MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Przepis na dobre zdjęcie z wakacji

Redakcja
Wakacyjne wyjazdy do doskonała okazja, żeby zrobić zdjęcia, na których uwiecznimy nasze wspomnienia i których pozazdroszczą nam znajomi. Podpowiadamy, jak zrobić dobre zdjęcie!

Fajnie mieć pamiątkę

Bardzo często chcemy pochwalić się znajomym, gdzie byliśmy i jakie cuda udało się nam zobaczyć. Ustawiamy się na tle zabytkowego zamku, kościoła czy ratusza.

- W takim wypadku najlepiej nie fotografować całej postaci – radzi Marcin Bielecki, zawodowy fotograf. – Dobrze jest sfotografować „przez osobę”, czyli na pierwszym planie jest postać, a w tle budynek. Jeżeli zrobimy zdjęcie całej postaci, to będziemy wyglądać dość śmiesznie – jako mały punkcik na tle wielkiego zamku.

Jest ciemno, ale się uda

Piękne, zabytkowe miejsca tworzą niepowtarzalny klimat. Dlatego często chcemy zrobić zdjęcie w takim miejscu.

– Musimy pamiętać, żeby nie używać flesza. Żeby zrobić dobre zdjęcia w ciemnym pomieszczeniu, powinniśmy ustawić w aparacie jak najwyższą czułość – wyjaśnia Marcin. – Jeżeli jednak jest bardzo ciemno, a my nie chcemy mieć szumów na zdjęciu, warto wziąć ze sobą statyw, dzięki któremu aparat nie będzie się ruszał i uda się nam zrobić ciekawe, oryginalne zdjęcie.

A może pod wodą

Wyjazdy do egzotycznych krajów sprawiają, że chcemy uwiecznić na zdjęciach wszystko: to co biega, lata i… pływa. Dlatego robienie zdjęć pod wodą może okazać się ciekawym doświadczeniem i sprawi nam wiele frajdy. – Żeby zrobić podwodne zdjęcia, najlepiej jest kupić jednorazowy aparat – doradza Marcin. – Można także kupić wodoszczelny pokrowiec na aparat, ale wtedy musimy liczyć się z wydatkiem kilku tysięcy złotych.

Z telefonu też wychodzi nieźle

Niektórzy z nas nie chcą targać ciężkiego bagażu, wielkiego aparatu, kilku obiektywów, statywu i wielu innych rzeczy, bez których, ich zdaniem, zdjęcie się nie uda. Dlatego wykorzystują możliwości, które dają nam telefony komórkowe i robią zdjęcia dzięki wbudowanym w nie aparatom.

Coraz więcej komórek ma obiektywy, których nie powstydziłyby się renomowane firmy produkujące profesjonalny sprzęt i robi zdjęcia o rozdzielczości od 3 do 5mln pikseli. Mają także zaawansowane funkcje, np. możemy zdecydować, czy użyć lampy błyskowej, czy włączyć redukcję czerwonych oczu, czy też ustawić tryb samowyzwalacza. W wbudowanym w telefonie aparacie możemy także ustawić tryby robienia zdjęć – zbliżenie, portret, krajobraz, noc czy tryb sportowy.

Jeśli chcemy zachować zdjęcia, możemy zapisać je w pamięci telefonu albo przy pomocy kabla USB przenieść do komputera. Możemy także urządzić pokaz zdjęć dla znajomych i podłączyć telefon do telewizora.

Jak zabrać się za budynki

Kościoły, zamki, stare kamienice czy nowoczesne budynki z pewnością mają swój urok. Tylko jak sfotografować coś, co jest duże, ma mnóstwo szczegółów i nie wiadomo, z której strony wygląda najlepiej?

- Tu zasada jest prosta, musimy pamiętać o tym, żeby nie fotografować pod światło – radzi Marcin Bielecki, zawodowy fotograf. – Chodzi o to, żeby budynek nie znajdował się w cieniu, ale był odpowiednio doświetlony. Powinniśmy się także zastanowić się, czy chcemy mieć na zdjęciu interesujący nas fragment budynku czy całość. Wtedy trzeba tak ustawić aparat, żeby budowla zajmowała 70 procent kadru. Powinniśmy także postarać się, żeby na zdjęciu nie było za dużo niepotrzebnych elementów.


Zapraszamy Was do wspólnej zabawy. Podróżuj, bloguj - a my pokażemy na mapie, jakie miejsca odwiedziliście.

Zobacz szczegóły: Blogi MM w podróży: Zapraszamy do zabawy!

od 7 lat
Wideo

Ukryty przycisk w telefonie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto