Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Przygoda" z Janem Englertem w reżyserii Krystyny Jandy

Redakcja
Fot. materiały organizatorów
W spektaklu biorą udział: Jan Englert, Edyta Olszówka, Beata Ścibakówna, Zofia Zborowska, Wiesław Komasa, Maciej Marczewski, Mariusz Zaniewski.

Co, gdzie, za ile
Przygoda, 11 kwietnia,
Teatr Polski, godz. 17.30, 20.30,
bilety 135 zł


"Przygoda: Sándora Máraiego w 1940 r. w Budapeszcie była prawdziwym objawieniem. Na historię jednego dnia z życia lekarza, gdy osiąga szczyt swojej kariery, by chwilę później poczuć gorycz zdrady przez najbliższych, stracić wszystko i resztkami sił walczyć o zachowanie godności, przychodziły tłumy widzów.

Akcja spektaklu dzieje się jednego dnia w tym samym miejscu – w domu Profesora (Jan Englert). Dla bohatera ma to być dzień świąteczny. Jednak czas ten okazuje się przełomowym.

Pojawia się przyjaciel ze studiów, z którym przed laty zaczęli badania nad metabolizmem człowieka, co miało skutkować epokowymi odkryciami. Profesor, bardziej utalentowany niż kolega, wycofał się z badań, żeby poświęcić się żonie, zarabianiu pieniędzy na zaspokajanie jej potrzeb i luksusowe życie.

W trakcie rozmowy mężczyzn pada pytanie o szczęście – co jest szczęściem dla człowieka – spełnienie powołania zawodowego, naukowego czy miłość? To pytanie nie raz stawiane jest przed widzami spektaklu.

„Przygoda” to labirynt namiętności. Recepcjonistka szanuje, podziwia i kocha Profesora. Zimna niedostępna, a zarazem tylko pozornie niewrażliwa kobieta po 30 (Zofia Zborowska). Pani Doktor – Sekretarka Profesora (Edyta Olszówka) zakochana w Asystencie i histerycznie przeżywa zdrady ukochanego. Asystent to kobieciarz i ma prawie każdą.

W pewnym momencie odnosi się wrażenie, że każdy ze wszystkimi miał bądź ma romans. Wielokąt miłosny bohaterów „Przygody” wymyka się wszelkim regułom. Głęboko skrywane tajemnice i nieoczekiwane odkrycia burzą porządek dnia,
który miał być zawodowym i prywatnym triumfem uznanego lekarza, profesora Kadara. Bohaterowie zmuszeni są do podjęcia życiowych decyzji i dokonania ostatecznych wyborów.

W plątaninie uczuć i namiętności poszukują odpowiedzi na pytania o sens życia i śmierci, o winę i karę, o granice powołania zawodowego i oddania innemu człowiekowi. Bardzo dobre recenzje zebrał Jan Englert w głównej roli profesora Kadara – postaci, która była inspiracją dla jego roli lekarza w filmowym „Tataraku” Andrzeja Wajdy.


od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto