Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przepraszam, właśnie się tworzę

Redakcja MM
Redakcja MM
Paulina Ratajczak z Fundacji Las Sztuki.
Paulina Ratajczak z Fundacji Las Sztuki. Sebastian Wołosz
Rozmowa z Pauliną Ratajczak z Fundacji Las Sztuki.

- Do kogo jest skierowana kampania "Przepraszam! Tworzę się"?
- Do dzieci i ich opiekunów. Samo hasło zawiera w sobie przesłanie kampanii. Pozwalajmy dzieciom tworzyć się po swojemu i wspierajmy je w tym. Proponujmy to co fajne i ciekawe. My stawiamy na sztukę. Poprzez działania artystyczne, które fundacja wraz z 13 Muzami przygotowała dla dzieci, chcemy wpływać na kształtowanie się młodego człowieka. Jest to również nowy sposób edukacji, który mi bardzo się podoba. Nie jest to typowa edukacja w ławkach, tylko bardziej szalona i kreatywna forma. W pierwszej odsłonie, podczas festiwalu digital_ia, skupiliśmy się na eksperymentowaniu w dziedzinie nowych mediów. Chcieliśmy pokazać dzieciom bio art - nowy kierunek w sztuce, oprowadzając je po wystawach przygotowanych przez 13 Muz. Dzieci opowiadały o tym co widzą, zadawały pytania, było bardzo zabawnie.

- Skąd pomysł, żeby uczyć dzieci sztuki? Czy to dlatego, że w szkole jest za mało takich zajęć?
- Od najmłodszych lat trzeba pozwalać dzieciom uczestniczyć w wydarzeniach promujących sztukę współczesną i wcale nie trzeba czekać na odpowiedni wiek. Każdy z nas tworzy sztukę każdego dnia. Jeżeli uświadomimy to naszym dzieciom, wychowamy wrażliwego na otaczający świat człowieka . Działań w których poważnie i normalnie traktuje się małego człowieka jest w Polsce coraz więcej. Dzieci bardzo fajnie w nich uczestniczą. Digital(dot)kids to pierwsza odsłona kampanii. Następne odbędą się podczas festiwali odbywających się w 13 Muzach. Największą odsłonę planujemy przy okazji festiwalu inSPIRACJE, którego hasłem przewodnim jest Genesis, czyli początek. Temat idealnie łączący się z dzieckiem. Pokażemy też, jak radzić sobie z trudnymi emocjami, jak wspomagać dziecko w rozwoju poprzez zestaw odpowiednich zabaw.

- Rodzice chętnie włączają się w takie zabawy?
- Włączają się coraz chętniej i z ogromnym zaangażowaniem uczestniczą w zajęciach z pociechami. Pół roku temu współorganizowałam warsztaty filmu animowanego dla dzieci i ich dziadków. Wtedy zastanowiłam się, na ile procent zaangażuje się starsze pokolenie. Nikogo nie trzeba było namawiać i dodatkowo mobilizować. Cudownie przypomnieć sobie młodzieńcze, czy dziecięce lata. Rodzice szukają wydarzeń, gdzie mogą pójść razem z dzieckiem.

- A co z nastolatkami? Dla nich też coś się znajdzie?
- Jak najbardziej. W lutym przygotujemy film animowany pod okiem Izabeli Plucińskiej, która na stałe mieszka i pracuje w Berlinie. Tworzy filmy animowane w pracochłonnej technice poklatkowej, wykorzystując do tego plastelinę. W Szczecinie pojawi się już po raz drugi. Tym razem przygotujemy film animowany z wykorzystaniem papieru. To będzie film promujący The Tall Ships Races. Chcemy, żeby młodzież zrobiła swój film i zaprosiła do Szczecina gości z innych miast.

- Jak będą mogli się zgłaszać chętni do udziału w tym projekcie?
- Wkrótce pojawią się informacje prasowe. Proszę również zaglądać na stronę kampanii www.tworzesie.pl. To będą bezpłatne warsztaty dla młodzieży w wieku 13-18 lat. O udziale decydować będzie kolejność zgłoszeń.

- Kampania ma trwać przez najbliższy rok. Co się będzie działo oprócz tych odsłon festiwalowych?
- Będziemy prowadzić działania w internecie. Mamy swoją stronę www oraz stronę na facebooku. Będziemy tam promować hasło, które jest przesłaniem kampanii. Będziemy pokazywać różne działania, które dzieją się na świecie i w Polsce, żeby pokazywać, jak można się wszechstronnie rozwijać. Podczas wakacji planujemy prawie miesięczne wydarzenie oraz działania na terenie miasta. Będzie ciepło, więc wykorzystamy przestrzeń miejską.

- Na jakich rodzajach sztuki chcecie się skupiać? Czy to ma być tylko sztuka współczesna?
- Chcemy współpracować z różnymi instytucjami, niekoniecznie zajmującymi się sztuką współczesną. Jednak głównie skupiamy się na tym, co dzieje się w 13 Muzach, promując sztukę współczesną wśród najmłodszych.

- Kampania to jeden z projektów Fundacji Las Sztuki, a czym zajmuje się sama fundacja?
- Fundacja skupia się na inicjowaniu wydarzeń kulturalnych . Staramy się, żeby były one innowacyjne, nowoczesne i takie, których wcześniej w naszym mieście nie było. Fundacja powstała na początku 2012 roku. Jest jednym z inicjatorów pierwszego festiwalu designu dla dzieci. Od początku istnienia skupiamy się na działaniach skierowanych do dzieci. Nowoczesna edukacja, polegająca na poznawaniu poprzez tworzenie i czynny udział w warsztatach artystycznych , kiedy dziecko jest nie tylko obserwatorem, ale też twórcą, to chyba najlepszy sposób nauki. Kampania organizowana jest wspólnie z 13 Muzami, które co roku prezentują najnowszą sztukę z całego świata w tej części Polski.

Fundacja Las Sztuki Powstała w 2012 r. w celu rozpowszechniania sztuki oraz inicjowania przedsięwzięć kulturalnych dla dzieci i dorosłych. Koncentruje się na poszukiwaniu i promowaniu twórców profesjonalnych oraz amatorów, kreowaniu wydarzeń artystycznych, edukacji oraz propagowaniu szeroko rozumianej świadomości ekologicznej.

Rozmawiała Małgorzata Klimczak


od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto