie mieć miejsce na terenie Holandii od dnia 7.09 do 15.09. Niewątpliwym sukcesem projektu jest nawiązanie życzliwej współpracy młodzieży Polsko – Holenderskiej. Nawiązały się przyjaźnie.

Okazuje się , iż młodzież europejską łączy ta sama wrażliwość na przyrodę. Młodzież miała okazję praktycznego zastosowania technik komputerowych opanowanych podczas zajęć szkolnych. W przeciwieństwie do młodzieży holenderskiej, polscy uczniowie nie mają w szkole specjalnych lekcji z fotografowania. Dzięki udziałowi w programie uczniowie z gimnazjum nr 27 nauczyli się kompozycji zdjęć.

Podczas zajęć edukacji ekologicznej uczniowie opracowywali dokumentację fotograficzna. Dzięki aktywnemu udziałowi w projekcie zdjęcia autorstwa uczniów będą miały nie tylko wartość dokumentalną ale i artystyczną. Uczniowie biorący udział w projekcie musieli posiadać aparaty cyfrowe.

Podczas trwania projektu uczniowie mieli do dyspozycji 14 laptopów. Laptopy z oprogramowaniem w języku angielskim zapewniła strona holenderska. W Gimnazjum nr 27 w Szczecinie nie ma laptopów do dyspozycji uczniów. W ciągu dnia każdy miał swobodny dostęp do komputerów.

Uczniowie zarówno polscy jak i holenderscy wykazali się jednakowym poziomem obsługi programów komputerowych niezbędnych przy zapisie zdjęć. Barier technologicznych nie było. Międzynarodowa grupa młodzieży uczestniczyła w interesujących przyrodniczo wycieczkach: Park w okolicy Czarnocina, Roślinność nad Zalewem Szczecińskim, Walory przyrodnicze Szczecina, Woliński Park Narodowy.

Podczas trwania projekty młodzież przemieszczała się pieszo, na rowerach, busami i autokarem. Uczniowie każdego dnia fotografowali elementy przyrody. Organizatorzy podkreślali, iż na zdjęciach nie może być żadnych budowli architektonicznych i żadnych osób.

Wieczorem wszystkie zdjęcia uczniowie przenosili z kart pamięci aparatów fotograficznych do laptopów. Każdy musiał spośród swoich zdjęć wybrać dwa, jego zdaniem, najlepsze prace. Młodzież spontanicznie współpracowała doradzając właściwy wybór. Grupa młodzieży wspólnie wybierała w wyniku jawnego głosowania po jednej pracy.

W końcowym efekcie stworzono galerię zdjęć. Każdego uczestnika programu reprezentowała jedna fotografia. W głosowaniu tajnym wybierano trzy najlepsze prace z danego dnia. Zwycięzca miał prawo wyboru nagrody z banku prezentów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Najatrakcyjniejsze miejsca do pracy zdaniem Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto